Rouhani urges Americans to call on U.S. to lift sanctions as Iran fights coronavirus

رییس جمهور و ادعای کاهش بیماران کرونایی

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران بار دیگر ادعا کرد تعداد بیماران کرونایی در کشور رو به کاهش است و اظهار داشت تعداد ورودی‌ها به بیمارستان‌ها و فوتی‌ها بر اثر کرونا کاهش پیدا کرده است.
این سخنان توسط حسن روحانی در حالی عنوان می شود که بیماری کرونا در تمامی کشورها با فراز و فرود همراه است و به علت عدم توقف یکپارچه‌ی فعالیت‌ها در کشورهای جهان، با کنترل بیماران و محدودیت رفتارهای اجتماعی، ورودی بیمارستان‌ها کاهش می‌یابد و با شروع دوباره‌ی تعاملات اجتماعی تعداد بیماران و مبتلایان رو به افزایش مجدد می‌گذارد و در چنین شرایطی کاهش تعداد مبتلایان در یک مقطع زمانی کوتاه به معنی کنترل بیماری نیست.
حسن روحانی که این اظهارات را در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در روز دوشنبه عنوان می کرد، در ادامه‌ی اظهاراتش با بیان این موضوع که اقدامات صورت کرفته تاکنون اقدامات مهمی بوده، از نظام سلامت کشور تشکر کرد و تاکید کردبرای درمان باید زمان مناسب در اختیار نظام سلامت قرار بگیرد. وی تاکید کرد باید پیک بیماری در یک زمان رخ ندهد تا تخت‌های مراقبت ویژه و کادر درمانی توان رسیدگی به بیماران را داشته باشند.
حسن روحانی همچنین بار دیگر با تاکید بر اینکه باید زنجیره شیوع ویروس کرونا شکسته شود، اظهار داشت روند نشان داده است که تاکنون بیماری شیوع نداشته است.
وی اظهار داشت اگر فردی مبتلا به ویروس کرونا باشد، باید حتما در زمان دو هفته یا 14 روز در جایی قرنطینه شود.
این اولین بار نیست که حسن روحانی رئیس جمهور ایران به جای ارائه‌ی دستورات راهبردی و سیاست‌گذارانه برای اداره‌ی شرایط، اقدام به بیان موضوعات بدیهی و تخصصی می‌کند.
اینکه بیماران پس از قرنطینه باید چه کنند، موضوعی است که در حال حاضر حتی افراد عادی در کشور هم از آن اطلاع دارند. به گفته‌ی کارشناسان آنچه که رئیس جمهور در این شرایط باید بیان کند، نه بیان اظهاراتی درباره‌ی نحوه مواجهه با بیماران و مبتلایان، بلکه اتخاذ سیاست‌ها و راهبردهایی است که بتواند به بهوبد وضعیت کمک کند، و از تشدید شرایط بحرانی جلوگیری کند.
اظهارات حسن روحانی در این خصوص که افراد مبتلا نباید در جامعه ترد کنند، در حالی عنوان می شود که مشکل اصلی در خصوص این بیماری، نه تردد افراد مبتلا در جامعه بلکه تردد افراد ناقل در جامعه است که کشورها را با مشکل مواجه کرده است، و قرنطینه‌های سراسری که صورت می‌گیرد عمدتا با هدف کاهش فعالیت افراد ناقل در جامعه صورت می‌گیرد، نه تردد افراد مبتلا.
حسن روحانی بار دیگر به مصوبه قبلی ستاد در خصوص ممنوعیت فعالیت برخی از مشاغل اشاره کرد وتاکید کرد همه مشاغل و اجتماعات باید تا پایان تعطیلات نوروزی تعطیل باشند. این در حالی است که با وجود اعلام دولت در خصوص تعطیلی اصناف به علت عدم اقدام قهری برای جلوگیری از فعالیت اصناف، بسیاری از مشاغل غیرضروری در برخی از شهرهای کشور ومن‌جمله تهران همچنان باز هستند و باز بودن آنها با ترغیب شهروندان به حضور در آنها، به افزایش تردد و حضور مردم در سطج شهر دامن زده‌اند.
حسن روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به نشستن اعضای ستاد در جلسه که فاصله ایمنی رعایت نشده است، اظهار داشت در فضاهای عمومی باید فاصله دو متر بین مردم رعایت شود.
حسن روحانی همچنین پیشنهاد داد که برای شناسایی کردن بیماران و مبتلایان در بین کسانی که به سفر رفته‌اند، از طرح بسیج ملی استفاده شود و با وجود مشخص بودن شماره‌های موبایل این افراد، از آنها درباره بیماری سوال شود. وی اظهار اشت به علت تراکم مسافران در بازگشت و احتمال ایجاد صف‌های طولانی نمی‌توان با تب سنجی مسافران نوروزی را از نظر ابتلا به بیماری مورد سنجش قرار داد.
وی تاکید کرد باید از خود آنها سوال شود که ایا بیماری دارند یا خیر.
این سخنان رئیس جمهور با واکنش تندی از طرف بسیاری از فعالان اجتماعی مواجه شده و بر غیرمنطقی بودن آن تاکید شده است. اظهارات رئیس جمهور در خصوص شناسایی بیماران از طریق تلفن این افراد و کنترل آنها در حالی عنوان می‌شود که بسیاری از این افراد با علم به دستورات دولت در خصوص پرخطربودن سفر اقدام به سفر کرده‌اند و به خوبی در جریان اظهارات دولت در خصوص احتمال برخورد با این افراد در صورت مشاهده‌ی بیماری در این افراد هستند. لذا با این وصف، در طرح غربالگری تلفنی حتی در صورتی که آثاری از بیماری هم در خود مشاهده کنند به علت نگرانی از برخورد احتمالی دولت با آنها به خاطر سفر، از بیان صادقانه حالت‌های جسمی خود و احتمال ابتلای خود به کرونا خودداری خواهند کرد.
حسن روحانی همچنین در این جلسه‌ی ستاد در خصوص حضور کارمندان به شکل گردشی در محل کار، اظهار داشت کارمندان باید طوری برنامه‌ریزی کنند که یک سوم سر کر باشند و دو سوم هم در مرخصی تا این دوران به پایان برسد.
حسن روحانی همچنان بر پایان یافتن این دوران در زمانی کوتاه تاکید می کند. این در حالی است که بر اساس گزارش اپیدمولوژیک که توسط خود ستا تهیه شده و به اطلاع رئیس جمهور هم رسیده است، با شرایط فعلی، پیک بیماری حداقل تا خردادماه با شرایط بحرانی و تا آبان ماه به شکل صعودی ادامه خواهد داشت و با وجود مداخله‌ي سطح متوسط دولت در کنترل تردد افراد جامعه و فعالیت‌های کشور، این وضعیت تا آبان ماه به همین شکل صعودی ادامه دارد.