ایران در رسانه های جهان پنجشنبه ۲۰ دی

مجله نیویورکر: تروریزم حکومت ایران به اروپا بازگشته است

مجله نیویورکر در گزارشی پیرامون تصمیم اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران می‌نویسد «تروریزم حکومت جمهوری اسلامی بار دیگر به خاک کشورهای اروپایی بازگشته است».

نیویورکر می‌نویسد: «هنگامی که سال گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا جمهوری اسلامی را متهم کرد که در قلب کشورهای اروپایی به عملیات تروریستی روی آورده است، لیبرال‌های هر دو سوی آتلانتیک در اروپا و آمریکا او را به باد انتقاد گرفتند. اما تحولات و حوادث اخیر برای ترور مخالفان حکومت ایران در کشورهای اروپایی نشان می‌دهد که حق با او بوده است.

هیچ کدام از این عملیات تروریستی از رژیم یاغی و بی‌قانون جمهوری اسلامی بعید به‌نظر نمی‌رسد زیرا این حکومت استفاده از تروریزم را اساس سیاست‌های خود از روز آغاز حیاتش قرار داده است.

نخستین عملیات تروریستی این رژیم بر علیه کشورهای خارجی همان تسخیر و گرفتن سفارت آمریکا در تهران بود که با عملیات بمبگذاری و کشتن دهها سربازان آمریکایی در بیروت در سال 1983 دنبال شد. تعقیب و ترور مخالفان حکومت نیز همسو با این سیاست به‌پیش رفته است.

باتوجه به این واقعیات، آیا می‌توان دولت ترامپ را به‌خاطر زیر سئوال بردن تعهد آمریکا نسبت به ادامه حمایت از امنیت کشورهای اروپایی سرزنش کرد، درحالی که همین اروپا حاضر است با ادامه تجارت و رابطه با ایران در واقع به‌حمایت از عملیات تروریستی آن یاری برساند؟»

Iran Restarts Terrorism in Europe

ایران در رسانه های جهان

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، وزارت دادگستری این کشور اعلام کرده است که گونن سگو وزیر پیشین انرژی و امور زیربنایی دولت اسرائیل پیش از برگزاری محاکمه خود، اتهام جاسوسی برای حکومت جمهوری اسلامی ایران را پذیرفته و جلسه دادگاه برای تعیین مجازات او ماه آینده برگزار خواهد شد.

به گفته تایمز اسرائیل، در قوانین اسرائیل جاسوسی به نفع دولت‌های خارجی جرمی جدّی محسوب می‌شود و شامل مجازات‌های سنگین و حبس‌های طولانی می‌شود.

گونن سگو در دهه 90 میلادی نماینده کنست (پارلمان اسرائیل) بود و از سال 1995 تا 1996 سمت وزیر انرژی و امور زیربنایی در کابینه حزب کارگر این کشور را به‌عهده داشت. وی در ماه ژوئن سال گذشته به ظن جاسوسی برای تشکیلات اطلاعاتی ایران بازداشت شد. هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد نوع فعالیت‌های جاسوسی او برای ایران منتشر نشده است.