001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

جهانگیری و تقاضا برای همکاری بیشتر ژاپن با ایران

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران در گفت‌وگو با کیودو خبرگزاری ژاپنی، از ژاپن خواست تا با استفاده از قدرت و نفوذ خود تلاش کند تا به یکجانبه گرایی آمریکا در جهان پایان دهد. وی همچنین در این گفتگو اظهار داشت ایران آمادگی دارد تا با آن گروه از شرکت‌های ژاپنی که علاقه‌مند به ادامه فعالیت در ایران و دستیابی به راه‌حل‌های جدید به منظور کاهش نگرانی‌ها هستند مذاکره کند. جهانگیری همچنین ابراز امیدواری کرد ژاپن از راه‌حل‌های‌ ویژه‌ی ابتکاری خود برای کاهش فشار امریکا برای مبادله بین دو کشور ایران و ژاپن استفاده کند. وی همچنین از سفر نخست وزیر زاپن به ایران استقبال کرد و خواستار آن شد که این کار انجام پذیرد .
پیش از این عراقچی معاون وزیر امور خارجه نیز در گفتگو با کیودو خبرگزاری ژاپنی، ضمن تاکید بر احترام ایران به مناسبت‌های دوستانه بین امریکا و ژاپن، از این کشور خواسته بود تا با یافتن راه‌حل‌های ابتکاری راهی برای ادامه مبادلات تجاری با ایران بیابد. در همین حال معاون اول رئیس جمهور در این گفتگو تاکید کرد اگر ایران از منبع اصلی درآمد خود محروم شود، ایران سکوت نخواهد کرد و در زمان مناسب اقدام لازم را انجام خواهد داد.
پیش از این رئیس جمهور هم بارها تهدید کرده است اگر نفت ایران از منطقه صادر نشود، هیچ نفت دیگری هم از منطقه صادر نخواهد شد.
دسترسی ایران به مهم‌ترین نقاط و تنگه‌های استراتژیک ترانزیت محموله‌های نفتی بین‌المللی، این امکان را برای ایران فراهم کرده است تا از دسترسی به آبراهه‌های بین‌المللی ترانزیت نفت، به عنوان ابزار فشار برای تحت تاثیر قرار دادن جامعه جهانی برای پذیرش خواسته‌های تجاری خود سود جوید.
در همین حال اسحاق جهانگیری در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به این موضوع که ایران مشتریان نفتی جدیدی یافته است،‌ بدون آنکه هویت مشتریان جدید نفتی را فاش کند اظهار داشت با توجه به تأثیر تحریم‌های آمریکا بر صادرات نفت، ایران مشتریان جدیدی یافته و نفت خود را به آنها فروخته است.
اظهارات جهانگیری در خصوص مشتریان نفتی جدید ایران در حالی ابراز می‌شود که تنها هشت کشور مجاز به خرید نفت ایران شده‌ند و برای این مبادله تجاری نیز محدودیت‌های زیادی وضع شده است.