رهبر جمهوری اسلامی نفی مذاکره با امریکا و نیزانعطاف در برگزاری مراسم محرم

آیت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی که بمناسبت عید قربان برگزار شد مجددا بر نفی مذاکره با آمریکا تاکید کرد ، هدف از تحریمها را فروپاشی جمهوری اسلامی دانست و گفت ایران به روند مقاومت خود ادامه خواهد داد ، اروپاییها را بخاطر عدم تعهداتشان مورد انتقد قراردادو در مورد مراسم محرم انجام هرکاری را به رعایت مقررات ستاد کورونا دانست .
آیت االه خامنه ای گفت یکی از دلخوشی‌هایم دیدار با مردم است، اما دشمن حقیر و خطیر یعنی ویروس کرونا مانع شده است. قرار بود به خاطر محرومیت از دیدار با مردم، این برنامه که اکنون داریم دیدار تصویری با جمعی از خدمتگزاران وادی سلامت باشد. وی گفت که به دلیل مصوبه ستاد کرونا نمی‌توانند در مکانی جمع شوند، آن برنامه لغو شد.وی گفت بنده سراغ ندارم و نشنیدم و گزارشی ندارم که در جایی تحرک و پشتیبانی مردمی که در مقابله با کرونا در ایران بود، وجود داشته باشد. در هشت سال دفاع مقدس نیز حرکت ایثارگرانه مردمی جبهه‌ها را آراست
ظاهرا رهبر جمهوری اسلامی حتی گزارشهای ویدیویی مربوط به حرکتهای داوطلبانه مردم در کشورهای مختلف جهان را ببیند . و این تصورات معلوم نیست در ذهن وی چگونه شکل گرفته است .

وی گفت عده‌ای از مردم به جد آسیب دیدند و مشکلات فراوانی برایشان به وجود آمد. این را باید جبران کرد. عموم مردم همچنان که در جریان اول کمک مومنانه در آستانه ماه رمضان عمل کردند، بایستی دوباره این کار انجام بگیرد این در حالی است که خزانه کشور عملا تهی شده و اینکه رهبر دستور رسیدگی داده جز با چاپ اسکناس امکان پذیر نیست که آنهم تورم را افزایش میدهد .
وی در مورد سیاست تحریم گفت تحریمی که علیه ملت ایران آمریکایی‌ها به کار گرفتند، قطعاً جنایت بزرگی است.وی افزود هدف کوتاه مدت دشمنان به ستوه درآوردن ملت ایران، آشفته کردن مردم و ایستادن مردم در برابر نظام و دولت است وی افزود هدف بلند مدت‌شان به ورشکستگی کشاندن کشور و دولت است. آنان به دنبال متلاشی کردن و فروپاشی کردن اقتصاد کشور هستند. هدف نهایی آنان این است. البته خودشان گرفتار تابستان داغ شدند.وی افزود هدف میان‌مدت مانع از پیشرفت ایران است. محدودیت‌هایی ایجاد کنند تا به خصوص در زمینه‌های علمی پیشرفت انجام نگیرد.وی تاکید کرد هدف جنبی هم دارند که می‌خواهند رابطه جمهوری اسلامی را با گروه‌های مقاومت در منطقه قطع کنند. البته باید گفت که شتر در خواب بیند، پنبه دانه
وی گفت آن چیزی که آن‌ها می‌خواستند، نشده و نخواهد شد. تحقق نیافتن مقاصدشان مورد اعتراف خودشان قرار گرفته است. خودشان می‌گویند فشار شدید تحریم به مقصود نرسید.وی افزوداز اول انقلاب خط ثابت دشمن، تضعیف کردن روحیه مردم بوده است. آن‌ها اوضاع را بد جلوه می‌دهند و با صدها زبان و وسیله، اگر نقطه مثبتی در کشور باشد، انکار می‌کنند یا سکوت می‌کنند. نقطه ضعفی اگر وجود داشته باشد، ده برابر و گاهی صد برابر می‌کنند. وی کف اما این تبلیغات در اکثر مردم اثر نمی‌کند. آن‌ها دشمن و آمریکا را شناخته‌اند و اگر جریان تحریف شکست بخورد، جریان تحریم هم قطعاً شکست خواهد خورد؛ چراکه عرصه جنگ اراده‌هاست. این در حالیست که نارضایتی اکثر مردم از سو مدیریت و فساد و تبعیض از سوی مقنات حکومتی است که روزانه در زندگی خود تجربه میکنند .
