001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

ایران در رسانه های جهان پنجشنبه ۲ اسفند

المونیتور: رسانه‌های ایران به رابطه با آمریکا با انتخاب سندرز فکر می‌کنند

وبسایت خبری- تحلیلی المونیتور در گزارشی می‌نویسد اعلام آمادگی برنی سندرز برای حضور مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده، به بحث‌های گسترده‌ای در میان رسانه‌های ایران منجر شده است که در صورت پیروزی او رابطه ایران با آمریکا چه خواهد بود.

به گفته المونیتور، درحالی که به‌طور سنّتی سیاست جمهوری اسلامی دنبال کردن تحولات سیاسی در آمریکا از نزدیک می‌باشد، حاکمان ایران انتخابات ریاست جمهوری آن کشور را چندان جدّی نمی‌گیرند و همواره آن را رقابت میان جناح‌های مخالف رژیم تهران می‌شناسند.

با این حال سابقه برنی سندرز در اتخاذ سیاست‌های چپ‌گرایانه رژیم تهران را امیدوار ساخته است که در صورت پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری، رابطه ایران با آمریکا می‌توانند دستخوش یک دگرگونی در آینده بشود.

المونیتور می‌افزاید، دولتمردان ایران معتقد هستند که برنی سندرز بر خلاف دولت ترامپ نگاه مثبتی به نقش ایران در تحولات خاورمیانه دارد و در صورت پیروزی می‌تواند میان واشنگتن و تهران رابطه‌ای دوستانه برقرار کند.

با این حال بسیاری از خوانندگان مطبوعات ایران خوش‌بینی محافل سیاسی کشور در این مورد را زیر سئوال برده‌اند و یکی از آنها با ارسال توئیتی گفته است: «همه سیاستمداران آمریکایی از یک قماش هستند. سندرز هم اگر احتمالاً در انتخابات برنده شود هنوز رئیس جمهوری کشور آمریکاست و باید منافع آن کشور را تأمین کند.»

برنی سندرز در انتخابات سال 2016 ریاست جمهوری نیز شرکت کرده بود ولی در مراحل اولیه انتخاب کاندیداهای حزب دموکرات از دور آن خارج شد.

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2019/02/iran-bernie-sanders-reaction-debate-2020-presidential-bid.html

بازتاب کنفرانسهای ورشو و مونیخ در میان جناحهای حکومت ایران
وبسایت خبری تحلیلی ایران پرس نیوز می نویسد دو کنفرانس بین المللی ورشو و مونیخ در هفته گذشته به نگرانی روزافزون رهبران جمهوری اسلامی از قرار گرفتن در کانون بحرانهای بین المللی منجر شده است که از زبان بازوی نظامی امنیتی آنها شنیده می شود.

در این گزراش آمده است: در حالی که رهبران و پایوران رژیم ولایت فقیه و دستگاه های تبلیغاتی آنها به یکدیگر و به مُخاطبانش دلداری می دهند که ضربه کُنفرانسهای ورشو و مونیخ از کنار گوش “نظام” گذشته، واکُنش عملی آنها حکایت دیگری دارد.

محمد علی جعفری فرمانده سپاه به گونه بیهوده ای به تکرار شُماری از تهدیدهای شناخته شده علیه همسایگان و کشورهای منطقه پرداخت. او به عربستان و امارات مُتحده عربی وعده “انتقام” داد و برای پاکستان خط ونشان کشید که “هزینه سنگینی” خواهد پرداخت.

با این حال چنین می نماید که از نگاه حُکومت، سُخنان آتش افروزانه این مقام ارشد نظامی امنیتی هنوز به اندازه کافی تُند نبوده است. رسانه عربی زبان حکومتی موسوم به “العالم” که برای جُبران مافات به جلو فرستاده شد، دامنه تهدیدات مقام مزبور را گُسترده تر کرد و توضیح داد که منظور وی آن است که “جُغرافیای انتقام می تواند به وُسعت کُل خاورمیانه باشد.”

اما تهدیدهای حاکمان ج.ا به دُشواری می تواند وضعیت جدیدی را ایجاد و به واسطه آن موجب ارزیابی تازه ای از سوی طرفهای خارجی آنان گردد.