001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

ایران در رسانه های جهان پنجشنبه 15 آذر

المونیتور: ایران و آمریکا می‌توانند با یکدیگر دوست باشند

وبسایت خبری- تحلیلی المونیتور در گزارشی می‌نویسد دو کشور ایران و آمریکا هنوز می‌توانند علیرغم اختلافات شدید در بسیاری از موارد، با یکدیگر دوست باشند.

المونیتور می‌نویسد: «ماه گذشته همزمان با آغاز سی و نهمین سالگرد ماجرای گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران، دولت ترامپ تحریم‌های جدید خود بر علیه حکومت ایران را به‌اجراء درآورد.

ترامپ قصد خود از اجرای این تحریم‌ها را ‘وارد آوردن حداکثر فشار بر حکومت ایران’ برای بازگرداندن آن به پای میز مذاکره اعلام کرده است.

اما در پاسخ به این موضع آمریکا، محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی با ارسال توئیتی گفته بود که آمریکا باید دچار خوش‌خیالی شده باشد که فکر کند ایران زیر این فشارها به مذاکره با آن می‌نشیند.»

المونیتور می‌افزاید: «با این حال اگرچه مذاکره با ترامپ در شرایط کنونی غیرممکن به‌نظر می‌رسد، و علی خامنه‌ای رهبر ایران این موضع را رسماً بیان کرده است، اما مجموعه حاکمیت رژیم ایران هنوز می‌تواند دوران حکومت دولت ترامپ را فرصتی برای پایه‌ریزی برای مذاکره با جانشینان آن به حساب بیاورد.

حسن روحانی این مسأله را این طور بیان کرده است که ‘ آمریکا بزرگتر از ترامپ است’.

او درست می‌گوید. اکنون وقت آن است که سایر مقامات رژیم تهران هم این واقعیت را قبول کنند و با پرهیز از محکوم کردن و نفرین کردن هر روزه ایالات متحده آمریکا و رهبران آن به آینده‌ای بنگرند که در آن ایران و آمریکا می‌توانند هنوز دو کشور دوست مانند پیش از انقلاب اسلامی باشند.»

http://www.mei.edu/publications/iran-and-united-states-can-be-friends

اینتل نیوز: آزمایش موشکی ایران آزمونی برای اتحادیه اروپاست

خبرگزاری اینتل نیوز در گزارشی می‌نویسد آزمایش جدید موشکی ایران با واکنش‌های تند مقامات آمریکایی و اروپایی روبرو شده است و دولت‌های فرانسه و انگلیس آن را نقض تعهدات حکومت ایران نسبت به قطعنامه سازمان ملل خوانده‌اند.

وزیر خارجه انگلیس جرمی هانت گفته است این آزمایش موشکی امری ‘تهدیدآمیز و تحریک‌آمیز’ نسبت به صلح و ثبات منطقه می‌باشد. اما ایران اصرار دارد که آزمایشات موشکی آن هیچ‌گونه تهدیدی بر علیه همسایگان آن نیست و صرفاً امری دفاعی می‌باشد.

دولت فرانسه این آزمایش موشکی را بر خلاف تعهدات ایران در کنار توافق هسته‌ای خوانده است که می‌تواند اثر منفی در ادامه پشتیبانی دولت‌های اروپایی از آن توافق داشته باشد.

با این حال تریتا پارسی ریاست شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) گفته است: «قطعنامه سازمان ملل تنها از ایران ‘می‌خواهد’ که از انجام آزمایشات موشکی پس از توافق هسته‌ای خودداری کند، و هیچ‌گونه ممنوعیتی را برای آنها تعیین نکرده است.»

http://www.intellinews.com/iran-s-missile-launch-tests-europe-s-nuclear-deal-patience-153103/