کندی سرعت اینترنت و واکنش‌ها

کندی سرعت اینترنت شرایط را برای بسیاری از کاربران اینترنت که برای کارهای روزمره‌ی خود به اینترنت وابسته هستند، بسیار دشوار کرده‌ است.
بسیاری از صفحات عادی به سختی باز می‌شوند و اختلال در شبکه‌های اجتماعی به بالاترین میزان خود رسیده است.
این در حالی است که ابراهیم رئیسی در وعده‌های انتخاباتی خود با انتقاد از سرعت پایین اینترنت گفته بود که دولت وی بیشترین تلاش را خواهد کرد تا پایین بودن سرعت اینترنت را جبران کند و مشکل کندی سرعت آن را رفع کند.
گرچه همان زمان هم ناظران و تحلیلگران می‌دانستند که آنچه که ابراهیم رئیسی عنوان می‌کند، مطالبی است که مشاوران وی روی کاغذ نوشته و به وی داده‌اند تا از ابن طریق بتوانند برای وی رای جذب کنند وبه روشنی تاکید داشتند که این اظهارات قرار نیست که توسط ابراهیم رئیسی اجرایی شود.
سرعت پایین اینترنت به گفته‌ی برخی کارشناسان به این دلیل مشکلاتی را برای استفاده کاربران ایجاد کرده است که برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران در حوزه‌ی مجازی با کاهش سرعت اینترنت در تلاش هستند تا مانع از استفاده‌ی کاربران از فیلترشکن‌ها شوند. پایین نگه داشتن سرعت اینترنت تنها راهکاری است که برای جلوگیری از استفاده از فیلترشکن‌ها قابل اجراست.
وزیر ارتباطات گفته است که دلیل کندی سرعت اینترنت که مشکلات زیادی را هم برای کاربران عادی و هم حوزه‌ی آموزشی ایجاد کرده است،‌ بازگشایی مدارس است که به دلیل زیاد شدن میزان استفاده از اینترنت، سرعت اینترنت را به شدت کاهش داده است.
به گفته‌ی تحلیلگران، حتی اگر اظهارات وزیر ارتباطات درست هم باشد،‌ دلیل تاثیر آن این است که دولت و حوزه‌ی سیاست‌گذاری فضای مجازی، از افزایش باند اینترنت خود داری کرده و محدود بودن باند اینترنت، و خودداری از افزایش باند، سرعت اینترنت را کاهش داده و استفاده کاربران از فضای مجازی را با دشواری مواجه ساخته است.
تقریبا تمامی شبکه‌های اجتماعی با اختلال مواجه هستند و امکان دسترسی به آنها بدون اختلال برای کاربران فراهم نیست.
برخی ناظران این اقدامات را زمینه‌های اولیه برای اجرایی شدن طرح صیانت از فضای مجازی می‌دانند که به آرامی و به تدریج در سطح کشور در حال اجراست و به تدریج و کاملا برنامه‌ریزی شده در صدد کنترل میزان و شیوه‌ی استفاده‌ی مردم از فضای مجازی است که روشن‌ترین و ملموس‌ترین نتیجه‌ی آن کندی اینترنت و محدودیت استفاده از فضاهای فیلترشده است که تنها با فیلترشکن امکان استفاده از آنها فراهم است.
به نظر می‌رسد که شورای فضای مجازی، به آرامی در حال اجرای طرح صیانت و اعمال محدودیت‌های پیش‌بینی‌شده برای استفاده از فضای مجازی است