مجادلات پیرامون واردات خودرو

در حالی که هنوز هیچ گزارش و خبر دقیقی در خصوص واردات خودرو منتشر نشده و از زمان اعلام شده توسط دولت ابراهیم رئیسی در خصوص واردات خودرو از خردادماه سال ۱۴۰۱ نیز نزدیک به سه ماه سپری شده است،‌ سید رضا فاطمی‌امین وزیر صمت با اعلام خبر نهایی شدن واردات خودرو اظهار داشت روز شنبه یعنی دو روز بعد، خبر قطعی واردات اعلام خواهد شد.
فاطمی امین همچنین از بررسی طرحی در مورد تفکیک وزارت صمت در مجلس خبر داد و اظهار داشت که دولت نیز با آن طرح موافقت کرده است. وی در عین حال تصریح کرد که مسیر انجام این کار باید در مجلس شورای اسلامی طی شود.
وزیر صمت با اشاره به اینکه واردات خودرو نهایی شده است،‌ اظهار داشت در طرح واردات خودرو، خودروی دست دوم وارد نخواهد شد. وی اظهار داشت مدل واردات خودرو به بازرگانان بستگی دارد.این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که مدت‌هاست که موضوع واردات خودرو و این که چه خودروهایی وارد شود مورد مناقشه‌ی جدی بوده است.
به صورت غیررسمی گزارش‌هایی منتشر شده بود که دولت قصد دارد خودروهای با قیمت کمتر از ده هزار دلار را وارد کند که به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان موجب ورود خودروهای بی‌کیفیت به کشور می‌شود. کارشناسان در واکنش به این اخبار اعلام کرده بودند که واردات چنین خودروهایی از چین و هند تنها مشکل کیفیت پایین خودروهای داخلی را برطرف نمی‌کند، بلکه موجب می‌شود که با وجود صرف هزینه‌ی سنگین برای واردات در نهایت هم خودروی باکیفیتی به دست مصرف‌کننده‌ی داخلی نرسد.
سال‌هاست که کارشناسان و دلمشغولان اجتماعی و محیط زیست از ضرورت واردات خودرو برای ایجاد بازار رقابت از یکسو و همچنین ارائه‌ی خودروی باکیفیت به مصرف‌کننده‌ها از سوی دیگر تاکید دارند، اما با این وصف دولت و جمهوری اسلامی تا زمانی که علی خامنه‌ای به صراحت و مستقیم خودروسازان را به دلیل کیفیت پایین خودروها مورد خطاب و عتاب قرار نداد، واردات خودرو را به طور رسمی تایید نکردند. گرچه در تمام این سال‌ها خودروهای خارجی وارد کشور شده و حتی در سال‌های پس از برجام در داخل کشور نمایندگی رسمی داشته‌اند.
با اعلام اخبار رسمی در خصوص واردات خودرو و همچنین همزمانی این اظهارات با احتمال احیای برجام این امیدواری را ایجاد کرده است که در ماه‌های پیش رو، خودروهای باکیفیت در اختیار مصرف‌کننده‌های داخلی قرار بگیرد.