انتقاد تایوان از اقدامات نظامی چین

به گزارش رویترز چیو کو-چنگ وزیر دفاع تایوان امروز چهارشنبه اعلام کرد، چین با عبور از یک خط میانه غیررسمی که از تنگه تایوان می‌گذرد، توافق ضمنی در مورد تحرکات نظامی در این آبراه را نابود کرده است.
وزیر دفاع تایوان ضمن اذعان به پایان این درک ضمنی در مورد این خط میانه، در جریان سخنرانی در پارلمان تایپه گفت: اگر چین از خط قرمز تایوان عبور کند، حتما واکنش نشان خواهیم داد. وی توضیح نداد که خط قرمز تایوان چیست اما تاکید کرد که شامل جنگنده‌ها و پهپادهای چینی که بر فراز قلمرو تایوان پرواز می‌کند، می‌شود. وی این خط میانه را به عنوان یکی از خطوط قرمز تایوان توصیف نکرد.
چیو کو-چنگ گفت: قرار بود این خط میانه برای همه یک توافق ضمنی باشد. این توافق ضمنی نابود شده است.
چیو کو-چنگ گفت: عبورهای چین از این خط میانه بیانگر راهی جدید برای انجام امور است که تایوان در برابر آن مقاومت خواهد کرد. آنها می‌خواهند یک وضعیت عادی جدید به وجود آورند اما ما این تغییر را نخواهیم پذیرفت. هر زمان آنها به قلمرو تایوان نزدیک شوند، ما تمام قد در مقابلشان می‌ایستیم. ما تسلیم نمی‌شویم.
چین سال‌ها به طور ضمنی به این خط میانه تعیین نشده اذعان کرده بود اما در سال ۲۰۲۰ یک از سخنگویان وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که چنین خطی وجود ندارد. چین تاکید دارد که نیروهای مسلحش حق دارند پیرامون تایوان به عنوان بخشی از قلمرو چین فعالیت داشته باشند.