001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

ایران در رسانه های جهان جمعه ۱۹ مرداد

شورای آتلانتیک: آینده پرتلاطمی در انتظار ایران و حکومت آن است
اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک در گزارشی از اوضاع جاری ایران می‌نویسد این کشور با آینده‌ی پرتلاطم و ناروشنی روبرو می‌باشد.

در این گزارش آمده است: «اخباری که این روزها از ایران به دنیای خارج می‌رسد گویای یک بحران همه‌جانبه در کشور است. اقتصاد آن به‌سوی سقوط کامل می‌رود و این روند حتی پیش از آغاز تحریم‌های جدید آمریکا آغاز شده بود.

در شعارهای تظاهرکنندگان خواست ‘تغییر رژیم’ شنیده می‌شود، واژه‌ای که تا این اواخر ممنوعه به‌نظر می‌رسید. رهبران سیاسی و نظامی حکومت بطور واضحی سخن از رفتن به‌سوی جنگ می‌کنند. و این درحالی است که تا همین چند ماه پیش در مورد ایران سخن از قدرت‌یابی روزافزون و ثبات آن در منطقه پرآشوب خاورمیانه می‌شد.

به‌نظر می‌رسد در قلب بحران جاری ایران اوضاع اقتصادی آن باشد که عمیقاً و به‌طور سیستماتیک آلوده به فساد است. البته بحران اقتصادی جاری فراتر از موضوع فساد است و عدم کنترل ارزش پول ملی در مقابل دلار آمریکا یکی دیگر از فاکتورهای آن به‌شمار می‌رود.

با این حال شعارها و خواسته‌های معترضین فراتر از امور اقتصادی است. رادیکال شدن شعارهای آنها بیانگر انباشت سال‌ها خشم مردم بر علیه سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت می‌باشد که با انفجار خود در آینده‌ای نزدیک سراسر کشور را فرا خواهد گرفت.

بعید نخواهد بود که پیش از آنکه قیام مردمی و مخالفان به سراغ پایان تمامیت حکومت جمهوری اسلامی بیاید نیروهای داخل رژیم مانند سپاه پاسداران خودشان یک آلترناتیو را در مقابل رژیم مذهبی ملایان به مردم عرضه کنند.

امروز چهل سال بی‌لیاقتی حاکمان، فساد و دیکتاتوری ملایان دارد انتقام خودش را از جنبش اسلام‌گرایانه آنها می‌گیرد».

http://www.atlanticcouncil.org/blogs/iransource/iran-s-turbulent-future-ahead

انستیتوی واشنگتن: اهداف رژیم ایران در جنوب عراق با شکست روبرو شده است

اندیشکده انستیتوی واشنگتن در مقاله‌ای می‌نویسد اهداف و برنامه‌های رژیم ایران برای شیعیان جنوب عراق امروز به ضد خود تبدیل و شکست خورده است.

در این مقاله آمده است: «رسانه‌های عراقی در حال حاضر روزانه به گزارش اخبار اعتراضات مردمی در شهر بصره مشغول هستند که به شهرهای دیگر استان‌های مجاور مانند کربلا هم رسیده است.

به گفته این رسانه‌ها، این تظاهرات و اعتراضات ظاهراً به‌خاطر کمبود آب و برق و افزایش بیکاری صورت می‌گیرد. با این حال واقعیت این است که این بحران عمیق اقتصادی و سیاسی درنتیجه‌ی افزایش نفوذ ایرانی ها در امور عراق بوجود آمده است و معترضان عراقی به‌خوبی از این موضوع آگاه هستند.

با اینکه بصره بیش از 80 درصد نفت صادراتی عراق را تأمین می‌کند، نیازهای مردم این شهر برای دهه‌های متوالی از زمان صدام حسین تا امروز مورد بی‌توجهی کامل قرار گرفته است.

