ادعاهای متناقض وزیر بهداشت در مورد مبارزه با کرونا

سعید نمکی روز پنج شنبه در اصفهان در جلسه ستاد دانشگاهی کووید۱۹ که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، با انتقاد از تحقیقات پزشکی در کشور، از عدم انجام تحقیقات درباره طرح تحول نظام سلامت و عدم شناسایی نقص‌های طرح تحول سلامت انتقاد کرد و با بیان این موضوع که هیچ پژوهشی در خصوص میزان اثربخشی این طرح ارائه نشده است، از فقدان پژوهش‌های کاربردی در حوزه‌ی سلامت و بهداشت انتقاد کرد و اظهار داشت در خصوص بیماری‌های خاص در کشور تحقیقات قابل توجهی انجام نشده و اولویت‌های مقابله با بیماری‌های مانند بیماری سالک شناسایی و معرفی نشده است.
وی در ادامه‌ی اظهاراتش با بیان این موضوع که در تمام دنیا منابع با هدف رفع مشکلات، در بخش تحقیقاتی مصرف می‌شود، اظهار داشت نظام تحقیقاتی دانشگاهی کشور در این راستا اقدامی نکرده است.
وی همچنین از فقدان یک مدل مناسب در خصوص کووید ۱۹ انتقاد کرد و گفت هیچ مدلی تاکنون در این خصوص ارائه نشده است که پیش‌بینی درستی کرده باشد. نمکی تاکید کرد حتی یکی از پیش‌بینی‌ها هم در این خصوص درست نبوده است.
وزیر بهداشت بار دیگر مشکلات مربوط به مقابله با کرونا مربوط به دیگر نهادها و دستگاه‌ها دانست و با اشاره به اینکه اطلاعات درست و دقیقی در اختیار وزیر بهداشت قرار نگرفته است، گفت هیچ وزیری با چنین یافته‌های شکسته‌ای قادر به اداره‌ی بخش سلامت کشور نیست. وی افزود نباید بر اساس یافته‌هایی که بر حسب یک تخمین به وزیر داده می‌شود، کار و اعتماد کرد. نمکی تاکید کرد این تخمین‌ها تاکنون درست نبوده و ۱۰ مدل اپیدمیولوژیک به وی داده‌اند که هیچ کدام صحیح نبوده و برای هیچ اقدامی مناسب نبود.
این همان وزیری است که تا همین یک ماه قبل مدعی بود که وزارت بهداشت توانسته است با وجود تمام مشکلات، روند مقابله با بیماری با خوبی در کشور مدیریت کند و مدعی بود که تمامی پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت با درایت و دقت پیش رفته و مدیریت شده است.
ضمن اینکه اظهارات وزیر بهداشت در خصوص نادرست بودن مدل‌های اپیدمولوژیک ارائه‌شده به وزیر بهداشت در حالی توسط وی مطرح می‌شود که اپیدمولوژیست‌های کشور در همان آغاز انتشار کرونا در اسفندماه و فروردین ماه، مدل‌های پیشنهادی خود را به ستاد مقابله با کرونا ارائه کرده و در تمام این مدل‌ها پیش‌بینی کرده بودند که در صورت عدم مراعات پروتکل‌ها در آبان‌ماه و آذرماه همه‌گیری غیرقابل کنترلی گریبانگیر کشور خواهد شد و شرایط پیش آمده‌ی فعلی را به روشنی پیش‌بینی کرده بودند و مدل‌های پیش‌بینی این اپیدمولوژیست‌ها نیز در همان موقع رسانه‌ای شده و در اختیار مردم قرار گرفته بود.
در عین حال، وزیر بهداشت این نکته مهم را نادیده گرفته است که ارائه‌ی مدل‌های دقیق و پیش‌بینی دقیق از وضعیت پیش رو بیش از همه مستلزم دریافت اطلاعات دقیق از وزارت بهداشت است که از آغاز شیوع کرونا در کشور،‌ وزارت بهداشت هرگز اطلاعات دقیقی را در این خصوص ارائه نکرده است و عدم ارائه‌ی اطلاعات دقیق در خصوص آمار مربوط به کرونا همواره مهم‌ترین چالش مربوط به مقابله با کرونا و شناسایی استراتژی دقیق در مقابله با آن بوده است.
