ایران در رسانه های جهان جمعه 18 آبان

واشنگتن پست: ایران از عدم تنبیه قاتلان قاشقجی سوءاستفاده می‌کند

روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای به قلم بوریس جانسون وزیر خارجه پیشین بریتانیا می‌نویسد اگر مسئولان قتل جمال خاشقجی به‌دست عدالت سپرده نشوند، حکومت ایران از این موضوع به نفع خود سوءاستفاده خواهد کرد.

بوریس جانسون می‌نویسد: «اکنون یک ماه از قتل خاشقجی روزنامه‌نگار عربستان سعودی می‌گذرد و یک شُک دردناک و ترس‌آور در من بوجود آمده است. من هیچ شکی ندارم که او در اثر یک توطئه به کنسولگری عربستان کشانده شد و در آنجا توسط مأموران امنیتی وابسته به پرنس محمد بن سلمان به‌قتل رسیده است.

اما نگرانی من از بابت این نیست که چه کسی در بالاترین مقامات عربستان سعودی دستور این قتل را صادر کرده بود. ترس من از این است که قاتلان و صادرکنندگان دستور قتل به مجازات خود نرسند.

همانطور که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گفته است، از اینکه مسئولان این قتل باید مجازات شوند شکی نیست. اما او به‌درستی اضافه کرده است که مشکل خاورمیانه امروز قتل خاشقجی نیست، بلکه حکومت ایران است.

حکومت ایران اکنون یک نیروی مخرّب و در حال گستردن ابعاد نفوذ خود در منطقه است. ما این نفوذ را در لبنان، عراق، یمن و سوریه می‌بینیم و باید به آن خاتمه دهیم. ما در مورد یمن اکنون به یک آتش‌بس نیاز داریم. این جنگ عربستان را مورد تهاجم و بدنامی قرار داده است و ایران در سایه آن به گسترش نفوذ خود ادامه می‌دهد.

قتل خاشقجی برای عربستان بسیار ناخوشایند بوده است و عدم رسیدگی به آن تنها به دستاویزی بیشتر برای گسترش نفوذ و خرابکاری بیشتر حکومت ایران منجر می‌شود.»

سی‌ان‌ان: آمریکا به دنبال قطع ارتباط بانک مرکزی ایران با سوئیفت است

خبرگزاری سی‌ان‌ان گزارش کرده است که دولت آمریکا در تلاشی جدید برای اجرای تحریم‌های گسترده علیه ایران به دنبال قطع ارتباط مالی بانک مرکزی ایران با تسهیلات سوئیفت است.

سی‌ان‌ان می‌نویسد: «استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا روز گذشته گفت که سوئیفت قرار است ارتباط مالی خود با بانک مرکزی ایران قطع کند. به‌گفته منوچین این قطع ارتباط شامل همه مراکز مالی و انتقال پول در داخل ایران می‌باشد.»

منوچین گفته است: «سوئیفت تصمیم درستی گرفته است. زیرا با قطع رابطه خود با ایران از درستکاری و آبروی سیستم مالی بین‌المللی محافظت می‌کند.»

به گفته سی‌ان‌ان، هرگونه محرومیت بانک مرکزی ایران از ارتباط بامراکز مالی جهان ضربات شدیدی را بر اقتصاد نیمه‌ورشکسته ایران وارد خواهد کرد.

منوچین پیش از این هشدار داده بود که در صورت ادامه رابطه سوئیفت با ایران، مدیران ارشد این سازمان مالی بین‌المللی مورد تحریم آمریکا قرار خواهند گرفت.