بسیاری از خانواده‌های ساکن این شهر در سال‌های اخیر برای فرار از فقر و بیکاری به استان انبار کوچ کرده‌اند و در آنجا به خیل کشاورزان پیوسته‌اند.

تظاهرات در بصره بخشاً به بازسازی عراق پس از سه سال نبرد با نیروهای داعش و شکست آنها بازمی‌گردد. استان‌های جنوبی عراق به‌خاطر فساد مالی در میان مسئولان امور اداری آنها به‌جای ساختن مراکز تولید انرژی محلی، ناچار از وارد کردن برق از ایران شده اند.

اما ایران بلافاصله پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صدور برق به عراق را برای رفع کمبود انرژی در داخل کشور خودش قطع کرده است. باتوجه به مشکلات عدیده ایران در مناطق جنوبی خود، این تصمیم قابل پیش‌بینی بود. با این حال تحلیل کارشناسان این است که ایران عمداً این صدور آب و برق به عراق را قطع کرده است تا در داخل خاک عراق نارضایتی و آشوب بیافریند و از این راه کمپانی‌های بزرگ نفتی آمریکایی و انگلیسی را که در این کشور سرمایه‌گزاری‌های هنگفت کرده‌اند بر علیه دولت ترامپ برانگیزد.

هرگونه اختلال در تولید نفت عراق قیمت نفت جهانی را افزایش می‌دهد و درحالی که درآمد ایران از صادرات نفت خود را افزایش می‌دهد، بر خلاف منافع آمریکا که به‌دنبال کاهش قیمت نفت است عمل خواهد کرد.»

https://www.washingtoninstitute.org/fikraforum/view/in-southern-iraq-irans-intentions-backfire

خبرگزاری ورلد نت دیلی: افزایش حملات حماس ناشی از بحران در رژیم ایران است

خبرگزاری ورلد نت دیلی (WND) در گزارشی می‌نویسد افزایش حملات خمپاره‌ای حماس علیه مناطق مسکونی اسرائیل نشانگر این واقعیت است که پشتیبان اصلی آنها، یعنی رژیم ایران، در شرایطی بحرانی به‌سر می‌برد.

در این گزارش آمده است: «به دنبال حملات هوایی جنگنده‌های اسرائیل بر علیه مواضع حماس که در واکنش به پرتاب خمپاره از سوی این سازمان بوده است تنش‌های جاری در خاورمیانه افزایش یافته است.

با این حال، فرانک گافنی یک مقام ارشد پیشین وزارت دفاع آمریکا می‌گوید خبر واقعی در پشت این رو در رویی‌های نظامی میان حماس و اسرائیل به‌ حامی اصلی حماس یعنی رژیم ایران برمی‌گردد.

فرانک گافنی می‌گوید: «من فکر می‌کنم افزایش ناگهانی حملات حماس بر علیه خاک اسرائیل نشان می‌دهد که اربابان آنها در ایران در بحران قرار گرفته‌اند.

رژیم ایران در تلاش مستمر است تا بتواند حمله به اسرائیل را تا زمانی که برایش باقی مانده و می‌تواند انجام بدهد به‌پیش ببرد.

رژیم ملایان در ایران به‌طور روزافزونی زیر فشار مردم کشور قرار گرفته و یکی از خواسته‌های مهم مردم قطع حمایت رژیم از حماس، رژیم اسد و حزب‌الله لبنان است.

رژیم ایران در سال‌های گذشته هم با امواج مخالفت‌های مردمی روبرو بوده است ولی فرق این اعتراضات جاری با گذشته اینست که ما شاهد هستیم اقشار مختلفی از طبقات گوناگون با خواسته‌های سیاسی و اقتصادی به صحنه آمده‌اند. از موضوع بی‌آبی و آلودگی محیط زیست گرفته تا گرانی و بیکاری و گریز از روستاها در اثر سقوط کشاورزی و تولید.»

