ایران در رسانه های جهان شنبه ۱۹ آبان

روزنامه اسکاتزمن: انگلیس نباید از سیاست ترامپ در مورد ایران پیروی کند

روزنامه اسکاتلندی ‘ اسکاتزمن’ در شماره امروز خود می‌نویسد دولت بریتانیا باید تا سر حد ممکن از سیاست‌های دونالد ترامپ در مورد ایران خود را دور نگه دارد.

برایان ویلسون از مسئولان امور تجاری در وزارت خارجه بریتانیا روز گذشته اعلام کرده بود که وزارت‌خانه متبوع او از هرگونه تلاش برای گسترش روابط تجاری میان ایران و انگلیس پشتیبانی می‌کند.

به گفته او، «در حال حاضر یک سیاست دُگم و یک‌جانبه بر وزارت خارجه آمریکا در مورد ایران حاکم می‌باشد که خواستار فشار همه‌جانبه جامعه بین‌المللی بر علیه سیاست‌های حکومت ایران می‌باشد.»

روزنامه اسکاتزمن می‌افزاید: «نتیجه انتخابات میاندوره‌ای آمریکا در هفته جاری نشان داده است که بعید است دولت ترامپ به این زودی از صحنه سیاست آمریکا بیرون برود و هرچه زمان دولت او بیشتر باشد، احتمال اینکه او در خارج از مرزهای آمریکا به دنبال یک برخورد با یک کشور دیگر باشد بیشتر است.

لذا این احتمالات باید مورد توجه وزارت خارجه انگلیس قرار بگیرد و سیاستی را تدوین کند که بر خلاف دهه‌های گذشته دیگر دنباله‌روی سیاست‌های واشنگتن نباشد زیرا دولت ترامپ کمترین توجهی به ‘روابط ویژه’ تاریخی میان لندن و واشنگتن ندارد.»

https://www.scotsman.com/news/opinion/uk-must-keep-its-distance-from-trump-s-us-over-iran-brian-wilson-1-4827197

فایننشال تایمز: فرانسه رهبری مخالفان تحریم‌های ایران را به‌دست گرفته است

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز می‌نویسد دولت فرانسه اکنون رهبری کشورهای مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به‌دست گرفته است.

تایمز می‌نویسد: «دولت امانوئل ماکرون با پشتیبانی از به‌وجود آوردن یک مکانیزم جدید نقل و انتقالات مالی میان ایران و کشورهایی که با آن تجارت می‌کنند قصد دارد تحریم‌های آمریکا علیه حکومت تهران را به‌چالش بکشد. یک هدف دیگر مکرون از اجرای این سیاست تقویت واحد پول یورو در مقابل دلار آمریکا می‌باشد.

اتحادیه اروپا در تلاش بوده است تا یک ساز و کار ویژه مالی برای ادامه تجارت با ایران در دوران تحریم‌ها به‌وجود بیاورد.

این مجرای مالی به خریداران نفت ایران اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های خود به دولت ایران را از این طریق انجام دهند.

با این حال قرار بوده است این ساز و کار ویژه همزمان با آغاز تحریم‌ها کار خود را شروع کند اما تاکنون هیچ نشانه‌ای از کارکرد آن دیده نشده است.

به گفته کارشناسان تجارت جهانی، این گزینه بسیار پیچیده و از نظر سیاسی حساس می‌باشد. زیرا تاکنون هیچ کشوری در اتحادیه اروپا قبول نکرده است که دفاتر مرکزی و ادارات این سیستم جدید انتقال پول در پایتخت آنها باشد.»

https://www.zerohedge.com/news/2018-11-08/france-takes-lead-protecting-iran-oil-trade-us-sanctions