اروپا و چالش های مربوط به بحرانهای بین‌المللی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای جوزپ بورل در مصاحبه‌ای با نشریه اسپانیایی ال پایس در پاسخ به این سوال که چرا بروکسل بسیار بیشتر مایل به حمایت از مردم اوکراین بوده تا کمکش به مردم نوار غزه گفت که استانداردهای دوگانه به روابط بین الملل تسری یافته است و کلید حل مناقشه خاورمیانه در دست اتحادیه اروپا نبوده و در این زمینه آمریکا را نشانه گرفت.
وی افزود ما اغلب به دلیل استانداردهای دوگانه مورد انتقاد قرار می‌گیریم. اما سیاست بین‌الملل تا حد زیادی در بردارنده اعمال استانداردهای دوگانه است. ما از معیارهای یکسانی را نسبت به همه مشکلات اعمال نمی کنیم. وی گفت حمایت از کی‌یف در برابر مسکو یک ضرورت اخلاقی برای کشورهای غربی است. ولی حل و فصل وضعیت در ارتباط با این افرادی که در یک زندان روباز به نام غزه گرفتار شده‌اند در دست اتحادیه اروپا نیست. او شرایط اسفبار زندگی در غزه را فضاحت بار و مایه شرمساری خواند، اما به منشأ این بحران انسانی نپرداخت.
بورل افزود هیچ راه حلی برای نزاع در خاورمیانه بدون تعهدی بسیار قوی از سمت آمریکا وجود نداردوی گفت: تلاش‌های زیادی در گذشته انجام شد، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد هیچ مسیری برای پیشرفت وجود ندارد.