در هفته جاری حماس 180 خمپاره به‌سوی خاک اسرائیل پرتاب کرده بود.

https://www.wnd.com/2018/08/hamas-attacks-prove-iran-in-turmoil/

خبرگزاری یوروژیا: عربستان و ایران به دنبال جلب دوستی عمران خان هستند

خبرگزاری یوروژیا در تحلیلی می‌نویسد هم عربستان سعودی و هم ایران همزمان به‌دنبال جلب دوستی و همکاری عمران خان نخست‌وزیر جدید پاکستان هستند.

یوروژیا می‌نویسد: «پیشنهاد یک بانک متعلق به عربستان سعودی برای دادن یک وام 4 میلیارد دلاری به دولت جدید پاکستان احتمالاً برای جلب دوستی، گسترش روابط و افزایش نفوذ ریاض در دولت عمران خان می‌باشد.

این پیشنهاد بلافاصله پس از آن داده شد که اسد عمار وزیر جدید اقتصاد پاکستان اعلام کرد که این کشور به‌دنبال درخواست گرفتن یک وام حمایتی اضطراری از صندوق بین‌المللی پول، و یا کشورهای دوست مانند چین و عربستان سعودی می‌باشد.

به گزارش منابع پاکستانی، این کشور به یک بسته حمایت مالی بالغ بر 12 میلیارد دلار نیاز دارد تا بتواند ارزش از دست رفته واحد پول کشور را به‌حالت ثبات برگرداند. در چند سال گذشته وام‌های دولت چین به پاکستان از سقوط اقتصاد این کشور جلوگیری کرده است.

از سوی دیگر، عمران خان در مورد همکاری با ایران در امور منطقه‌ای اعلام کرده است که سیاست حزب او (تحریک انصاف) بر مبنای استقلال عمل و در دفاع از منافع پاکستان خواهد بود.

عمران خان در یک گفتگوی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در هفته گذشته دعوت او برای دیدار از ایران را قبول کرده است.

عمران خان در یک مصاحبه تلویزیونی پس از پیروزی در انتخابات اخیر پاکستان گفته بود:

«ما مایل به گسترش و بهبود روابط با ایران هستیم. عربستان سعودی همواره یک کشور دوست برای پاکستان بوده است و در دوران سخت کشور در کنار ما ایستاده است. هدف ما این خواهد بود که تا آنجا که می‌توانیم به آشتی در میان کشورهای منطقه خاورمیانه یاری برسانیم.»

Saudi Arabia And Iran Woo Incoming Pakistani Prime Minister – Analysis

دیده‌بان حقوق بشر: حکومت ایران به آزار خانواده روزنامه‌نگاران پایان دهد

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از حکومت جمهوری اسلامی خواسته است تا فوراً و بدون قید و شرط از آزار و تهدید خانواده‌های روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق زنان دست بردارد.

به گزارش خبرگزاری «کمپین حقوق بشر ایران»، دیده‌بان حقوق بشر ضمن محکوم کردن مصاحبه تلویزیونی دولتی رژیم ایران با مینا علی‌نژاد خواهر مسیح علی‌نژاد، که او در انظار عمومی خواهرش را به‌خاطر مخالفت با حجاب اجباری سرزنش می‌کند، اعلام کرده است که این نوع «مصاحبه‌ها» با هدف ساکت کردن مخالفان رژیم می‌باشد.

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر در این‌باره گفته است:

«استفاده طویل‌المدت از تلویزیون دولتی ایران برای اجبار خانواده‌های فعالان به محکوم کردن بستگانشان نشان می‌دهد که مقامات رژیم ایران برای ساکت کردن منتقدان خود تا چه حد رفتاری حقیرانه در پیش می‌گیرند.»

در ماه مارس گذشته نیز بی‌بی‌سی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شکایتی را بر علیه مقامات ایران بابت آزار بستگان و خانواده‌های کارکنان بخش فارسی خود به‌ثبت رسانده بود.

