واکنش تند وزارت امور خارجه علیه موضع دولت بریتانیا

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه چمهوری اسلامی در پاسخ به اظهارات روز گذشته وزیر خارجه بریتانیا مبنی بر اینکه ایران مسئول به بن‌بست کشیدن احتمالی مذاکرات در وین بوده و در این صورت همه گزینه‌ها روزی میز است، گفت این اظهارات غیرمسئولانه و بی‌مبنا برگ دیگری از بازی تو خالی انگلیس و برخی کشورهای غربی برای مقصرنمایی و پوشاندن سال‌ها بی‌عملی و همراهی با تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی ایالات متحده است.
وی افزود استفاده از اینگونه گزاره‌های نخ‌نما شده‌ و تهدیدهای توخالی، از مسئولیت حقوقی و اخلاقی این کشور در نقض برجام نمی‌کاهد و البته هیچگونه خللی در عزم جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق با کیفیت، پایدار و قابل اتکا، به نحوی که منافع مردم ایران را تأمین کند، ایجاد نمی‌کند. وی تاکید کرد همانگونه که بارها گفته شده، تنها صبر راهبردی ایران بوده که شرایط را برای انجام مذاکرات در این مرحله مهیا کرده است. اما روشن است این پنجره تا ابد باز نمی‌ماند و ضروری است طرف‌های مقابل به جای بازی تکراری مقصرنمایی و بکارگیری ادبیات‌های ملال‌آور که خودشان بهتر از هرکس دیگری می‌دانند تا چه حد بی پشتوانه است، تمام توان و همت خود را بکار گیرند که این آخرین بخت در پای میز مذاکرات از دست نرود.
جمهوری اسلامی منتقد اروپا از بی عملی در زمان خروج ترامپ از برجام است و معتقدند که انها در سه سال خروج ترامپ به هیچ کدام از تعهداتشان در تعاملات اقتصادی با ایران عمل نکرده است . بریتانیا مانند قبل اکنون نقش پررنگی در مذاکرات ندارد . هر چند باقری توانایی پیشبرد مذاکرات ندارد.