001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

ایران در رسانه های جهان پنجشنبه ۱۹ مهر

آروتز شوا: ابراز رضایت حکومت ایران از استعفای نیکی هیلی

روزنامه اسرائیلی آروتز شوا در گزارشی می‌نویسد حکومت جمهوری اسلامی رضایت‌خاطر خود را از استعفای نیکی هیلی به‌عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل ابراز کرده است.

رضا میریوسفی سرپرست امور رسانه‌ای هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل با ارسال توئیتی گفته است: «کلانتر جدید شهر دیگر نیست.»

این اشاره ظاهرا تمسخر آمیز میریوسفی به سخنان نیکی هیلی در کنفرانس کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (AIPAC) در سال گذشته است که وی خطاب به حکومت ایران گفته بود ترامپ اکنون یک کلانتر جدید در کاخ سفید است.

میریوسفی اضافه کرده است: «ما هنوز نمی‌دانیم او (نیکی هیلی) چه کسی بود و به دنبال چه‌چیزی بود. اما او یک مشکل جدّی در سازمان ملل بود که با سخنانش آمریکا را در جهان منزوی کرده بود.»

نیکی هیلی یکی از مخالفان سرسخت رژیم جمهوری اسلامی است و بارها به نقش مخرّب آن در منطقه خاورمیانه و حمایت از سازمان‌های تندرو و تروریستی در نطق‌های خود اشاره و آنها را محکوم کرده بود.

هیلی در یکی از آخرین نطق‌های خود به‌عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته بود: «رژیم ایران از دیکتاتورهایی حمایت می‌کند که مردم خودشان را با حملات شیمیایی به‌قتل می‌رسانند. رژیم ایران عامل همه بی‌ثباتی‌ها و آشوب‌های خاورمیانه است. این رژیم تمام مخارج سازمان‌های تروریستی را پرداخت می‌کند. به تندروهای مذهبی موشک و تسلیحات می‌فرستد و برخلاف همه منافع و دستورالعمل‌های شورای امنیت سازمان ملل عمل می‌کند.»

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/253007

روزنامه نشنال: کامیونداران در 320 شهر ایران اعتصاب کرده‌اند

روزنامه نشنال چاپ لندن در گزارشی می‌نویسد کامیونداران در بیش از 320 شهر در سراسر ایران دست به اعتصاب زده‌اند و در روزهای گذشته ده‌ها بازار نیز با بستن مغازه‌های خود به این اعتصاب اعتراضی سراسری پیوسته‌اند.

نشنال می‌نویسد: «اعتراض کامیونداران و بازاریان متوجه شرایط وخیم اقتصادی کشور است که زندگی اکثریت مردم ایران را تحت تأثیر منفی خود قرار داده است.

منابع خبری به نشنال می‌گویند بازاریان اکنون وارد دومین روز پیوسته اعتراضات خود شده‌اند. اما کامیونداران از دو هفته پیش اعتصاب خود را از شهر تبریز شروع کردند و اکنون این اعتصابات به‌بیش از 320 شهر در سراسر ایران گسترش یافته است.

با این حال در رسانه‌های داخل کشور هیچ خبری از این اعتصابات دیده نمی‌شود اما مقامات قوه قضائیه دادگاه‌های ویژه‌ای را برای محاکمه آنچه که ‘خرابکاران اقتصادی’ می‌نامند بر پا کرده‌اند و در ماه گذشته سه نفر از آنها را به این اتهام به اعدام محکوم کرده‌اند.

محسن اژه ای معاون و سخنگوی قوه قضائیه هفته پیش اعلام کرد 35 نفر از چنین افرادی اکنون دستگیر و در زندان‌ها به‌سر می‌برند که به زندان‌های طویل‌المدت تا 20 سال محکوم شده‌اند.

تلاش‌های قوه قضائیه پس از آن صورت می‌گیرد که آیت‌الله خامنه‌ای خواستار برخورد شدید و فوری، با مفسدان اقتصادی شده است».

https://www.thenational.ae/world/mena/shop-owners-join-truckers-in-iran-strikes-1.779156

خبرگزاری فرانسه: خودداری آمریکا از کمک به بازسازی سوریه تا خروج نیروهای ایرانی

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که دولت آمریکا می‌گوید تا خروج کامل نیروهای ایرانی از خاک سوریه از دادن هرگونه کمک اقتصادی به بازسازی این کشور خودداری خواهد کرد.

مایک پمپیو وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در طی یک سخنرانی برای یک گروه هوادار اسرائیل تعهد کرد که ایالات متحده آمریکا به سیاست سرسختانه خود در بیرون راندن نیروهای ایرانی از کشورهای خاورمیانه ادامه خواهد داد و خاک سوریه «یک میدان جنگی مهم در این مورد خواهد بود».

مایک پمپیو در سخنرانی خود گفته است: «مسئولیت اخراج نیروهای ایرانی از سوریه و پایان دادن به تهدیدهای آنها به عهده دولت این کشور است. اگر سوریه خروج کامل نیروهای مورد حمایت ایران را تضمین نکند، حتی یک دلار هم کمک برای بازسازی کشور خودشان از آمریکا دریافت نخواهند کرد.»

به گفته خبرگزاری فرانسه، سخنرانی پمپیو بار دیگر تأکیدی بر سیاست رسمی آمریکا در مورد جنگ داخلی سوریه است که به گفته ناظران بین‌المللی بیش از 365 هزار نفر در آن از سال 2011 تا امروز کشته شده‌اند.

پمپیو اضافه کرده است: «شکست داعش هدف اولیه حضور ارتش آمریکا در سوریه بوده است اما اکنون با هدف انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در این کشور و بیرون کردن همه نیروهای ایرانی و نیروهای پشتیبان آنها از خاک سوریه دنبال می‌شود.»

https://www.afp.com/en/news/3954/us-says-no-syria-reconstruction-aid-if-iran-stays-doc-19x67o7

عرب نیوز: ایران انتقال آب به عراق را کاهش داد

خبرگزاری عرب نیوز می‌نویسد ایران انتقال آب اشامیدنی به عراق را به‌طور چشمگیری کاهش داده است.

به گفته این خبرگزاری، اعلام این خبر از سوی علی مراد اکبری معاون وزیر کشاورزی ایران به‌طور اجتناب‌ناپذیری مشکل کمبود آب و آلودگی محیط زیست در شهرهای عراق را افزایش خواهد داد. بیشترین آسیب های این تصمیم متوجه شهر بصره می‌باشد که در هفته‌های اخیر شاهد تظاهرات گسترده مردمی علیه سیاست‌های مداخله‌گرانه حکومت ایران در عراق بوده است.

ایران قرار است انتقال بیش از 7 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی و تصفیه‌شده به شهرهای جنوبی عراق را متوقف کند.

علی مراد اکبری در توجیه این تصمیم گفته است: «کمبود آب آشامیدنی یکی از مشکلات جدّی برای خود مردم ایران است و ما آبی را که دیگر به عراق منتقل نمی‌کنیم به سه پروژه بزرگ کشاورزی در استان خوزستان اختصاص داده‌ایم».

https://anfenglish.com/news/iran-cut-running-water-to-iraq-30117