اظهارات محسن رفیق دوست درباره فساد اقتصادی

محسن رفیق دوست مسئول‌ تدارکات‌ سپاه‌ و وزیر سپاه‌ در دوران‌ جنگ و رئیس اسبق بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، و یکی از سران مافیای اقتصادی می‌گوید حضور دولت در همه بخش‌های اقتصاد، موجب گسترش فساد، اختلاس، رانت، کمبود، گران‌فروشی و عدم رشد در اقتصاد می‌شود.
وی که این سخنان را در گفتگو با سایت آیت‌الله خامنه‌ای بیان کرده، با انتقاد از دولت اظهار داشته است وقتی دولت جای ملت بنشیند، و به جای اینکه
برنامه‌ریز، هدایتگر، کمک‌کننده و کنترل‌کننده باشد، همه‌ی اقتصاد را اجرا کند، بروز مشکلات اقتصادی طبیعی است. وی همچنین با نقل قولی از ایت‌الله خمینی، گفته است اقای خمینی معتقد بوده است همه‌ی کار اقتصاد باید در دست مردم باشد.رفیق‌دوست همچنین اظهار داشت علت دولتی شدن اقتصاد در جمهوری اسلامی این بوده که اقتصاد پهلوی، اقتصاد هزارفامیل بوده است، و بخش خصوصی همه اختیارات را داشته است. همچنین بنا به گفته رفیق‌دوست جنگ موجب شده است تا دولت ناگزیر شود تا اختیار اقتصاد را در دست بگیرد. این گفته رفیق دوست به جز یک ادعای واهی نیست در دوران پیش از انقلاب مردان برجسته ای چون محمود خیامی ، لاجوردی ها ، رضائی ها ، کازرونی ها و کاشانی ها سرشناسان بخش خصوصی بودند و ربطی با خاندان پهلوی نداشتند . شاه از آنها حمایت میکرد چون در توسعه کشور نقش اساسی داشتند . فرمانده سابق سپاه همچنین با انتقاد از تبدیل اقتصاد خصوصی به اقتصاد خصولتی، اظهار داشت اگر اقتصاد مردمی بشود، فساد از بین می‌رود.
رفیق دوست با بیان این موضوع که چطور ممکن است کشوری آنقدر پیشرفته شود که بتواند موشک بسازد و در صنعت موشکی یکی از کشورهای پیشرفته جهان باشد، اظهار داشت این کشور،چطور نمی‌تواند خوراک مرغ را تولید کند و نمی‌تواند آن را از خارج کشور وارد نکنند.
محسن رفیق دوست اظهارات خود را در این خصوص که رانت و اختلاس به خاطر اقتصاد دولتی ایجاد می شود، در حالی بیان می کند که یکی از اختلاس های اقتصادی جدی در جمهوری اسلامی توسط برادر وی و با استفاده از رانت ‌خود او صورت گرفته است.