بحران سو قصد به جان سلمان رشدی در فضای روابط ایران و آمریکا

سو قصد به جان سلمان رشدی، نویسنده هندی تبار ‌بریتانیایی-آمریکایی که پس از حمله هادی مطر جوان ۲۴ ساله امریکایی لبنانی تبار در یک مراسم ادبی در ایالت نیویورک،در بیمارستانی در ایالت نیویورک بستری است و همچنان تحت مداوا قرار دارد میتواند به بحرانی جدید دروابط ایران و غرب به ویژه ایران و امریکا مبدل شود . رشدی و ضعیت رو به بهبودی دارد و دستگاه تنفس مصنوعی از وی جدا شده و صحبت می‌کند. لبنانی‌تبار هدف حمله با چاقو قرار گرفت. به گزارش رویترز به نقل از وکیل هادی مطر، ضارب سلمان رشدی ، وی روز شنبه، هنگام حضور در دادگاه، اتهامات علیه خود را نپذیرفت. این در حالیست که دادستان پرونده معتقد است که حمله به رشدی حمله ای از پیش طراحی شده، بوده است.
به گزارش رسانه های امریکایی هادی مطرکه در کالیفرنیا متولد شده و در ایالت نیوجرسی زندگی در شبکه‌های اجتماعی، از هواداران حزب اله لبنان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رهبران روحانی ایران میباشد. اکثر رسانه ها ای امریکا حدس و گمانه هایی مطرح کرده اند و حتی رسانه خبری وایس وی را متهم به رابطه سازمانیافته با سپاه قدس جمهوری اسلامی کرد ولی هنوز مقامات رسمی امریکا چنین اتهانی را مطرح نکرده اند. در مرحله نخست پلیس گفته بود که ضارب به تنهایی برای این حمله اقدام کرده است.
در این میان و بدنبال این واقعه تعدادی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا خواستار توقف فوری مذاکرات دولت بایدن با جمهوری اسلامی برای احیای توافق برجام شدند مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا، با یادآوری این مطلب که رژیم جمهوری اسلامی ایران برای قتل سلمان رشدی جایزه نقدی تعیین کرده گفت تروز سلمان رشدی در آمریکا کاردآجین شده است. چرا دولت بایدن همچنان به مذاکره با تروریست های تهران ادامه می دهد.
اما در این میان آنتونی بلینکن و زیر خارجه امریکا یکشنبه شب در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام گفت نهادهای دولتی ایران در دورهای مختلف به خشونت علیه رشدی دامن زده‌اند. او افزود رسانه‌های وابسته به دولت به تازگی از اقدام به قتل او تمجید کرده‌اند. این نفرت‌انگیز است. وزیر خارجه آمریکا در بیانیه خود تاکید کرد، علاوه بر جایگاه ادبی سلمان رشدی، او به طور پیوسته مدافع حقوق جهانشمول آزادی‌بیان،‌ آزادی مذهب و عقیده و آزادی مطبوعات بوده است.
اشاره بلینکن به حمایت روزنامه کیهان و خبرگزاری ایرنا وتسنیم و فارس از این اقدام میباشد . روزنامه کیهان، که تحت نظر نماینده ولی فقیه اداره می‌شود، روز شنبه در گزارشی حمله به رشدی را مورد تمجید قرار داد وآن را زنگ خطری برای عاملان کشتن قاسم سلیمانی خواند و دونالد ترامپ و وزیران خارجه و دفاع دولت او را به ‌انتقام نزدیک تهدید کرد.
در این میان چهارده تن نواندیشان دینی در بیانیه ای در روز یک‌شنبه با بیان این که طی دهه‌ها برای مخالفت با بنیادگرایی زندانی و تبعید شده‌اند، با مخالفت با بنیاد گرایان دینی گفتند که تمام‌قد در کنار قربانیان ترور ایستاده‌اند و به اسلامی که مجوز ترور دهد کافر هستند. و گفتند که اسلام بنیادگرا نماینده اکثریت قاطع مسلمان‌ها نیست. انها افزودند که این قرائت منحط و پلیدِ از اسلام که در خدمت مستبدان دینی قرار گرفته، دهه‌ها است که امنیت جانی مسلمانان و غیر مسلمانان را در سراسر جهان، از ژاپن، افغانستان و ایران گرفته تا اروپا و آمریکا به خطر جدی انداخته است.
لازم به ذکر است سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی بوسیله آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، در سال اخر عمر خود با صدور فتوایی خواستار مرگ رشدی به دلیل نگارش این کتاب شد. و جمهوری اسلامی بیش از ۳ میلیون دلار پاداش برای قاتل وی تعیین کرد هر چند در دوره محمد خاتمی دولت وی اعلام کرد که چنین سیاستی را دنبال نخواهد کرد.
بهر حال در صورتیکه مشخص شود ضارب با نهادهای ایرانی در تماس بوده و یا با تشویق انها دست به این اقدام زده است. میتواند عنصر جدیدی در روابط بحران زده ایران و امریکا ایجاد کند و در عین حال حتی میتواند در توافق هسته ای ابران بسیار تاثیر گذار و مخرب عمل کند.