001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

ایران در رسانه های جهان سه شنبه ۱۷ مهر

نشریه دبکا: سیستم‌های موشکی اس-300 در سوریه را ایرانی عملیاتی می‌کنند

نشریه اسرائیلی ‘دبکا’ در یک خبر ‘ اختصاصی’ می‌نویسد مقامات ارشد نظامی در آمریکا و اسرائیل در شگفتی و نگرانی متوجه شده‌اند که سیستم‌های موشکی دفاع ضدهوایی روسی اس-300 در سوریه را کارشناسان نظامی ایران اداره و عملیاتی می‌کنند.

به گفته ‘دبکا’، «آژانس‌های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکایی و اسرائیلی این خبر را در اختیار کاخ سفید و دولت اسرائیل قرار داده‌اند و اضافه کرده‌اند که دولت روسیه کارشناسان نظامی ایرانی ویژه کاربرد این سیستم‌ها را با هواپیماهای اختصاصی به سوریه منتقل کرده است.

مسکو برنامه انتقال این سیستم‌ها را پس از حادثه سقوط یک هواپیمای جاسوسی خود در اثر شلیک اشتباهی یک موشک سوریه در جریان حمله اسرائیل به آن کشور آغاز کرده است. همزمان مسکو به صورت پنهانی تصمیم گرفته بود که استفاده و عملیاتی کردن این سیستم را به‌دست نظامیان ایرانی بسپارد.»

به گفته ‘دبکا’، یکی از دلایل روسیه برای این تصمیم این بوده است که درصورتی که نیروهای آمریکایی یا اسرائیلی بخواهند به‌طور مستقیم این سیستم‌ها را در خاک سوریه نابود کنند، افسران روسی قربانیان این حمله احتمالی نباشند.

‘دبکا’ می‌افزاید: «این موضوع برای اسرائیل هم خبر خوبی است و هم خبری بد. زیرا اگر اسرائیل برنامه‌ای برای حمله موشکی به این سیستم‌ها در خاک سوریه داشته باشد به کشته شدن افسران روسی منجر نمی‌شود. اما از سوی دیگر حضور کارشناسان نظامی ایرانی به‌عنوان گردانندگان این سیستم‌ها بر مشکل خارج ساختن نیروهای ایرانی از خاک سوریه می‌افزاید.»

Russia imports Iranian teams for S-300s in Syria – 24 launchers in all. Shocked alarm in US, Israel

نشریه اویل پرایس: صادرات نفت میعانات ایران 46 درصد کاهش یافته است

نشریه تخصصی ‘ اویل پرایس’، که اخبار و گزارش‌های بازارهای نفتی جهان را منتشر می‌کند می‌نویسد صادرات نفت میعانات (تغلیظ شده) ایران در طول 6 ماه گذشته بیش از 46 درصد کاهش یافته است.

این نشریه به نقل از خبرگزاری رویترز می‌نویسد کل صادرات نفت میعانات ایران در طول 6 ماهه اول امسال 4/644 میلیون تُن بوده است که در همین مدت در سال گذشته این رقم بیش از 8/629 میلیون تُن بوده است.

اویل پرایس می‌نویسد: «نفت میعانات بخش مهمی از تولیدات و صادرات نفتی ایران را تشکیل می‌دهد. خریداران نفت تصفیه‌شده و سبک بیشتر از واردکنندگان نفت ‘معمولی’ هستند زیرا تعداد تولیدکنندگان آنها در بازار نفت کمتر است.

شرکت ‘ اس اند پی گلوبال پلاتز’ در ماه آگوست گزارش کرده بود که کشور کره جنوبی به‌ویژه برای دریافت این نوع تصفیه‌شده نفت ایران به دنبال دریافت نوعی معافیت از تحریم‌های دولت آمریکا بوده است.»

همزمان خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده است که صادرات نفت ایران اکنون به پایین‌ترین سطح خود در دو سال و نیم گذشته رسیده و در حدود 1/7 میلیون بشکه در روز می‌باشد. دولت آمریکا اکنون در حال بررسی دادن برخی معافیت‌های محدود به واردکنندگان نفت ایران می‌باشد.

https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Iran-Reports-46-Drop-In-Condensate-Exports.html

فرانس 24: مشروبات الکلی تقلبی در ایران همچنان قربانی می‌گیرد

خبرگزاری فرانس 24 در گزارشی می‌نویسد در ایران نوشیدن مشروبات الکلی تقلبی با خطر مرگ برابر است و همچنان در جمهوری اسلامی ایران قربانی می‌گیرد.

در این گزارش آمده است: «درحالی که نوشیدن مشروبات الکلی در ایران از زمان به قدرت رسیدن حکومت جمهوری اسلامی در سال 1357 ممنوع اعلام شده است، شما می‌توانید به‌راحتی انواع آنها را بازارسیاهی که توسط قاچاقچیان وارد کشور می‌شود و یا در زیرزمین منازل به صورت خانگی تهیه می‌شود خریداری و مصرف کنید.

اما موج مسمومیت از این مشروبات قاچاق و خانگی که بیش از 60 کشته به‌جای گذاشته است ایرانی‌ها را به این فکر انداخته است که آیا خرید چنین مشروباتی با عقل جور درمی‌آید یا نه.

بیمارستان‌های ایرانی گزارش مرگ بیش از 63 نفر و مسمومیت شدید 727 نفر دیگر را در روزهای اخیر منتشر کرده‌اند. با این حال برخی رسانه‌ها می‌گویند این مسمومیت و مرگ‌های ناشی از مشروبات تقلبی همواره در کشور وجود دارد ولی در ابعاد وسیع هفته گذشته نبوده است.

در جمهوری اسلامی نوشیدن مشروبات الکلی با خوردن 80 ضربه شلاق برابر است، معهذا مصرف نوشابه‌های الکلی در کشور به‌ویژه در میان نسل جوان بسیار گسترده‌تر است و در فرهنگ مردم ایران نوشیدن شراب جایگاه خاصی دارد.

هرچند وقت یکبار پلیس ایران خبر از کشف هزاران بطری شراب و ویسکی و کنیاک و ودکای خارجی و نابود کردن آنها می‌دهد و به‌جای آنها تولیدکنندگان بازارسیاه ودکا و آبجوی خودشان را به عموم عرضه می‌کنند. ساختن ودکا و شراب در منازل به‌طور گسترده‌ای در میان ایرانیان رشد کرده است. در فاصله سال‌های 2016 تا 2017 میلادی بیش از 343 ایرانی در اثر مصرف مشروبات الکلی مسموم درگذشته اند.»

http://observers.france24.com/en/20181008-bootleg-liquor-iran-death-alcohol