001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

تغییر دستور کار جلسه ویژه شورای امنیت درباره ایران

در حالی که اظهارنظرها پیرامون نحوه حضور ایران در نشست ویژه شورای امنیت به ریاست ترامپ که قرار است با موضوع ویژه ایران انجام شود، همچنان ادامه دارد، کاخ سفید اعلام کرده است دستور نشست ویژه شورای امنیت تغییر کرده و گسترده‌تر شده و موضوع ایران تنها یکی از محورهای مورد طرح در جلسه شورای امنیت خواهد بود.
نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل پیش از این گفته بود که امریکا که ریاست یک ماهه بر شورای امنیت را به عهده دارد، این جلسه را برای بررسی
نقض قوانین بین‌‌المللی توسط ایران و بی‌ثباتی‌هایی که ایران در سراسر منطقه ایجاد می‌کند برگزار خواهد کرد.
در روزهای اخیر گفتگوها و تحلیل‌های متعددی در خصوص ضرورت حضور ایران در این نشست و استفاده از این فرصت طلایی برای طرح مشکلات بین‌المللی ایران در سازمان ملل مطرح شده بود.
با این وصف برخی از تحلیل‌های خارجی دال بر این است که دستیاران ترامپ به او هشدار داده‌اند که ایران می‌تواند از این نشست ویژه برای پررنگ کردن اختلافات میان کشورهای غربی بر سر برنامه هسته‌ای ایران استفاده کند.
بنا بر این اظهارات، دستیاران به این نتیجه رسیده‌اند که تمرکز صرف بر ایران می‌تواند تریبونی را در اختیار تهران و متحدانش در منطقفه برای طرح دیدگاه‌های ضد امریکایی قرار دهد.روزنامه‌های امریکایی گزارش داده‌اند که کاخ
سفید موضوع جلسه شورای امنیت را از تمرکز صرف بر ایران به موضوع منع اشاعه سلاحهای هسته ای تغییر داده است.
برخی از تحلیل‌گران مسائل داخلی ایران اعتقاد دارند که طرح زودهنگام جزئیات درباره چگونگی حضور ایران در نشست ویژه شورای امنیتی ممکن است با تغییر در دستورکار کاخ سفید، امکان طرح مطالبات ایران در سطح شورای امنیت را از ایران سلب کرده باشد.
بنا بر اصول دیپلماسی، در وضعیت تنش سیاسی بین کشورها، ضروری است که طرفین برگه‌های بازی خود را از نگاه حریف دور نگه دارند تا بتوانند چانه‌زنی لازم را در سطح دیپلماتیک داشته باشند.
در عین حال با توجه به روحیه تجاری ترامپ در حوزه سیاست، برخی از تحلیل‌گران این احتمال را هم مطرح می‌کنند که کاخ سفید ممکن است برای تاثیر بر حضور ایران در جلسه شورای امنیت اقدام به تغییر دستور کار کرده باشد و ممکن است در عمل موضوع منع اشاعه را بر تمرکز بر موضوع ایران پیش ببرد.

3-