001-818-900-9945 contact@iranefardalive.com
انقلاب مخملین پهلوی ها دکتر منوچهر فرح بخش

پنجره ای رو به خانه پدری پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت

این شماره از برنامه پنجره ای رو به خانه پدری را با شعری از دفتر اشعار دکترعلیرضا نوری زاده آغاز مینماییم. سپس طبق روال هر هفته به گفتگو با میهمان گرامی برنامه جناب آقای دکترمحسن سازگارا خواهیم نشست.

ابتدا اشاره ای به اعتراضات مردم دلیر کازرون خواهیم نمود و نظر دکتر سازگارا را جویا خواهیم شد:

دکتر سازگارا : این تقسیم کردن هایی که جز اضافه کردن بوروکراسی هیچ حاصل دیگری ندارد مسبوق به سابقه است. نظام کشور در حال حاضر کار آمدی ندارد. اکنون ماشین دولت زنگ زده است و باید دولت بطرف کوچک شدن برود و از تمرکز گرایی پرهیز شود. در ارتباط با اعتراض مردم غیور کازرون بنظرم اعتراض ناحقی نیست که مردم میگویند شهرمان را پاره پاره نکنید. اما آنچه که نظر یک ناظر سیاسی را جلب میکند شعارهای این مردم است. که به سرعت بطرف ناکارآمدی نظام و شخص رهبر نشانه میرود. آقایان جمهوری اسلامی به فنا دارید میدهید این مملکت را. نزدیک به 5 نفر در این درگیری ها کشته شده اند. آیا این درست است مردمانی که در پی اعتراضات مسالمت آمیز خود به خیابان ها آمده اند را به گلوله ببندید و سرکوب کنید.
شاید هیچ کشوری به اندازه ایران تجربه اعتراضات مدنی را نداشته است.

دکتر نوری زاده: طبیعتا رژیم به چند دیوار تکیه داده است. الان در خود سپاهی ها هم چند شاخه شده اند. در چنین شرایطی آیا رژیم میتواند به آنها تکیه کند؟ آیا بزودی آنها رژیم را تنها نخواهند گذاشت؟
دکتر سازگارا: در اعتراضات دیماه بیش از یکصد شهر شرکت داشتند، برآورد رژیم این بود که آگر این شهر ها دوبرابر بشوند یعنی به دویست شهر برسند دیگر کنترلشان غیرممکن میباشد. در جنبش دیماه ارتش هیچ دخالتی نداشت و نکرد. ولی حکومت ترسیده بود و نیروهای پلیس هم بجز نیروهای ویژه که در اطراف تهران تجمع کرده اند مابقی نیروهای پلیس با مردم بالا و پایین میرفتند چون آنها همانقدر شکمشان گرسنه است که مردم گرسنه هستند. می ماند نیروی سپاه و بسیج و لباس شخصی ها، بسیج دو مشکل داشت و نتوانست بامردم و هم محلی ها و همشهریهایش در گیر شود چون همدیگر را میشناختند. و مجبور شدند جابجایی نیرو کنند. آنها هم مثل مردم مشکلات روزمره دارند ارزش پول مملکت ۳۰در صدپایین آمده ، سپاهی وبسیجی هم باید گران بخرد. بنابراین آنها هم ناراضی هستند.

این اعتراضات خیابانی خطرناکترین نوع آن است. مردم ما باانواع مبارزات مدنی از مبارزه مدنی برداشتن روسری توسط بانوان تا اعتصاب مردم کردستان و مبارزات کارگران در اقصاء نقاط کشور به مبارزه با این حکومت برخاسته اند

دکتر سازگارا : این هفته حکومت با سه شکست روبرو شد ۱- در سوریه اسراییل تمام پایگاههایشان را بمباران کرد ۲- در عرصه اقتصادی خروج آمریکا از برجام و برگشتن تحریم ها را داشتیم ۳- شکست در انتخابات عراق تفسیر شما از این شکستهای پی در پی چیست.؟

دکتر نوری زاده : اتفاقی که در عراق افتاد ،جمهوری اسلامی یک دلخوشی پیشآپیش داشت و دوروز مانده به انتخابات یک کامیون دلار در مرز را عراقی ها گرفتند و آنها معتقد بودند که در انتخابات برنده خواهند شد. میلیونها دلار خرج حیدرعامری را نامزد کرده بودند.
امامقتدا صدر هوشمند بود و با کمونیست های عراق و احزاب کوچک عراق ائتلاف کرد و در نتیجه برنده شد. حال به اتفاق عمار حکیم و آقای علاوی میتوانند یک دولت قدرتمند درست کنند.
اما آقای علاوی مورد تایید جمهوری اسلامی نیست و شر به پا میکنند حتی آمریکایی ها هم با علاوی موافق نیستند چون نمیخواهند ایران در آنجا شلوغ کند. اما حیدرعبادی که قهرمان جنگ با داعش است شاید بتواند.

دکتر سازگارا : بحرحال هر رهبر دیگری در دنیا یکی از این شکست ها را میخورد و میلیاردها پول مملکت را هدر داده بود استعفا میداد. بنظر من خامنه ای نه تنها یک ملت را فرسوده کرده بلکه خودش هم فرسوده شده است.
و کار زشتی که انجام داده است اینست که از روسها خواسته که رهبریت مجتبی پسرش را تضمین کنند. اما حالا روسها چرخیده اند.
در سوریه در زمان حمله اسراییل اس 400 ها را خاموش کرده و به بشار گفته بودند کاری نکند. تصمیم گرفته اند از سوریه خارج بشوند. و به دنیای اقتصاد برگردند. و در حال چرخش در سیاست خارجی خود هستند. چرخش روسها خطر بزرگی برای سید علی خامنه ای است و تفسیر شما از سیاست جدید روسیه چیست؟؟؟

دکتر نوری زاده: روسها در عراق و یمن و سوریه حضور دارند و به آنها اسلحه میفروشند بنابراین این موقعیت را از دست نخواهند داد ودر ایران گاه گاهی مسائلی مثل همین در گیری با اسراییل پیش می آید که روسها خوششان نمی آید.

دکتر سازگارا: اما مجتبی خامنه ای دم خرش را دراز بسته و آماده میشود برتخت حکومت بنشیند و حتی مهره هایی در شورای تامین استانها انتخاب نموده است و اطلاعات سپاه راهم دارد و قوه قضاییه فاسد هم در دستانش میباشد. اما شتر در خواب بیند پنبه دانه !!! اینها بدون مشارکت مردم راه به هیچ کجا نمیبرند.

دکتر نوری زاده: اتفاقی که من شاهد آن هستم در مورد چین هم هست تجارتش با ما یک تجارت یکطرفه است امروز بزرگترین شرکت کشتی رانی جهان بدلیل شروع مجدد تحریمها ارتباطش را با جمهوری اسلامی قطع می کند.
با ما باشید و برنامه پنجره ای رو به خانه پدری را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید. منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم.

یوتیوب فایل صوتی فایل صوتی کم حجم گوگل درایو