001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

حمله به نفتکشها و تداوم واکنشها


واکنش‌ها به نقش ایران در انفجار دو کشتی متعلق به ژاپن در دریای عمان همچنان ادامه دارد. پس از آنکه انگلستان و آلمان به عنوان دو کشور اروپایی اعلام کردند شواهد حاکی از دست داشتن ایران در انفجار دو نفتکش متعلق به ژاپن در دریای عمان است، امریکا نیز بار دیگر ادعا کرد، بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، نفتکش ژاپنی در دریای عمان با استفاده از مین‌هایی شبیه مین‌های ایرانی منفجر شده است.

ایران اما همچنان ادعا می‌کند که نقشی در انفجار این نفتکش‌ها  نداشته است. حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه ادعای امریکا در خصوص دست داشتن ایران در انفجار نفتکش‌ها را دروغ خواند و گفت این اقدام با هدف تخریب روابط مثبت بین ایران با آسیب، چین و ژاپن صورت پذیرفته است. او با اشاره به اینکه ایران تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا خدمه کشتی را نجات دهد، اظهار داشت این کشورها به جای تشکر از رفتار انسان‌دوستانه‌ی ایران بازی سیاسی و تبلیغاتی در دنیا علیه ایران آغاز کردند. وی افزود جز امریکا، انگلیس و برخی از کشورهای کوچک منطقه کسی این بازی تبلیغاتی را باور نکرده است.

این اظهارات حسن روحانی در حالی بیان می‌شود که آلمان نیز ادعای امریکا را تایید کرده است و دیگر کشورهای اروپایی نیز تاکنون درباره این موضوع سکوت کرده‌اند و هیچکدام دست نداشتن ایران در این انفجارها را تایید نکرده‌ا‌ند. ژنرال شان کیدو که یکی از فرماندهان امریکایی در خلیج فارس است با اشاره به اینکه اطلاعات بیولوژیک لازم برای شناسایی عاملان انفجارهای اخیر در خلیج فارس جمع‌آوری شده است، اظهار داشت اطلاعات جمع‌آوری‌شده می‌تواند برای تشکیل یک پرونده جنائی برای مجازات عاملان این حمله مورد استفاده قرار گیرد.

پیش از این ایالات متحده با انتشار تصاویری مبهم  ادعا کرده بود این تصاویر نشان می‌دهد که عامل حمله به نفتکش‌های ژاپنی که با پرچم کشور دیگری در خلیج فارس تردد می‌کردند، ایران است. در تصاویری که بعدتر و با وضوح بیشتر منتشر شد، تصاویر نشان می‌دهد که در یک قایق کوچک که تعداد نیروی سپاه با لباس سپاه در آن حضور دارند، این افراد تلاش می‌کنند تا یک مین را از بدنه کشتی جدا کنند. امریکا با ارائه‌ی این تصویر ادعا کرده بود پاسداران ایرانی برای جداکردن مین عمل نکرده به کشتی نزدیک شده‌اند تا علایم دست‌داشتن ایران در انفجار نفتکش‌ها را محو کنند. برخی از کارشناسان نیز ادعا کرده‌اند ادعای امریکا در خصوص انفجار کشتی‌ها با مین صحت ندارد و تاکید کرده‌اند شواهد نشان می‌دهد این کشتی‌ها از طریق هوایی مورد حمله قرار گرفته‌اند.

ژنرال کیدو تاکید کرده است اثار برجا مانده از مین‌ها روی بدنه کشتی نشان می‌دهد این مین‌ها شباهت زیادی به مین‌هایی دارد که ایران در رژه‌های نظامی آنها را به نمایش می‌گذارد. تحلیل‌گران معتقدند بر فرض هم که اظهارات جمهوری اسلامی ایران در این خصوص که ایران در این انفجارها دست نداشته، صحیح باشد، ایران آنقدر در دوره‌های مختلف و در مناسبت‌های متفاوت اعلام کرده در هر لحظه آمادگی  ممانعت از کشتی‌های و نفتکش‌های دیگر کشورها برای عبور از خلیج فارس و دریای عمان را دارد، که پیشاپیش نزد افکار عمومی و قمام‌های سیاسی دیگر کشورها به دست داشتن در اقداماتی که موجب توقف عبور نفتکش‌ها از تنگه هرمز و خلیج فارس می‌شود متهم است.