ایران در رسانه های جهان سه شنبه ۱۵ آبان

خبرگزاری فرانسه: ترکیه تحریم‌های ایران را ‘خطرناک’ خواند

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه دولت ترکیه در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران هشدار داده و آنها را ‘خطرناک’ خوانده است.

ترکیه در میان هشت کشوری است که روز گذشته آمریکا به آنها برای خرید نفت از ایران نوعی معافیت داده است.

با این حال چاووش اوغلو در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده است: «درحالی که ما از آمریکا یک معافیت درخواست کرده‌ایم، ما با مقامات آمریکا خیلی صادقانه مطرح کرده‌ایم که تصمیمات آنها در مورد ایران عاقلانه نیست. منزوی کردن ایران خطرناک است و تنبیه کردن مردم آن عادلانه نیست. ترکیه با این تحریم‌ها مخالف است. ما فکر نمی‌کنیم آنها نتیجه مثبتی به‌بار بیاورند. من فکر می‌کنم به‌جای تحریم، گفتگوهای اساسی و رودررو بسیار مفیدتر برای حل اختلافات است.»

https://www.dailymail.co.uk/wires/afp/article-6357293/Turkey-warns-US-Iran-sanctions-dangerous.html

رویترز: معافیت آمریکا به چین برای خرید نفت ایران تنها 180 روز است

خبرگزاری رویترز در گزارشی می‌نویسد معافیت از تحریم آمریکا برای خرید نفت ایران از سوی چین پس از 180 روز به‌پایان می‌رسد.

چین در حال حاضر می‌تواند روزانه 360 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کند. با این حال شرایط معافیت به چین حکم می‌کند که این کشور باید نحوه خرید نفت و چگونگی پرداخت هزینه‌های آن به دولت ایران را به اطلاع مقامات آمریکایی برساند.

چین در ماه‌های ژانویه تا سپتامبر امسال روزانه بیش از 655 هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.

همزمان رویترز به نقل از اسحاق جهانگیری معاون حسن روحانی گفته است: «آمریکایی‌ها مرتباً از رساندن صادرات نفت ایران به صفر صحبت می‌کنند اما تا امروز ما توانسته‌ایم هر مقدار نفت که خواسته‌ایم به مشتریانمان در کشورهای مختلف بفروشیم.»

https://www.reuters.com/article/us-usa-iran-sanctions/iran-able-to-sell-as-much-oil-as-it-needs-despite-u-s-pressure-vice-president-idUSKCN1NB0YW?rpc=401&

شورای آتلانتیک: رقابت‌های منطقه‌ای روابط ایران و پاکستان را تهدید می‌کند

نشریه شورای آتلانتیک در گزارشی می‌نویسد رقابت‌های سیاسی و مذهبی در منطقه خاورمیانه اکنون به تهدیدی بر علیه روابط ایران و پاکستان تبدیل شده است.

در این گزارش آمده است: «گروگانگیری چندین مرزبان ایران در مرز ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان به یک آزمونی برای روابط ایران و پاکستان تبدیل شده است.

ایران می‌گوید عربستان سعودی در پشت این گروگانگیری قرار دارد و هدف آن صدمه زدن به روابط نزدیک ایران و پاکستان است. از سوی دیگر، پاکستان به کمک مالی عربستان سعودی برای اقتصاد نیمه‌ورشکسته خود نیاز دارد.

ایران گروه افراطی جیش العدل را که با القاعده مرتبط می‌باشد مسئول ربودن و گروگان گرفتن 14 مرزبان خود معرفی کرده است.

وزیر خارجه پاکستان شاه محمود قریشی می‌گوید ‘ این حوادث کار دشمنان مشترک ایران و پاکستان است که چشم دیدن روابط حسنه میان دو کشور را ندارند’.

اما او نامی از این ‘دشمنان مشترک’ نبرده است. در مقابل سردار محمد پاکپور از فرماندهان سپاه پاسداران به‌طور غیرمستقیم عربستان سعودی و امارات را مسئول این آدم‌ربایی خوانده است که به گفته او ‘مخارج و آموزش‌های لازم را برای تروریست‌های منطقه فراهم می‌کنند.»

هر دو کشورهای ایران و پاکستان در حال حاضر از نظر اجتماعی و اقتصادی در بحران‌های عمیق به‌سر می‌برند و دولت آمریکا به دنبال انزوای آنها می‌باشد. آنها امروز بیش از هر چیزی به ثبات و داشتن روابط حسنه نیازمندند و هرگونه دخالت از سوی یک کشور خارجی رسیدن به این هدف را مشکل‌تر می‌سازد.»

http://www.atlanticcouncil.org/blogs/iransource/regional-rivalries-threaten-iran-pakistan-relations