001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

احضار سفیر فرانسه به وزارت خارجه


فیلیپ تیبو سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران روز گذشته توسط آقای سیدحسین سادات‌میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امور خارجه احضار شد. وی در اعتراض به تویتهای سفیر فرانسه در امریکا و نظرات وی در مورد برجام احضار شده بود .

در توییت‌های آرود آمده بود: نادرست است که بگوییم با پایان یافتن برجام، ایران مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود. ذیل پیمان منع اشاعه ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی آن، ایران بایستی تحت نظارت‌های شدید ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش غیرنظامی هستند. همان‌طور که سال 2002 تصریح کردیم که غنی‌سازی اورانیوم بدون داشتن یک برنامه باورپذیر غیرنظامی در زمینه هسته‌ای ذیل ان‌پی‌تی غیرقانونی است می‌توانیم سال 2025 هم همین واکنش را اگر لازم باشد داشته باشیم. آن موقع تحریم‌هایی تحمیل شدند. تحریم‌ها می‌توانند مجدداً اعمال شوند. بعد از برجام، هیچ بند غروب آفتاب وجود ندارد. در این جلسه نماینده وزارت خارجه با اشاره به توییت‌های منتسب به سفیر فرانسه در واشنگتن که گفت که محتوای آنها از نظر ایران به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، و خواستار توضیح دولت فرانسه در این مورد شده بود و اعلام کرد در صورتی که اظهارات مزبور مورد تأیید دولت فرانسه باشد و بیان‌کننده مواضع رسمی این کشور باشد، این امر در مخالفت آشکار با اهداف و مفاد برجام خواهد بود و چنانچه به‌نحوی رضایت‌بخش به این مسئله رسیدگی نشده و موضوع فیصله نیابد، جمهوری اسلامی موضوع را براساس سازوکارهای پیش‌بینی‌شده در برجام پیگیری کرده و حق خود برای هرگونه واکنش مقتضی را محفوظ می‌داند.

سفیر جدید فرانسه در تهران نیز ضمن ابراز بی‌اطلاعی از توئیت‌های منتسب به سفیر کشورش در واشنگتن، بر اراده سیاسی این دولت بر اجرای کامل مفاد برجام تأکید و اعلام کرد مراتب را بلافاصله به پاریس گزارش خواهد کرد. بعد از این ملاقات سفیر فرانسه در امریکا تویتهای خود را حذف کرد . نظرات سفیر فرانسه در امریکا بیشتر با خواستهای امریکا در این زمینه مشابهت داشت که هرگونه غنی سازی را بعد از سال 2025 غیر قانونی میشمرد .این موضوع چالشهای متعدد ایران را در مورد برجام نشان میدهد .