راهبرد جدید اروپا علیه سیاست های ضد حقوق بشری جمهوری اسلامی

تاثیر تحولات اعتراضی در ایران در محافل سیاسی اروپا وارد مرحله جدیدی شده است. روز سه‌شنبه ، رئیس مجلس فرانسه از نمایندگان و اعضای هیئت دولت خواست که به خاطر مبارزۀ پرشهامت ایرانیان و با یاد مهسا امینی یک دقیقه سکوت کنند.
در شروع اجلاس، خانم یائل براون، رئیس مجلس، با یادآوری اوضاع بحرانی در ایران و خشونت رژیم گفت: در حالی که هر روز، شمار قربانیان سرکوب بیشتر می‌شود، ما در مقام نمایندگان ملت فرانسه مایلیم در برابر همه مردان و زنانی که از روز ۱۶ سپتامبر به این سو، در مبارزه برای آزادی جان خود را فدا می‌کنند، ادای احترام کنیم.
وی افزود از روز ۱۶ سپتامبر به بعد، زنان، مردان و جوانان ایرانی که شهامت باور نکردنی‌شان قابل تقدیر است، هر روزه عطش آزادی خود را ابراز می‌کنند.
وی سپس از نخست‌وزیر و اعضای کابینه که در مجلس حضور داشتند و همچنین از همۀ نمایندگان خواست که به احترام جنبش زنان و مردان ایرانی و به یاد مهسا امینی یک دقیقه سکوت کنند بعد از ان خانم کاترین کولونا وزیر خارجۀ فرانسه به تریبون رفت و یادآوری کرد که فرانسه از همان روز ۱٩ سپتامبر خشونتی را که به مرگ مهسا امینی منجر شد با قاطعیت محکوم کرد. او گفت: ما از مقامات ایرانی خواسته‌ایم که حق تجمعات و همچنین حق فعالیت حرفه‌ای خبرنگاران را محترم بشمارند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تذکرات ما را در مورد حقوق بشر مداخله در امور داخلی‌اش دانسته و این موضوع را به سفیر ما در تهران گوشزد کرده است. بنا براین فرانسه نیز تصمیم گرفت که در غیبت سفیر، کاردار جمهوری اسلامی را احضار کند و خواستار پایان سرکوب کورکورانه شود.
وزیر امور خارجۀ فرانسه، در پاسخ به پرسش‌های نمایندگان پارلمان در مورد نحوۀ واکنش پاریس به رویدادهای ایران، یادآوری کرد که کاردار جمهوری اسلامی چهار روز قبل احضار شده و اعتراض فرانسه را دریافت کرده است. او همچنین گفت که مسئولان رژیم اسلامی باید بدانند که ممکن نیست از یک سو تظاهرکنندگان را بکشند و از سوی دیگر فرزندان خود را به کشورهای اتحادیه اروپا بفرستند. او همچنین از احتمال انسداد اموال مسئولان رژیم در اتحادیه اروپا سخن گفت.
وی سپس توضیح داد که در حال حاضر چالش اصلی در کوچه و خیابان‌های ایران آزادی است. او گفت: امروزه خواست آزادی در ایران در همه جا حضور دارد: در خیابان‌ها، در دانشگاه‌ها و در قلب‌ها… زنان ایرانی خواهان آزادی‌اند و ما از آنان حمایت می‌کنیم.
وی در مورد اقدامات فرانسه گفت: ما در سطح اتحادیه اروپا نیز در جهت اتخاذ تصمیم‌هایی در قبال مسئولان رژیم مشغول به کاریم. این روند می‌تواند به مسدود کردن دارایی‌های آنها و ممنوعیت سفرشان به کشورهای اتحادیه اروپا بینجامد.
همچنین در تحولی دیگر آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا، یعنی ۴ قدرت اول اتحادیه اروپا و نیز دو کشور جمهوری چک و دانمارک در مجموع ۱۶ پیشنهاد جدی را برای تحریم افراد و نهادهایی که در سرکوب اعتراضات ایران مسئولیت مستقیم داشته‌اند، در نظر گرفته‌اند. دو نهاد اصلی اتحادیه اروپا یعنی پارلمان و کمیسیون اروپا به طور جدی به دنبال اتخاذ تصمیم و وضع تحریم‌های تازه علیه ایران به دلیل سرکوب شدید و خشونت‌بار اعتراض‌های جاری در این کشور هستند.
همچنین روز سه‌شنبه شصت تن از نمایندگان پارلمان اروپا حمایت خود را از اعتراض‌های سراسری در ایران اعلام کرده و با صدور بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواستند تا دسترسی و اتصال آزادانه مردم ایران به اینترنت را تضمین کنند.
آنها همچنین خواستار اعمال مجازات علیه آن دسته از مقام‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی شدند که در سرکوب معترضان نقش داشته‌اند.
از سوی دیگر پارلمان اروپا قرار است روز پنجشنبه قطعنامه‌ای را به تصویب برسانند که در آن بر رعایت حقوق زنان در ایران و سایر کشورها تأکید شده و هرگونه حمله به زنان به خاطر نوع پوشش آنها محکوم خواهد شد.
همچنی جمهوری اسلامی گفته در واکنش به اظهارات مداخله جویانه مقامات وزارت خارجه بریتانیا، سایمون شرکلیف سفیر این کشور در جمهوری اسلامی ایران در روز سه شنبه به وزارت امور خارجه احضار شد.و مدیرکل اروپای غربی وزارت امور خارجه در این دیدار تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران دخالت وزارت خارجه بریتانیا در امور داخلی ایران با توسل به تعابیر جعلی و تحریک آمیز را مردود دانسته و قویا محکوم می‌کند.
وی افزود متاسفانه طرف بریتانیایی با صدور بیانیه‌های یکجانبه و گزینشی نشان می‌دهد که عملا در سناریوسازی‌های معاندینی که در این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند، سهم دارد. وی گفت جمهوری اسلامی ایران گزینه‌های ممکن را در واکنش متقابل به هر گونه اقدام نامتعارف طرف بریتانیایی مد نظر قرار خواهد داد.
اقدامات اروپا سنگینترین اقداماتی است که در نوع خود علیه ایران انجام میشود و این نشان میدهد که حکومت در تنگنای شدیدی قرار گرفته است و احضار سفرای ارو پایی کاری انجام نمی دهد اما عدم صدور ویزا برای مقامات ایرانی اقدام موثری است که تاثیر گذار است. این اقدامات همچین توافق هسته ای را میتواند دچار مخاطره جدی کند.