001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

افزایش قیمت ارز و جمع‌آوری متکدیان

همزمان با تصویب قانون سرمایه‌گذاری توسط دولت و اعطای مجوز برای اقامت 5 ساله به متقاضیان سرمایه‌گذاری ارزی در قبال 250 هزار دلار سرمایه‌گذاری در ایران، گزارش‌های اجتماعی حاکی از این است که به علت کاهش ارزش ریال متکدیان خارجی از کشور خارج شده‌اند.
این در حالی است که تکدی‌گری از مشاغل پردرآمد در ایران و به ویژه پایتخت محسوب می‌شود و بنا به گفته علی صادقی، معاون حمایت‌های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، متکدیان در بدترین حالت روزانه تاپانصد هزار تومان و در بهترین شرایط، برخی از این افراد به عنوان رئیس گروه نه میلیون تومان درآمد دارند.
شهردار تهران نیز قول داده است تا سال آینده، تهران به شهر بدون متکدی تبدیل خواهد شد، این در حالی است که مراکز شبانه‌روزی مناسبی برای افراد در معرض آسیب، وجود ندارد، و در عین حال، شهرداری نیز موظف به شناسایی و جمع‌آوری این افراد است.
این برنامه‌ریزی‌ها در حالی در حال انجام است که روش تکدی گری در سال‌های اخیر تغییرات جدی کرده است و تکدی‌گری به شکل کلاسیک آن دیگر در شهرهای ایران قابل مشاهده نیست. لذا کارشناسان اعتقاد دارند برنامه ریزی برای جمع‌آوری متکدیان گرچه در تمام شهرهای ایران آغاز شده و در حال برنامه‌ریزی است، اما به نتایج مدنظر شهرداری و شورای شهر مبنی بر پاکسازی چهره شهر از متکدیان نخواهد انجامید.
3-