رشد وخامت شرایط اقتصادی کشور

با شدت گرفتن مشکلات اقتصادی، جمهوری اسلامی رسما اقدام به جیره‌بندی مواد غذایی برای گروه هایی از مردم کرده است.
حسین خدرویسی معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد خمینی، با اشاره به این موضوع که تعدادی از افراد دارای سوء تغذیه از طرف وزارت بهداشت به کمیته امداد معرفی شده‌اند، گفته است ۶۰ هزار کودک زیر ۵ سال که دارای سوء تغذیه بوده‌اند از طرف وزارت بهداشت به کمیته امداد معرفی شده‌اند. وی تاکید کرده است که این اقدام در راستای ارائه خدمات بهداشتی و پیشگیرانه و بر اساس تشخیص مراکز بهداشت به کمیته امداد معرفی شده‌اند. خدرویسی همچنین این افراد را تحت پوشش کمیته امداد معرفی کرده و گفته است ماهیانه سبد غذایی دریافت می کنند.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته‌ی امداد همچنین از حمایت حدود ۶۰ هزار مادر باردار و شیرده خبر داده و گفته است این افراد نیز توسط مراکز بهداشت و درمان معرفی شده و تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته و ماهیانه از سبد غذایی کمیته امداد استفاده می‌کنند.
وی گفته است در حال حاضر هر ماه ۱۰۰ هزار تومان کارت این افراد شارژ می شود.
خدرویسی همچنین با اشاره به اینکه این افراد بیشتر در استان‌های محروم هستند، گفته است این خدمات در استان‌هایی که از نظر غذایی ناامن محسوب می‌شود و افراد دارای بیشترین مشکلات تغذیه‌ای هستند، ارائه می‌شود.
وی در حالی از شارژ ۱۰۰ هزار تومان کارت این افراد توسط این کمیته خبر می‌‌دهد که با این مقدار برای یک نفر حتی نان نیز نمی‌توان تهیه کرد و مشخص نیست که کمیته‌ی امداد با چه هدفی این مبلغ را که حتی برای تامین غذای عادی نیز کافی نیست، با هدف رفع سوء تغذیه در اختیار این افراد قرار می‌دهد.
سوء تغذیه به این معنی است که افراد مواد غذایی لازم و ویتامین یا حتی غذای کافی دریافت نمی‌کنند، و افراد با دریافت مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در ماه حتی قادر به تامین شیر یا تخم مرغ هم نیستند، چه رسد به اینکه امکان رفع سوء تغذیه خود را پیدا کنند.
پیش از این تصاویری از کوپن نان هم در فضای مجازی منتشر شده بود که حاکی از این بود که در برخی از استان‌های محروم، دولت اقدام به توزیع کوپن نان کرده است.
این کوپن‌ها که روی آن قید شده بود که اهدایی از طرف رهبری است،‌ به مبلغ ۵ هزار تومان بود که به گفته‌ی افراد مطلع، در استان‌های محروم در اختیار افراد نیازمند قرار می‌گیرد.
این کوپن نان ۵ هزار تومانی در حالی از طرف علی خامنه‌ای به صورت صدقه به افراد محروم داده می‌شود که مدیریت برخی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های اقتصادی در خاورمیانه، شامل ستاد اجرایی، کمیته‌ی امداد، بنیاد مستضعفان و آستان‌قدس که بالاترین گردش‌های مالی را در ایران دارند و در خاورمیانه نیز از جایگاه اقتصادی بالایی برخوردارند در اختیار وی قرار دارد.
ضمن اینکه کمیته‌ی امداد و بنیاد مستضعفان در ابتدای انقلاب اسلامی با هدف رفع نیازهای نیازمندان تشکیل شدند و با اقدام به مصادره‌ی بخش مهمی از اموال مردم، بالاترین میزان سرمایه را برای خود رقم زدند که بتوانند نیازهای افراد نیازمند را مرتفع کنند. اما با گذشت سال‌ها نه تنها اقداماتی برای رفع این نیازها انجام ندادند، بلکه خود تبدیل به نهادهای اقتصادی قدرتمندی شده‌اند که یکی از تشدید‌کننده‌های نابرابری و بی‌عدالتی در کشور هستند و با حضور در فعالیت‌های اقتصادی رانتی به تشدید نابرابری و بی‌عدالتی در کشور دامن می‌زنند.