انفجار مرگبار و آخر الزمانی در لبنان

به گزارش سی ان ان انفجار مهیبی عصر روز سه شنبه بیروت پایتخت لبنان را به لرزه درآورد.وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد که تاکنون صد نفر کشته و بیش از چهار هزار نفر دیگز نیز مجروح شده اند.
مقامهای رسمی انفجار بیروت را ناشی از وقوع دو انفجار پی در پی در یک انبار مواد منفجره اعلام گردند . جزئیات وقوع انفجار حاکی از آن است که این انفجار در انبار شماره 12 بندر بیروت رخ داد و به فاجعه ای در پایتخت و حومه ان منجر شد و بازتاب آن به مناطق مختلف لبنان تا قبرس هم رسید.علاوه براین خسارت بزرگی به بندر و سیلوهای گندم وارد شده و بیشتر ساختمان های مجاور محل وقوع انفجار تخریب شده است. حسان دیاب نخست وزیر لبنان نیز روز چهارشنبه را برای قربانیان انفجار روز عزای ملی اعلام کرد.
به گزارش سی ان ان گزارش های متناقضی درمورد دلیل و چرایی این انفجار وجود دارد. ابتدا آتش سوزی بزرگ در انبار مهمات آتش نشانی در نزدیکی بندر بیروت عامل انفجار اعلام شد. بعد از آن گفته شد که انفجار در پی منفجر شدن انبار مواد منفجره رخ داده است اما جزئیات بیشتری ارائه نشده است.نخست وزیر لبنان تاکید کرد که درباره این انفجار تحقیق می کند.وی گفت:افشاگری هایی درباره این انبار خطرناکی که از سال ۲۰۱۴ وجود داشته است اعلام خواهد شد. وی انفجار 2750 تن ماده منفجره نیترات آمونیوم در انفجار بندر بیروت را تایید کرد.وی در بیانیه تلویزیونی گفت مسئولین این امر باید هزینه آنچه اتفاق افتاده است را بپردازند.به گزارش سی ان ان: در پی این انفجار که در ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی اتفاق افتاد، ابری قرمز فضا را پر کرد. تیم های آتش نشانی با شتاب به صحنه حادثه آمدند و سعی کردند آتش را خاموش کنند.یک شاهد عینی صحنه ها ی این فاجعه را آخرالزمانی توصیف کرد.مروان اباود ، فرماندار بیروت هم گفت که این صحنه ها او را به یاد فاجعه هیروشیما و ناکازاکی می اندازد.وی گفت در زندگی ام تاکنون خرابی و فاجعه ای در این مقیاس تخریب ندیده ام و این یک فاجعه ملی است.
به گزارش سی ان ان، این انفجار در یک زمان پر تنش در تاریخ سیاسی لبنان رخ می دهد. در روز جمعه ، یک هیئت از سازمان ملل متحد حکمی در مورد ترور نخست وزیر پیشین، رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ صادر خواهد کرد. اقدامی که بسیاری می گویند منجر به تنش های فرقه ای می شود. این کشور همچنین در یک رکود اقتصادی قرار دارد و بیکاری و نرخ ارز و نرخ فقر بالای پنجاه درصد اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است.نخست وزیر لبنان در بیانیه تلویزیونی خود این انفجار را فاجعه توصیف کرد. وی با اعلام فراخوان اضطراری از همه کشورهایی که دوست این کشور هستند خواست تا در کنار لبنان بایستند و به آنها کمک کنند تا زخمهای عمیق شان را بهبود بخشند.
در این میان سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران انفجار بیروت را تأسف آور و نگران کننده خواند و گفت با اندوه بسیار.

وی ضمن اعلام همدردی و تسلیت ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران با ملت و دولت لبنان، بر آمادگی کشورمان برای کمک به برادران و خواهران لبنانی تأکید کرد.