رهبر جمهوری اسلامی و تکرار شعارهای همیشگی در سیاست خارجی

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز یک‌شنبه در مراسمی که به مناسبت تولد حضرت محمد برگزار شده بود، اتحاد مسلمانان و همچنین ادای حق اسلام را از جمله مهم‌ترین وظایف مسلمانان دانست و اظهار داشت مسلمانان باید این موضوع را که اسلام در تمامی ابعاد و جوانب زندگی انسانی راهگشا و منشا اثر است، حرفی برای گفتن داشته باشد. وی تلاش‌های نویسندگان در این خصوص که اسلام به مسائل اجتماعی، و مسائل اساسی بشریت کاری ندارد، را توطئه‌ی دشمنان دانست و اظهار داشت این ماموریت از طرف دشمنان به متفکرین و نویسندگان و فعالان فکری داده شده که درباره‌ی عدم ارتباط اسلام با مسائل اساسی بشریت مطلب بنویسند و تلاش کنند که آن را در ذهن مخاطبین خود اثبات کنند.
وی همچنین گرایش‌هایی را که تاکید دارند عرصه‌های مهم زندگی و مناسبات اجتماعی باید از دخالت اسلام خارج بشود و این ایده را دنبال می‌کنند که اسلام در مدیریت جامعه و تمدن‌سازی، در مدیریت جامعه، در تقسیم قدرت و ثروت در جامعه نقشی ندارد و اقتصاد جامعه، و مسائل گوناگون جامعه مربوط به اسلام نیست، مورد انتقاد قرار داد.
وی همچنین با انتقاد از نظر کسانی که معتقدند دیپلماسی نباید ایدئولوژیک باشد و نباید در مسئله‌ی سیاست خارجی و مسائل بین‌المللی اظهار نظری کند،‌مورد انتقاد قرار داد و این حرکت و گرایش‌ها را غیر اسلامی دانست.
به نظر می‌رسد که این اظهارات همچنان در واکنش به اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه‌ی پیشین جمهوری اسلامی عنوان می شود که گفته بود موضع جمهوری اسلامی در مسائل بین‌المللی و سیاست خارجی یک موضع ایدئولوژیک است و برای جمهوری اسلامی در تمامی سیاست‌گذاری‌ها در حوزه‌ی سیاست خارجی، میدان که بر اساس ایدئولوژی تعیین می‌شود غالب و حاکم است.
ضمن اینکه بسیاری از دینداران و نیز بخشی از روحانیون نیز با جدیت اعتقاد دارند که اسلام نباید در حوزه‌ی سیاست و دیگر حوزه‌های تخصصی ورود پیدا کند و ورود به این عرصه‌ها را مضر به حال دین می‌دانند و اساسا با اسلام سیاسی مخالفند.
آیت‌الله خمینی موضوع اسلام سیاسی را با جدیت مطرح و در این خصوص اقدام به برنامه ریزی سیاسی و عملیاتی کرد و این اختلاف موضع سال‌هاست که در حوزه‌ی دینی و اجتماعی وجود داردو بر خلاف اظهارات علی خامنه‌ای توطئه‌ی دشمنان نیست و در درون خود نهاد حوزه وجود دارد.
ضمن اینکه بر خلاف اظهارات علی خامنه‌ای برخی تاکید دارند که اسلام سیاسی عمدتا توطئه‌ی کشورهایی مانند انگلیس است که با این برنامه‌ریزی در تلاش بوده‌اند تا کشورهای اسلامی را با درگیر کردن در اسلام سیاسی از مسیر توسعه و پیشرفت باز دارند.
علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش به مساله‌ی وحدت مسلمانان اشاره کرد و با بیان این موضوع که مسئله‌ی اتحاد مسلمین مسئله‌ی بسیار مهمی است،‌ اظهار داشت مساله وحدت مسلمانان یک مساله‌ی مقطعی و تاکتیکی نیست و همیشه باید مدنظر باشد.
وی اختلاف بین شیعه و سنی را هم بخشی از توطئه‌ی دشمنان دانست و با اشاره ه این موضوع که دو مفهوم شیعه و سنی وارد ادبیات امریکا شده‌اند، تقسیم‌بندی کشورها به شیعه و سنی را توطئه‌ی امریکایی‌ها دانست و اظهار داشت این امریکایی‌ها هستند که مساله‌ی شیعه و سنی را رها نمی‌کنند و در تلاش هستند تا روز به روز اختلافات را زیاد کنند.
وی همچنین انفجار مساجد شیعیان در افغانستان را بخشی از این توطئه‌ها دانست و با بیان این موضوع که این انفجارها توسط داعش صورت می‌پذیرد،‌ گفت امریکایی‌ها خودشان به صراحت اعلام کردند که داعش را خودشان به وجود آورده‌اند.
به نظر می‌رسد که علی خامنه‌ای عمدا از انتساب انفجار مساجد شیعیان به طالبان که در سال‌های اخیر تلویحا آنها را رسمیت شناخته‌اند و در تلاش هستند که آنها را به عنوان یکی از جنبش‌های افغان و ادامه‌ی مجاهدین معرفی کنند، خودداری می‌کند.
انفجار مساجد شیعیان در افغانستان هر چند داعش، مدعی انجام ان شده اما برخی از فعالان افغانی ان را به طالبان نسبت میدهند .اشاره‌ی علی خامنه‌ای به این موضوع که امریکایی‌ها خودشان اعتراف کردند که داعش را خودشان ایجاد کرده‌اند،‌ اشاره‌ی او به اظهارات هیلاری کلینتون است که پیش از این گفته بود القاعده را امریکا برای جلوگیری از اشاعه‌ی کمونیسم تقویت کرده است. این اظهارات علی خامنه‌ای در حالی عنوان می شود که یکی از اهداف کلیدی و استراتژیک طالبان و بسیاری از جریانات و گروه‌های بنیادگرا در منطقه، مقابله با شیعیان است و بسیاری از این افراد در مدارس مذهبی آموزش می‌بینند که با شیعیان مقابله کنند و انها را از بین ببرند.