001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

ابهامات در مورد کمکهای حشدالشعبی به سیل زدگان

حضور حشدالشعبی، گروه شبه نظامی عراقی در مناطق سیل‌زده، واکنش‌های زیادی را ایجاد کرده است. برخی با نگرانی حضور این نیروها را به تلاش حاکمیت و دولت موازی و سپاه برای کنترل امنیتی مناطق سیل‌زده عنوان می‌کنند و برخی از رسانه‌های وابسته به دولت تلاش می‌کنند تا حضور حشدالشعبی را که یک گروه شبه نظامی عراقی است را به عنوان  حضور عادی یک گروه مردمی برای امدادرسانی عنوان کنند.

مسجدي ، سفير ايران در عراق ضمن اشاره به این موضوع گفت  حدود ده روز است كه برخي از شيعيان و اهل سنت از بغداد و بصره و ديگر شهرهاى عراق در قالب گروههاي خودجوش با كمك هاي مردمي براي حمايت و كمك به ايرانيان سيل زده به شكل كاروان هاي دویست  نفري وارد لرستان و خوزستان شدند .مسجدي در پايان اين حركت مردمي عراقي هاي شيعي و بويژه سني را نشان از عمق علاقه و دوستي همدلانه ي مردم دو كشور همسايه دانست و با اشاره به روابط چند ساله ي اخير ، از سفر صميمي و محبت آميز ميليونها شهروند عراقي و ايراني به دو كشور خبر داد اظهارات در خصوص مردمی بودن حشدالشعبی در حالی عنوان می‌شود که این گروه شبه نظامی جز فعالیت‌های نظامی در داخل خاک عراق، فعالیت مردمی دیگری نداشته است و جزو گروه‌های امداد رسان مردمی یا نهادی مردمی برای امدادرسانی در هنگام مصائب جمعی نیست که بتوان حضور آن در ایران برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده را توجیه کرد.

با توجه به شرایط حساس خوزستان از نظر امنیتی و فعال‌شدن گروه‌هایی مانند الاحوازیه که حکومت انها را تجزیه طلب می نامد برخی تحلیلگران گمانه‌زنی می‌کنند که حضور حشد به بهانه امداد رسانی به سیل‌زده‌ها، در واقع برای نظارت پنهان بر شرایط امنیتی منطقه صورت گرفته است تا در صورت بروز کم‌ترین نشانه‌ای دال بر تنش یا درگیری بتوان از ظرفیت نظامی این گروه برای ایجاد آرامش در منطقه و کنترل منطقه استفاده کرد. ضمن اینکه بنا به اظهارات سردار قاسم سلیمانی در ماه‌های قبل بخش مهمی از امکانات حشدالشعبی توسط نیروهای ایرانی و با استفاده از امکانات مالی ایران تامین شده است و لذا حضور حشد الشعبی در ایران در حالی که امکانات آن توسط ایران تامین می‌شود، می‌تواند توجیهی منطقی برای امدادرسانی یک گروه امدادی خارجی به سیل‌زده‌های ایران باشد. سردار قاسم سلیمانی چندی قبل گفته بود درهای انبارهای مهمات ایران به سوی حشد الشعبی باز است و هزاران تن تسلیحات بدون دریافت تضمینی برای بازگشت در اختیار حشد قرار گرفته است.

با این وصف امدادرسانی این گروه شبه نظامی در ایران در حالی که تار وپود امکاناتش توسط ایران تامین شده، به ابهامات بسیاری دامن زده است و سوالات بسیاری را برانگیخته است .