ایران در رسانه های جهان چهارشنبه 16 آبان

اسپوتنیک: اعلام حمایت نظامی السیسی از شورای همکاری خلیج فارس

خبرگزاری روسی اسپوتنیک می‌نویسد عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر حمایت نظامی کشورش از کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج (فارس) را در مقابل هرگونه تهدید از سوی ایران اعلام کرده است.

اسپوتنیک می‌نویسد: «حمایت مصر در دومین روز از آغاز تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران اعلام می‌شود که در آنها بیش از 700 فرد و شرکت و سازمان ایرانی و بانک‌ها و مؤسسات مالی مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

پرزیدنت عبدالفتاح السیسی اکنون متعهد شده است که ارتش مصر در صورت وجود هرگونه تهدید از هر کشوری نسبت به کشورهای حوزه خلیج فارس، از آنها دفاع خواهد کرد.»

روزنامه ‘ الیوم’ چاپ مصر می‌نویسد در بیانیه دولت این کشور که به امضای السیسی رسیده آمده است: «ما با تمام وجود و امکانات خود در صورتی که ثبات و امنیت کشورهای عرب برادرمان در خلیج (فارس) مورد خطر مستقیم از سوی هر کشوری قرار بگیرد از آنها دفاع خواهیم کرد و ارتش خود را برای حمایت از آنها به خاک کشورشان اعزام می‌کنیم.»

https://sputniknews.com/middleeast/201811061069550480-egypt-armed-forces-gulf-alies-protection/

مرکز حقوق بشر: اعتراضات مردم ایران با به زنجیر کردن آنها خاموش نمی‌شود

دفتر مرکز حقوق بشر برای ایران در نیویورک با صدور اطلاعیه‌ای گفته است اعتراضات مدنی مردم ایران با حکومت جمهوری اسلامی با به زنجیر کردن فعالان مدنی کشور خاموش نمی‌شود.

این اطلاعیه که در رابطه با دستگیری و به زنجیر بستن هاشم خواستار بر روی یک تخت بیمارستان ویژه ناراحتی‌های روانی صادر شده است تلاش جمهوری اسلامی برای خاموش کردن صدای اعتراضات مردم ایران را شدیداً محکوم کرده و آن را بر خلاف همه قوانین بین‌المللی و ارزش‌های جهانشمول انسانی خوانده است.

در اطلاعیه مرکز حقوق بشر برای ایران که به زبان انگلیسی منتشر شده آمده است:

«دولت ایران می‌بایستی بدون وقفه و هرگونه شرطی، هاشم خواستار فعال حقوق مدنی و معلم بازنشسته را از بیمارستان ابن‌سینا و دکتر حجازی در مشهد آزاد کند. دولت ایران وی را به‌زور دستگیر و با آمبولانس روانه این مرکز درمان بیماری‌های روانی کرده است.»

هادی قائمی مدیر اجرایی این مرکز نیز درباره بازداشت هاشم خواستار گفته است: «مقامات حکومت ایران قصد دارند با زندانی کردن فعالان حقوق بشری و دستگیری و آزار افراد خانواده آنها، یا هر کس دیگری که جرأت می‌کند و به سوءاستفاده آنها از قدرت اعتراض می‌کند، صدای آنها را خاموش و ساکت کنند. این روش شناخته‌شده همه مستبدان و حاکمانی است که خود را پاسخگوی هیچ احدی نمی‌شناسند.»

Forced Psychiatric Hospitalization Cannot Become New Means of Silencing Dissent in Iran

جروزالم پست: دستگیری سه ایرانی به جرم داشتن پاسپورت تقلبی اسرائیلی

روزنامه جروزالم پست گزارش کرده است که سه ایرانی که قصد داشته‌اند از خاک ترکیه وارد بلغارستان بشوند به جرم داشتن پاسپورت‌های تقلبی اسرائیلی با خود دستگیر شده‌اند.

روزنامه محلی ‘صوفیا گلوب’ در این مورد نوشته است که مقامات وزارت داخلی بلغارستان گفته‌اند این سه ایرانی که سن آنها به‌ترتیب 21، 28 و 32 سال می‌باشد اکنون به بازداشتگاه ‘ لیوبیتس’ منتقل شده‌اند و به‌زودی به ترکیه بازگردانده خواهند شد.

این نخستین باری نیست که برخی از پناهجویان ایرانی با خرید پاسپورت‌های تقلبی اسرائیلی تلاش کرده‌اند به کشورهای اروپایی وارد شوند.

در سال 2016 نیز یک زن و شوهر ایرانی با در دست داشتن پاسپورت‌های تقلبی اسرائیلی پیش از سوار شدن بر هواپیمای بریتیش ایرویز در فرودگاه ‘چنای’ هند دستگیر شده بودند.

مقامات وزارت اطلاعات هند در آن زمان گفته بودند شهر توریستی ‘ گوا’ در هند یکی از مراکز تهیه پاسپورت‌های تقلبی برای پناهجویانی است که از کشورهای خاورمیانه قصد ورود به اروپا را دارند.

https://www.jpost.com/Middle-East/Iranians-with-fake-Israeli-passports-detained-in-Bulgaria-571264