ملاقات پوتین و بایدن توافق برای بازگشت سفرا و برنامه هسته‌ای ایران

جو بایدن رئیس جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه در ژنو دیدار کردند.دو طرف پس از این ملاقات بار دیگر تاكید كردند كه جنگ هسته ای برنده ندارد و نباید آن را برپا کنیم آنان با انتشار بیانیه اعلام کردند که به گفت و گوی جامع در مورد ثبات استراتژیک ادامه خواهند داد.براساس بیانیه مشترک روسای جمهور ایالات متحده و روسیه در مورد ثبات استراتژیک که پس از این نشست صادر شد، طرفین بار دیگر بر تعهدات خود در زمینه کنترل تسلیحات هسته ای تاکید کردند و اظهار داشتند که در آینده نزدیک گفت و گوی ثبات استراتژیک دو جانبه برگزار خواهند کرد تا پایه ای برای کنترل تسلیحات، نیز کنترل ریسک ایجاد کنند. در این بیانیه خاطر نشان شده است كه ایالات متحده و روسیه ثابت كرده اند كه حتی د دوره های تنش بین دو كشور، آن ها قادر به تضمین قابل پیش بینی بودن در زمینه استراتژیک و کاهش درگیری های مسلحانه و تهدیدات جنگ هسته ای هستند. در همین رابطه، پوتین در کنفرانس مطبوعاتی گفت که روسیه و ایالات متحده دو قدرت هسته ای بزرگ جهان هستند و مسوولیت ویژه ای در مورد ثبات استراتژیک جهانی دارند. ما از این مسوولیت آگاهیم.
بایدن هم گفت که وی و پوتین مسوولیت های ویژه ای در کنترل روابط بین دو قدرت بزرگ ایالات متحده و روسیه دارند. این روابط باید پایدار و قابل پیش بینی باشد .
همچنین جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد دیدار رو در روی خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت توافق کردیم در همکاری با هم، اجازه ندهیم ایران به سلاح‌ هسته‌ای دست یابد؛ این در خدمت منافع هر دو کشور است. او افزود رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرد در مورد ایران و افغانستان، کمک کند.وی افزود مسائلی مهم و مواردی از جمله وضعیت آلکسی ناوالنی مخالف زندانی پوتین، و همچنین پرونده‌های ترِوِر رید و پل ویلان دو شهروند آمریکایی زندانی در روسیه را مطرح کرده است.
جو بایدن در نشست خبری خود که پس از کنفرانس خبری ولادیمیر پوتین برگزار شد گفت دو طرف در مورد تشکیل کارگروهی استراتژیک برای بررسی همکاری‌های دو طرفه به توافق رسیدند و به زودی تیم‌هایی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناسان نظامی، بررسی‌ها و دیدارها را دنبال می‌کنند. دو طرف به طور جداگانه از دستاوردهای این نشست گفتند. بر این اساس فضای مذاکرات سازنده توصیف شد و طبق اعلام رئیس جمهوری روسیه، سفرای دو کشور آمریکا و روسیه به محل کار خود باز می‌گردند.