به گفته بی‌بی‌سی، در یک مورد از این آزارهای مقامات ایرانی، مادر سالخورده یکی از تهیه‌کنندگان ارشد بخش فارسی از سوی یکی از نهادهای امنیتی رژیم بازجویی شده و به او گفته شده بود اگر پسرش به کار در بی‌بی‌سی ادامه بدهد ممکن است یک روز در لندن تصادف ماشین برایش اتفاق بیفتد.»

Iran’s Authorities Should Denounce Threat to BBC Made in Iranian News Agency

فاکس نیوز: رژیم ایران نهایتاً یک انقلاب را بر کشور تحمیل خواهد کرد

پاول بونیچلی (Paul Bonicelli) از مشاوران ارشد دولت جورج بوش در امور خاورمیانه به خبرگزاری فاکس نیوز گفته است تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران بیشترین تأثیر خود را بر حکومت ایران و رابطه آن با مردم این کشور خواهد داشت و نهایتاً رژیم ایران یک انقلاب را بر کشور تحمیل خواهد کرد.

بونیچلی اضافه کرده است: «این حکومت می‌دانست که این تحریم‌ها در راهند و می‌توانست با تغییر رفتار خود جلوی آنها را بگیرد. و این تازه مرحله نخست آنهاست و از ماه نوامبر بسیار شدیدتر خواهد شد.

این بخشی از سیاست دونالد ترامپ است. او می‌خواهد رفتار با کره شمالی را تکرار کند و به دولت ایران می‌گوید «من خیلی منطقی هستم. ما می‌توانیم با هم مذاکره کنیم و یک قرارداد جدید داشته باشیم که با قرارداد زمان اوباما فرق می‌کند و آمریکا را مقصر اعلام نمی‌کند. آمریکا در اینجا تقصیری ندارد. مشکل شما حکومتگران ایران هستید. اگر بخواهید میتوانید رفتار و سیاست هایتان را تغییر دهید.

ترامپ این سیاست را به‌خوبی اجرا می‌کند و به مردم ایران می‌گوید که فشارهای اقتصادی و اوضاع زندگی آنها را دولت خودشان بوجود آورده است.

البته حکومت ایران امیدوار است اروپایی‌ها نجاتش بدهند ولی اینطور نخواهد بود. با این حال من فکر نمی‌کنم رژیم ایران به‌خاطر عقاید فرهنگی و ایدئولوژیکی خودش ناچار به گفتگو شود و این تحریم‌ها همچنان در ماه نوامبر هم ادامه خواهد یافت و رژیم نهایتا یک انقلاب را بر خود تحمیل خواهد کرد.

و این درصورتی است که سناریوهای خطرناک‌تر دیگری اتفاق نیفتد.

برخی مفسران می‌گویند این بار هم این حکومت مقاومت خواهد کرد ولی مقاومت تنها با پشتیبانی مردم کشور می‌تواند صورت بگیرد، درحالی که ما امروز می‌بینیم که مردم ایران خودشان این حکومت را به‌چالش کشیده‌اند.

امروز این رژیم همان رژیمی است که چهل سال پیش بود. هیچ میانه‌رویی در این حکومت وجود ندارد. تنها یک حکومت جدید برای ایران می‌تواند این ادعا را داشته باشد».

https://video.foxbusiness.com/v/5818991792001/?#sp=show-clips

بلفاست تلگراف: بریتانیا از موضع ترامپ در مقابل ایران پشتیبانی نمی‌کند

روزنامه بلفاست تلگراف در گزارشی می‌نویسد آلستر برت وزیر امور خاورمیانه در کابینه دولت انگلیس می‌گوید «بریتانیا قطعاً در مقابل تحریم‌های دولت ترامپ بر علیه ایران ایستادگی خواهد کرد».

به گفته برت، توافق هسته‌ای با ایران ‘بخش مهمی از تامین کننده امنیت منطقه و جهان می‌باشد’ و باید ادامه یابد.

