001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

ایران در رسانه های جهان جمعه ۲۱ دی

فارین پالیسی: با مرگ شاهرودی جانشینی خامنه‌ای با بحران روبرو شده است

نشریه خبری- تحلیلی فارین پالیسی در آمریکا درگزارشی می‌نویسد با مرگ آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی موضوع جانشینی خامنه‌ای در ایران به یک بحران حکومتی تبدیل گشته است و ادامه حیات جمهوری اسلامی بدون او چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد.

فارین پالیسی می‌نویسد: «آیت‌الله محمود شاهرودی، یکی از بازیگران اصلی قدرت در ایران، که اهمیت نقش او کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت، در شب سال نوی مسیحی در اثر بیماری سرطان درگذشت.

علیرغم شناخت نسبتا کمتر از او در خارج از ایران، شاهرودی از چهره‌های اصلی حاکمیت جمهوری اسلامی بود و روابط حسنه‌ای نیز با جناح‌های مختلف رژیم داشت.

از آن هم مهمتر، او یک چهره مناسب و پیشقدم برای رسیدن به جانشینی علی خامنه‌ای رهبر سیاسی- مذهبی رژیم به‌شمار می‌رفت. مرگ زودهنگام او نه‌تنها روند جانشینی خامنه‌ای را بسیار پیچیده‌تر کرده است، بلکه می‌تواند به بی‌ثباتی هرچه بیشتر در داخل ایران بیانجامد.»

فارین پالیسی آنگاه با مروری بر گذشته شاهرودی و نقش او در تحولات عراق و سپس عضویت در نهادهای مهم و تصمیم‌گیرنده در جمهوری اسلامی می‌نویسد: «بسیاری از ایرانیان از شاهرودی به‌عنوان رئیس قوه قضائیه در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد یاد می‌کنند که شاهد گسترده‌ترین سرکوب‌های حقوق بشری بر علیه نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس، روزنامه‌ها، روشنفکران، فعالان حقوق بشر و دانشجویان دانشگاه‌ها بوده است.

در دوران ریاست شاهرودی بر قوه قضائیه بیش از 2000 نفر در ایران به جرم‌های گوناگون اعدام شده‌اند که در میان آنها نوجوانان نیز دیده می‌شوند. به‌طوری که هنگامی که شاهرودی در سال 2018 برای معالجه به شهر هانوور در آلمان رفته بود برخی از مقامات آن کشور خواهان بازداشت و محاکمه او به جرم نقض حقوق بشر شده بودند.

با مرگ شاهرودی در زمانی که ثبات و ادامه حیات حکومت جمهوری اسلامی در مواجهه با بحران‌های داخلی و اعتراضات مردمی مورد تهدید قرار گرفته است، پیدا کردن یک جانشین برای خامنه‌ای که مورد حمایت و موافقت دستجمعی جناح‌های گوناگون آن باشد با چالش روبرو شده است.

درحالی که نسل نخستین روحانیون انقلابی در ایران به‌مرور از صحنه خارج می‌شوند، مرگ شاهرودی در سن 70 سالگی یک کاندیدای مهم برای ادامه سیستم ولایت فقیه در ایران را با بحران ادامه قدرت سیاسی رژیم روبرو کرده است.»

Iran’s Next Supreme Leader Is Dead