وی همچنین به مزایای تحریم اشاره کرد و گفت ایرانی زیرک از دشمنی آمریکا سود برده است. تحریم‌‌های ثانویه موجب شد که متخصصان و جوانان در داخل تولید کنند.و افزوداگر به ما هواپیمای جت آموزشی می‌فروختند، تولید هواپیمای جت آموزشی کوثر نداشتیم.
وی گفت قطعاً تحریم قابل علاج است. ولی علاج این نیست که در برابر آمریکا عقب‌نشینی کنیم. برخی این را ترویج می‌کنند که اگر می‌خواهید جلو زیاده‌خواهی آمریکا گرفته شود، عقب‌نشینی کنید
وی گفت امروز حرف آمریکا با این است که صنعت هسته‌ای را به کلی کنار بگذارید. امکانات دفاعی و موشک‌ها را که بازدارنده دشمن هستند، به یک دهم تقلیل بدهید و خود را بی‌دفاع کنید. اقتدار منطقه‌ای خود را رها کنید. ما عمق راهبردی در منطقه داریم. خیلی از دولت‌ها در منطقه علاقه‌مند به ما هستند. از این‌ها صرف‌نظر کردن، موجب نمی‌شود که آمریکا عقب‌نشینی کند. آمریکا چیز جدیدی را مطالبه خواهد کرد. هیچ عقلی حکم نمی‌کند که خواسته او را برآورده کنیم.
وی گفت متاسفانه‌ عده‌ای تحت تاثیر حرف‌های دشمن می‌گویند که هسته‌ای به چه درد می‌خورد؟ هسته‌ای نیاز قطعی آینده کشور است و با وجود اینکه در برجام خسارت فراوانی به ما وارد شد، اما اصل این کار محفوظ است.
خامنه ای در استدلالی ضعیف دلیل داشتن صنعت هسته ای را تولید برق دانسته است . این در حالیست که مسئله اصلی غنی سازی است که حساست زاست و تاکنون صدهاذ میلیار دلار به اقتصاد کشور هزینه زده و وی هم نتوانست توجیه قدرتمندی در این باره ارایه دهد
وی کفت نظام سیاسی آمریکا، ادعای مسائل حیاتی در مورد نظام جمهوری اسلامی ایران دارد. هیچ انسان باشرفی زیر بار این حرف‌ها نمی‌رود. منظور آمریکایی‌ها از مذاکره همین است و اینکه بنده زیر بار مذاکره نمی‌روم، به همین دلیل است وی گفت مشکل آمریکا با ما این است که نه می‌تواند ما را حذف کند و نه می‌تواند تسلیم کند.
وی همچنین گفت اروپایی‌ها هیچ کاری نکردند. آخرین ابتکار آنان هم بازیچه چرندی به اسم اینستکس بود. خود این یک چیز مضر و غلطی است که این را هم انجام ندادند و نکردند.
وی همچنین در شرایطی که آیت الله سیستانی مراسم عمومی را نهی کرده است مواضع خود را که توسط وابستگان بیت در مورد انجام مراسم مطرح میشد تغییرداد و گفت در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما می‌گویند. توصیه و تاکید می‌کنم چنانچه ستاد ملی کرونا ضابطه‌ای را اعلام کرد، همه ما موظف به رعایت آن هستیم.
بنظر میرسد که رهبر جمهوری اسلامی در توجیه موقعییت کشور سعی کرد مخاطبان را قانع کند که راهبر کشور درست است اما از ترسیم آینده مثبتی از چگونگی فایق شدن بر مشکلات ناتوان بود