سفر باقری به بروکسل، واکنش اروپا و آمریکا و گزارش جدید آژانس اتمی از تخلف جمهوری اسلامی

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه اعلام کرد که که چهارشنبه این هفته در بروکسل با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در بروکسل دیدار و در مورد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام، گفت‌وگو خواهد کرد.
وی در پیام تویتری خود نوشته که که ایران مصمم به انجام مذاکرات برای لغو کامل و موثر تحریم‌ها، تضمین عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران و ضمانت‌های معتبر برای عدم بدعهدی بیشتر است. در واکنش به این موضوع اتحادیه اروپا از این امر استقبال کرده ولی امریکا گفته که اگر هدف ایران – آن طور که خودشان می‌گویند – بازگشت به برجام است آنها باید، حداقل در قالب غیرمستقیم وین، با ما صحبت کنند. هیچ شرکت‌کننده دیگری نمی‌تواند به پرسش‌هایی که بنا بر گزارش‌ها ایران می‌خواهد مطرح کند، از جمله مسائل تضمین‌ها و لغو تحریم‌ها، پاسخ دهد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز هفته پیش در کنفرانس خبری گفت که مذاکرات احیای برجام باید از نقطه ای که خاتمه یافته ادامه یابد و منطقی برای شروع مجدداز نقطه صفر ندارد .
در این میان و به گزارش رویترز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی گفته که ایران در جدیدترین اقدام هسته‌ای خود، کار گازدهی به یک سانتریفیوژ پیشرفته را با استفاده از اورانیوم بیست درصدی
در مجتمع غنی‌سازی سوخت هسته‌ای شهید احمدی روشن را به انجام رسانده و آژانس را در جریان این اقدام هسته‌ای جدید قرار داده است.بر اساس بیانیه‌ای که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر کرده و به رؤیت خبرنگار رویترز رسیده است، ایران هفته گذشته به آژانس اطلاع داده است که به طور موقت اقدام به گازدهی به یک سانتریفیوژ پیشرفته کرده، اما محصول به دست آمده را جمع‌آوری نکرده است.به نوشته رویترز، آژانس در ادامه بیانیه خود با تأیید اظهارات مقامات ایرانی اعلام کرده است که ایران یک سانتریفیوژ IR-6 را با استفاده از اورانیوم 20 درصدی گازدهی کرده، اما محصولی که از این فرآیند به دست آمده، جمع‌آوری نشده است.
.بنظر می رسد روندها ی اقدامات ایران در تعلیق مذاکرات و استفاده از سانتریفوژهای پیشرفته میتواند روند احیا برجام را با مخاطره جدی روبرو سازد آمریکا هشدار داده است که فرصت بازگشت به مذاکرات نامحدود نخواهد بود و با توجه به عدم پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق و پیشرفت‌هایی که در حوزه هسته‌ای می‌کند، ممکن است بازگشت به برجام منافع حاصل از آن را دیگر تامین نکند.