سعید نمکی با نادیده گرفتن تمامی پیش‌بینی‌هایی که در اردیبهشت ماه توسط متخصصان انجام شد و در تمامی آنها پیش‌بینی کرده بودند که کرونا با فصل گرما از بین نخواهد رفت و در صورت عدم پیش‌گیری نظام‌مند، در آبان ماه موج اصلی و کشنده‌ی کرونا کشور را فرا خواهد گرفت، روز پنج شنبه در سخنان خود اظهار داشت برخی افراد و محققان روزهای اول پیش بینی کردند که از اردیبهشت خیال‌شان از کرونا راحت می‌شود و رفتار ویروس مثل اجدادش سارس است و با گرما، کار آن تمام می‌شود.
سعید نمکی در ادامه اظهار داشت که وی در آن زمان حرف این پژوهشگران را نپذیرفته است و بر خلاف تشخیص اپیدمولوژیست‌ها که تاکید داشتند کرونا در فصل گرما تمام می‌شود، به آنها گفته است،‌ برای اداره‌ی کشور بدبینانه‌ترین شیوه را انتخاب می‌کند.
به گفته‌ی بسیاری از تحلیل‌گران، وزیر بهداشت با این صراحت در دروغ‌گویی، آن هم در شرایطی که تمام گزارش‌ها و نقل‌قول‌ها در فضای مجازی ثبت شده و هیچ کدام از آنها تاییدکننده‌ی اظهارات نادرست و دروغ وزیر بهداشت نیست، تنها در صدد رفع مسئولیت از خود است و در تلاش است تا ناتوانی خود در مدیریت شرایط کرونایی را که همواره ادعا کرده است که در بهترین شکل ممکن آن را اداره کرده است، به عهده دیگران قرار دهد.
سعید نمکی در ادامه‌ی اظهاراتش با اشاره به تلاش‌هایی که در کشور برای تولید ماسک و نیز ونتیلاتور و دیگر تجهیزات موردنیاز برای مقابله با کرونا صورت گرفته است، این تلاش‌ها را که عمدتا توسط بخش خصوصی و بسیاری از آنها با هزینه‌های شخصی صورت گرفته است، به تلاش‌های خود در وزارت بهداشت مرتبط کرد و اظهار داشت وزارت بهداشت توانسته است طی ۶۰ روز از یک واردکننده و مصرف‌کننده ماسک، لوازم حفاظت فردی و تجهیزات مورد نیاز برای بیماران کرونا، به یک تولیدکننده‌ی قوی در عرصه ماسک، ونتیلاتور و داروهای فاویپروایر و رمدسیویر و بعد صادرکننده تبدیل شود.
وزیر بهداشت در ادامه‌ی اظهاراتش با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در ساخت واکسن کرونا معرکه خواهد کرد، اظهار داشت جوانان کشور در ساخت واکسن کرونا معجزه خواهند کرد.
در همان حال مینو محرز عضو ستاد کرونا و متخصص بیماری‌های عفونی در کشور نیز با اشاره به اینکه نباید دل بسته واکسن‌های خارجی کرونا بود، گفته است واکسن ایرانی در مرحله آزمایش انسانی است. وی در عین حال ابراز امیدواری کرد با تولید آن به زودی بتوان از بحران کرونا عبور کرد.
مینو محرز همچنین در خانه ماندن را بهترین راه در امان ماندن از بیماری کرونا دانست و با اشاره به اینکه سیستم بهداشت و درمان تحت فشار بسیار است، خاطرنشان کرد اگر این روند ادامه پیدا کند تلفات بیشتری ایجاد خواهد شد.
به گفته‌ی بسیاری از تحلیل‌گران عدم شفافیت متخصصان و اعضای ستاد کرونا و همچنین اظهارات ضد و نقیض آنها از جمله مواردی است که علاوه بر آنکه موجب سردرگمی مردم شده است، مانع از جدی گرفتن موضوع مقابله با کرونا توسط مردم نیز شده است و از جمله عوامل مهمی است که مانع از جدی گرفتن پروتکل‌های بهداشتی و مراقبتی توسط مردم شده است.
در ابتدای شیوع کرونا در کشور، مینو محرز خانه‌نشینی، قرنطینه و محدودیت تردد برای شهروندان را مربوط به قرون وسطی دانسته و تاکید کرده بود در خانه نشستن راه مقابله با کرونا نیست.