001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

مذاکرات روحانی با وزیرخارجه آلمان و تلاش ها برای نجات برجام


‌حسن روحانی رئیس جمهور ایران با وزیر خارجه آلمان ملاقات و گفتگو کرد . او پس از دیدار با وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به اینکه هنوز امکان نجات برجام وجود دارد، بر نقش اتحادیه اروپا در نجات برجام تاکید کرد.در همین حال وزیر امور خارجه آلمان نیز با رد این موضوع که فشار بر ملت ایران جواب نمی‌دهد، به اراده کشورهای اروپایی بر حفظ برجام تاکید کرد. در عین حال وی پیش از این تاکید کرده بود که برای اتحادیه اروپا قابل تحمل نیست که در پی خروج یک کشور از برجاام ایران نیز از برجام خارج شود.روحانی همچنین تاکید کرد ایران تمایل دارد روابط اقتصادی و سیاسی خود را با کشورهای اتحادیه اروپا گسترش دهد. تمایل روحانی به برقراری رابطه با اروپا یکی از انتقاداتی است که وابستگان به رهبرهمواره نسبت به او ابراز می‌کنند و او را به علت تمایلی که به توسعه روابط با اروپا و کشورهای غربی دارد، به خودباختگی در مقابل غرب متهم می‌کنند.

روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش در گفتگو با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان برقراری ثبات و مبارزه با تروریسم در منطقه را نتیجه تلاش‌های ایران دانسته و این ثبات و امنیت را یکی از نتایج برجام ارزیابی کرده است.

رئیس جمهور ایران همچنین با انتقاد از کشورهای اروپایی به این علت که در مقابل امریکا رفتار مسئولانه‌ای نداشته‌اند،  اقدامات امریکا در خصوص محدودیت اقتصادی برای ایران را تروریسم اقتصادی دانست و اظهار اشت جمهوری اسامی معتقد است باید در مقابل کسانی که دارو  غذا را به روی مردم می‌بندند ایستادگی کرد. روحانی همچنین رفتار اروپایی‌ها برای عمل نکردن به وعده‌های خود را غیرقابل پذیرش عنوان کرد و با اشاره به اینکه اروپا اقدامی جدی برای حفظ برجام انجام نداده است، گفت جنگ امریکا علیه ایران به نفع هیچ‌کس نیست و در عین حال بر مقاومت و ایستادگی مردم ایران تاکید کرد.

وزیر خارجه المان  اصرار دارد که ایران در برجام بماند و معتقد است اروپا بالاخره راهی برای برون رفت از محدودیت‌های اقتصادی ایران خواهد یافت.

اما مشکل اینجاست که اینستکس حتی در صورت اجرایی شدن هم نمی‌تواند مشکلات ایران را حل کند و خواسته‌های اقتصادی و بانکی ایران را به سرانجام برساند. اینسکتس در مراحل اولیه فقط برای دارو، مواد غذایی و کشاورزی است و ایران در چارچوب اینستکس تنها می‌تواند در زمینه اهداف بشردوستانه کمک‌‌های اروپایی‌ها را دریافت کند و به عبارتی اینستکس تنها نفت و مبادلات تجاری در برابر غذا را تضمین می‌کند و نه بیشتر. با این وصف، امریکا در همین سطح هم محدودیت‌های زیادی برای اجرای اینستکس ایجاد کرده و اروپایی‌ها به علت محدودیت‌های تنبیهی امریکا هنوز همین حد محدود از مبادلات تجاری و بانکی را نتوانسته‌اند اجرایی کنند. این در حالی است که وزیر امور خارجه المان در این دیدار با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا به دنبال کاهش تنش‌ها در منطقه است،‌ خاطرنشان کرده است اروپا از هیچ تلاشی برای بهبود شرایط ایران و کاهش تنش در منطقه فروگذار نخواهد کرد. وی با تاکید بر اینکه استرتژی فشار روی ملت ایران جوابگو نیست بر تلاش اتحادیه اروپا بر حفظ برجام تاکید رده است. تحلیل‌گران ابراز امیدواری می‌کنند که دیدار اخیر وزیر امور خارجه المان که پیش از دیدار مقام‌های ارشد و بلندپایه ژاپنی روی می‌دهد بتواند گام‌های اولیه برای کاهش تنش در منطقه و نیز عادی شدن نسبی شرایط اقتصادی و تجاری و بانکی در ایران را ایجاد کند و کمی از فشار اقتصادی بر مردم کاهش دهد و در عین حال امیدوارند که این اقدامات بتواند با حفظ برجام و توجیه ایران برای باقی ماندن در برجام،‌ از تشدید تنش‌های امنیتی و نظامی در منطقه جلوگیری کند.

رئيس جمهور ایران گرچه تاکید می کند دولت برای اداره کشور در هر شرایطی برنامه‌ریزی کرده است، اما محدودیت‌های ناشی از تحریم و محدودیت‌های ناشی از قطع مبادلات تجاری با دنیا به تدریج خود را در برخی از قسمت‌ها نشان می‌دهند وبا پایان یافتن ذخیره‌های انبارهای داخلی،‌ به تدریج نشان‌های کمیابی کالاها  خود را نشان می‌دهند.