001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

سردار صفوی، رفتار انتخاباتی مردم و طرز فکر نسلهای جدید


اظهارات سردار رحیم صفوی، دستیار ویژه و مشاور عالی رهبری در خصوص این موضوع که مردم شبانه نظر خود را درباره کاندیدای انتخاباتی عوض می‌کنند مورد انتقاد قرار گرفته و بسیاری آن را توهین به مردم تلقی کرده‌اند، امابرخی ناظران معتقدند این مسئله نمایانگر رفتار انتخاباتی و رفتار سیاسی مردم ایران است. سردار صفوی با بیان این موضوع که افزایش جمعیت کشور ایران را با جمعیت زیادی روبرو کرده است که امام و انقلاب را ندیده‌اند، اظهار داشت فاصله گرفتن از جنگ و همچنین از انقلاب موجب شده است که بسیاری از جوان‌ها آرزوها و اندیشه و تفکر و آرزوها‌ی‌شان با افراد انقلابی متفاوت باشد. او در عین حال خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی نمونه آرمانی اسلام برای بیش از یک میلیارد و نیم مسلمان است. این در حالی است که مسلمانان جهان توجهی به ایده‌آل‌های اسلامی جمهوری اسلامی ندارند و جامعه ایران در سطح جهانی به عنوان مصداق مسلمانی به شمار نمی‌رود. بنا به گفته بسیاری از پژوهشگران، مسلمانان ایرانی احتمالا تنها گروهی از مسلمانان در جهان هستند که در عین حال که مسلمان هستند به مناسک دینی چندان  پایبند نیستند و نه تنها اعتقاد چندانی به انجام نماز، روزه و رعایت حجاب ندارند، بلکه الگوی شل‌حجابی و شل‌دینی ایرانی خود را نیز به بسیاری از کشورها من‌جمله افغانستان و برخی از کشورهای عربی انتقال داده‌اند. بسیاری از اعتقادات مذهبی مردم پس از جمهوری اسلامی تضعیف شده و بنا بر گزارش‌های پژوهشی با وجود اصرار و تاکید جمهوری اسلامی بر رعایت موازین اسلامی در همه بخش‌های زندگی، اعتقادات و رفتارهای مذهبی ایرانیان روز به روز در حال کاهش و ضعیف‌تر شدن است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه نظام سیاسی کشور یک نظام انتخابی است اظهار داشت بسیاری از مشکلات کشور به این خاطر است که مردم در انختابات شورای شهر، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری احساساتی عمل می‌کنند.

سردار صفوی که این سخنان را در جمع طلاب و روحانیون بیان می‌کرد، از روحانیون و طلاب خواست تا با تلاش برای افزایش بصیرت مردم، راه نجات فردی و جمعی را برای آنها تشریح کنند.

وی همچنین با اشاره به اظهارات اخیر آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص ریاست جمهوری خاطرنشان کرد  سخنان اخیر رهبری در این خصوص که باید یک رئیس جمهور جوان روی کار بیاید، یک کد معنایی است و باید مورد توجه قرار بگیرد.  

صفوی همچنین با انتقاد از گفتمان‌هایی که تعامل با غرب و همچنین همراهی با غرب را به عنوان یک استراتژی سیاسی مطرح می‌کنند، و همچنین با انتقاد از افرادی مثل مصدق و بازرگان که در پی تعامل با غرب بوده‌اند، اظهار داشت گفتمان مورد پذیرش در جمهوری اسلامی گفتمان مقاومت است که هدف از آن مبارزه با استبداد داخلی و استکبار خارجی و حاکمیت اسلام در جامعه است.

وی همچنین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی تا ۵۰ سال آینده به قدرت برتر دنیا تبدیل خواهد شد، اظهار داشت  جمهوری اسلامی در جهت فرهنگی و معنوی خوب حرکت کرده است. وی در عین حال با اشاره به مشکلات ساختاری در جمهوری اسلامی، از راهبردهای اقتصادی نامشخص جمهوری اسلامی انتقاد کرد و تاکید کرد جمهوری اسلامی نمی‌داند در ۴۰ سال آینده از نظر اقتصادی به کجا خواهد رسید.

این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته و سی سال قبل هم ادعا کرده بود جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۰ به قدرت برتر منطقه‌ای تبدیل خواهد شد، اما انتخاب راهبردهای غلط و نادرست جمهوری اسلامی در زمینه اقتصادی و همچنین بین‌المللی، ایران را در آستانه‌ی سال ۱۴۰۰ حتی در تامین مایحتاج داخلی مردم و تامین زندگی روزانه مردم با چالش جدی مواجهه داشته است و نه تنها ایران به قدرت برتر منطقه تیدیل نشده، بلکه رشد اقتصادی منفی و تورم بیش از ۸۰ درصدی ایران را از نظر اقتصادی در شرایط بسیار شکننده و دشواری قرار داده است.

ضمن اینکه با راهبرد مقاومت که سردار صفوی به عنوان دستیار ویژه رهبری بر آن تاکید می‌کند، امکان تعامل بین‌المللی که یکی از الزامات اصلی تبدیل شدن ایران به قدرت تاثیررگذار در سطح جهانی است، از جمهوری اسلامی ایران سلب می‌شود و ایران به عنوان یک کشور منزوی و گسسته از جامعه جهانی قاعدتا نخواهد توانست در سطح جهانی، چه از نظر فرهنگی و چه از نظر اقتصادی قدرت تاثیرگذاری باشد.