ارتقا روابط دولت ترکیه و اسراییل

به گزارش رویترز طی یک مکالمۀ تلفنی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل، دو طرف توافق کردند که روابط کامل دیپلماتیک را از سر گیرند. قرار است که بزودی مبادلۀ سفیر میان دو کشور انجام گیرد.
به دنبال این مکالمه اسرائیل اعلام کرد که روابط سیاسی خود با ترکیه را به طور کامل و در سطح سفیر برقرار می‌کند. روابط دو کشور بعد از مدت‌ها سردی و بحران، به تدریج طی دو سال اخیر بهبود یافت. مبادلۀ سفیر، این تحول دیپلماتیک را کامل خواهد کرد. با اینحال، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجۀ ترکیه تأکید کرده است که به رغم برقراری روابط کامل دیپلماتیک با اسرائیل، ترکیه همچنان مدافع حقوق فلسطینیان خواهد بود.
روند بهبود روابط میان دو کشور حداقل از دو سال قبل آغاز شد. در زمستان سال ۲٠۲٠، ترکیه برای پیشبرد این امر، یک کانال ارتباطی محرمانه ایجاد کرده است. سرانجام سفر پنج ماه قبلِ رئیس جمهوری اسرائیل به ترکیه نشان داد که دو کشور در بهبود مناسبات مصمم هستند. به دنبال آن، مولود چاووش اوغلو به بیت‌المقدس رفت. در همان ایام، یک دیپلمات‌ ترک از ایران به عنوان تهدید مشترکی برای اسرائیل و ترکیه سخن گفته بود.در هفته‌های اخیر، آنکارا کوشیده است تا دوباره به رژیم بشار اسد نیز نزدیک شود. برخی تحلیل‌گران معتقدند که اردوغان می‌خواهد موافقت سکوت رژیم دمشق را کسب کند تا با دستان باز حملات خود علیه کردها را ادامه دهد.
از سال 2010 و با مرگ نه ترک توسط اسراییل روابط دو کشور تیره شد و روابط دو کشور مدام در نوسان بوده است. در سال ۲۰۱۸ نیز کشتار فلسطینی‌ها به دست نیروهای اسرائیل باعث اعتراض دوبارۀ ترکیه و سردی روابط شد. با این واقعه، سفرای دو کشور متقابلا محل مأموریت خود را ترک کردند و به کشورشان بازگشتند.
اما ترکیه و اسرائیل برخی همکاری‌های امنیتی خود را هیچگاه متوقف نکردند. وابستگی استراتژیک دو کشور به یکدیگر بیش از آنست که بتوانند یکدیگر را نادیده بگیرند.