هشدار جدید اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی و واکنش مقامات ایرانی  

چالش مجادله میان ایران و اروپا در زمینه هسته ای افزایش یافت . جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت با انکه همچنان به تلاش برای احیای برجام و ازسرگیری اجرای کامل آن به طور کامل متعهد است. اما بریتانیا، فرانسه، و آلمان در نامه‌ای به او گفته‌اند تحریم‌های برجامی را در 18 اکتبر لغو نخواهند کرد. این کشورها گفتند که بخاطر عدم پایبندی ایران به برجام از سال 2019 و حل نشدن این مسئله از طریق مکانیسم حل اختلاف برجام، اعلام کرده‌اند. گام‌های مربوط به لغو تحریم‌های بیشتر در روز انتقال برجام در هجدهم اکتبر سال جاری را بر نخواهند داشت. پورل گفت برهمین مبنا بنا به درخواست این سه کشور اروپایی، او نامه آنها را به دیگر طرف‌های برجام یعنی چین، ایران، و روسیه خواهد فرستاد و به عنوان هماهنگ‌کننده، با تمام شرکت‌کنندگان در برجام درباره مسیر پیش‌رو مشورت خواهم کرد.
سه کشور اروپایی به همراه امریکا با انتشار بیانیه مشترکی گفتند جمهوری اسلامی نمی‌تواند همچنان از عمل کردن به تعهدات قانونی پادمانی خود کوتاهی کند.
و به جمهوری اسلامی هشدار دادند و از ایران خواستند بدون تاخیر برای شفاف‌سازی و حل همه مسائل عمده باقی‌مانده عمل کند و اکر همه مسائل عمده باقی‌مانده را حل نکند، ممکن است قعطنامه جدیدی در آینده نزدیک در شورای حکام آژانس علیه آن کشور صادر شود. ایران در واکنش گفته به این اقدام غیرقانونی، تحریک‌آمیز و نقض آشکار تکالیف اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس وفق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به صورت مقتضی و در چارچوب حقوق خود ذیل برجام پاسخ خواهد داد.
وزارت خارجه گفته ما به طرف‌های اروپایی نسبت به انجام و اتخاذ اقدامات تنش‌زا که قطعا مدیریت روابط فی مابین را پیچیده و بر روند همکاری‌ها از جمله در مذاکرات رفع تحریم‌ها اثر منفی خواهد گذاشت، هشدار می‌دهیم.
به نظر میرسد که جمهوری اسلامی به استانه چالشی جدید در برنامه هسته ای روبرو میشود که در صورت بازی فریب و خرید زمان روشی که همیشه به ان متوسل میشود و با فعال شدن مکانیزم ماشه میتواند با تحریمهای گسترده سازمان ملل روبرو شود. اروپا انتظار داشت با تعاملاتی که در زمینه فروش نفت برای ایران فراهم شده این کشور روش تعاملی با آژانس بین المللی اتمی اتخاذ کند ولی به نظر میرسد جمهوری اسلامی همچنان به سیاست فریب و پنهانکاری خود ادامه میدهد.