001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

آزادی نزار زاکا


در ادامه انتشار اخبار ضد و نقیض توسط نهادهای جمهوری اسلامی در زمینه‌های مختلف، روز دوشنبه اخبار متناقضی نیز درباره عفو و آزادی نزار زاکا شهروند لبنانی که اقامت امریکا را دارست و به جرم داشتن جاسوسی برای آمریکا حدودا چهار سال است در ایران زندانی است، منتشر شده است.

علیرغم ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه اسم نزار زاکا در بین عفوشده‌ها نیست، اخبار دیگر حاکی از این است که این شهروند لبنا نی دارای گرین کارد امریکایی بنا به درخواست مستفقیم شیخ حسن نصرالله آزاد شده و به ژنرال عباس مدیر اداره امنیت عمومی لبنان که در تهران حضور دارد، تحویل داده شده است.پس از انتشار اخباری در خصوص آزادی نزار زاکا، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز دوشنبه اظهار داشت در لیست عفوی که به مناسبت عید سعید فطر اعلام شده، پیشنهادی در مورد عفو نزار زاکا نشده بود و در این لیست اسم ایشان ارسال نشده است. او در عین حال با  تایید این موضوع که نزار زاکا شخصا تقاضای آزادی مشروط کرده و رئیس جمهور لبنان تقاضایی در این خصوص به ایران ارسال کرده است، خاطرنشان کرده بود این تقاضا در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی در دست انجام است. اما وزارت خارجه لبنان پیش از این اعلام کرده بود از طریق سفارت ایران در بیروت به آنها اطلاع داده شده که تهران با آزادی نزار زاکا موافقت کرده است.خبر آزادی نزار زاکا از طریق رسانه‌ها نزدیک به حاکمیت اعلام شده و تاکید شده بود که نزار زاکا به زودی به حزب الله لبنان تحویل داده خواهد شد.گفته می شود آزادی و تحویل زاکا صرفا بنا به درخواست و میانجیگری سیدحسن نصرالله انجام شده است. گرچه موسوی، سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به این موضوع اظهار بی اطلاعی کرده و تاکید کرده است وزارات امور خارجه درباره مسائل امنیتی اظهار نظر نمی کند. این اولین بار نیست که زندانیان امریکایی با واسطه‌گری حزب‌الله لبنان و در راستای تامین منافع حزب‌الله لبنان آزاد می‌شود. از ابتدای شکل‌گیری جمهوری اسلامی تاکنون بارها زندانیان امریکا وجه‌المصالحه درخواست‌های سیاسی قرار گرقته‌اند و اساسا بسیاری از دستگیری‌ها با هدف چانه‌زنی و امتیازگیری صورت می‌گیرد.

پیش از این هاشمی رفسنجانی در بخش‌هایی از خاطرات خود به این موضوع اشاره کرده بود که برخی از دستگیری‌های نیروهای امریکایی با هدف کسب امتیار و با تعامل بین ایران و حزب‌الله صورت می‌پذیرد.

در عین حال برخی تحلیل‌گران معتقدند آزادی این فرد در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، به معنای سیاسی مصالحه با ایالات متحده نیز می‌تواند باشد. پیش از این محمدجواد ظریف در امریکا در گفتگو با رسانه‌های امریکایی اظهار داشته بود مبادله زندانیان یکی از موضوعاتی است که می‌تواند به عنوان موضوع مصالحه، پیش زمینه‌ی گفتگو بین دو کشور تلقی شود. او گفته بود ارتباط بین دوکشور می‌تواند با مصالحه درباره مبادله زندانیان صورت پذیرد و تاکید کرده یود در این باره اختیار کامل دارد. گرچه بعدا سخنگوی قوه قضائیه اظهارات محمدجواد ظریف را تکذیب کرده بود، اما به نظر می‌رسد این آزادی می‌تواند به عنوان اولین گام برای آغار مجدد گفتگوها بین ایران و آمریکا نیز تلقی شود.نزار زکا چهره برجسته علمی لبنان چند بار در نشستهای علمی دانشگاهی در ایران شرکت کرده بود و أخرین بار نیز بدعوت معاون روحاني به تهران رفت و قربانی بازیهای کثیف دستگاه جاسوسی ولی فقیه شد . او حتی زیر شکنجه شدید و تهدید به قتل حاضر نشد به جاسوسی اعتراف کند . چند هفته ای حسین تائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه شخصا بازجوئی نزار را عهده دار بود .