پرزیدنت ترامپ روز گذشته تهدید کرده بود که هر کشوری یا شرکتی که با ایران معامله کند اجازه نخواهد داشت تا با ایالات متحده آمریکا هم همزمان روابط تجاری داشته باشد. ترامپ در توئیتی در این‌باره گفته است او این سیاست را ‘تنها به‌خاطر صلح جهانی’ به‌پیش گرفته است.

با این حال آلستر برت در مصاحبه‌ای با رادیوی بی‌بی‌سی گفته است:

«نه، ما از این تحریم‌ها پشتیبانی نمی‌کنیم. ما موضع خود را در زمانی که آمریکا تصمیم به خروج از توافق هسته‌ای گرفته بود اعلام کردیم و گفته‌ایم که این توافق بخش مهمی از تأمین امنیت نه‌تنها منطقه خاورمیانه، بلکه جهان می‌باشد.

ایران در حال اجرای مفاد این توافق هسته‌ای بوده است و اورانیوم غنی‌شده خود را خارج ساخته است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های آن نظارت دارد تا مطمئن شود آن ها به‌طرف تولید بمب هسته‌ای نمی‌رود.

البته موارد دیگری هم وجود دارد که ما نیز درباره آنها نگرانی‌های خودمان را داریم اما ادامه این توافق در همراهی با سایر شرکای درگیر در آن مهم است.

با این حال این یک تصمیم تجاری مستقل از سوی هر کمپانی می‌باشد که آیا آنها بخواهند با ایران رابطه داشته باشند یا نه. اما ما فکر می‌کنیم آنها باید در چهارچوب توافق هسته‌ای به این روابط ادامه بدهند.»

https://www.belfasttelegraph.co.uk/news/uk/britain-wont-back-trump-in-new-iran-row-37194260.html

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: چالش اصلی آمریکا در صحنه بین‌المللی حکومت ایران است

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در سرمقاله‌ای می‌نویسد برای دولت پرزیدنت ترامپ و تیم مشاوران و وزیر خارجه او برکنار کردن رژیم جمهوری اسلامی ایران نقش نخست در سیاست خارجی آمریکا را بازی می‌کند.

این مقاله می‌افزاید: «بزرگترین چالش سیاست خارجی دولت ترامپ کره شمالی نیست، جایی که شکل متعارف دیپلماسی و دروغ‌پردازی بر آن حاکم است.

این چالش روسیه هم نیست، زیرا آن کشور قدرت مقابله با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را ندارد، پیمانی که هنوز نمرده است.

چین هم آن چالش بزرگ در مقابل آمریکا نیست، زیرا نه نیروی دریایی و نه نیروی هوایی قابل رقابتی با آمریکا دارد که بتواند سرنوشت خاوردور و منطقه آب‌های چین شرقی را تعیین کند.

بزرگترین و اضطراری‌ترین مشکل در مقابل آمریکا از سوی ایران است.

تصمیم ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای، که توافقی عمیقاً ناقص از سوی دولت قبلی آمریکا بود، به‌زودی تمام توجه دولت آمریکا را به‌خود جلب خواهد کرد. زیرا باتوجه و بسته به اینکه ملاهای رژیم ایران چه واکنشی را در پیش بگیرند، احتمال بروز یک جنگ جدید در افق دیده می‌شود.

درصورتی که پرزیدنت ترامپ نتواند بساط آخوندها و سپاه پاسداران را از طریق فشار تحریم‌ها و یا تهدید نظامی جمع کند، بازتاب و پیامدهای آن مطمئناً دولت ترامپ را تضعیف و از قدرت مانوردهی آن در موارد دیگر سیاست خارجی خواهد کاست.

اوباما تا حدی با قمار توافق هسته‌ای به‌جلو رفته بود. اکنون ترامپ احتمال قمار مجدد با آن را کنار گذاشته است و ناچار است مشخصاً و مصمّم‌تر از اوباما با ایران برخورد کند».

http://www.defenddemocracy.org/media-hit/the-preeminent-challenge/