امکان مبادله زندانیان ایران و آمریکا

بدنبال انتقاد سناتورها و وزیر خارجه امریکا از تداوم زندانی شدن سیامک نمازی و باقر نمازی به مدت 2500 روز ودر واکنشی جدید از سوی ایران که به نظر می‌رسد موافقت ایران برای آزاد کردن زندانیان، مستقیماً با مذاکرات و رایزنی‌هایی که پیرامون احیای برجام جریان دارد، مستقیما مربوط باشد. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در مورد پیام اخیر آنتونی بلینکن گفت جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقل از برجام، بارها از کانال‌های مختلف آمادگی خود را برای پرداختن به مسأله زندانیان، به طرف آمریکایی اعلام کرده است و ما آماده‌ایم تا با اجرای این توافق، ایرانیان بیگناه زندانی شده در آمریکا، سریع به آغوش خانواده‌های خود بازگردند .آنتونی بلینکن وزیر خارجۀ آمریکا در توئیتی نوشته بود سیامک نمازی تاکنون ۲۵٠٠ روز را به ناحق در ایران زندانی بوده است. ما مصمم هستیم که برای آزادی او تلاش کنیم و اطمینان یابیم که سایر آمریکایی‌هایی که به ناحق توسط ایران زندانی شده‌اند ازجمله باقر نمازی، پدر وی بتوانند به وطن بازگردند.
ناصر کنعانی افزود آماده‌ایم با اجرای این توافق، ایرانیان بیگناه زندانی شده در آمریکا که به اتهام واهی نقض تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا، قربانی بی‌عدالتی نظام قضایی آن کشور شده‌اند، امکان رهایی و بازگشت سریع به آغوش خانواده‌های خود را داشته باشند وی افزود جای تعجب است که طرف آمریکائی به جای عمل و رفع موانع در این زمینه، صرفا به اجرای نمایش‌های تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد .کنعانی توضیح بیشتری در مورد توافق با آمریکا نداد.
در زمان توافق برجام نیز مبادله زندانیان انجام شد و معلوم نیست که توافق برجام انجام خواهد شد یا نه. ولی بنظر میرسد در مورد مبادله زندانیان توافقات اصلی صورت گرفته است.