روحانی وشرایط فعلی کشور‌

حسن روحانی رئیس جمهور روز دوشنبه در دیدار معاونین و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر ضرورت تامین اعتماد مردم گفت بارها در دولت تاکید کرده است حتی یک روز تاخیر چه در سود اوراق و چه در بازپرداخت آن جایز نیست و موجب آسیب دیدن اعتماد مردم می‌شود. او گفت مردم باید بدانند دولت پای قولی که به آنها داده ایستاده است. روحانی همچنین با بیان این موضوع که تحریم‌ها موجب رونق و رشد ارقام بازار سرمایه شده‌ است اظهار داشت تحریم موجب شده تا دست بازار سرمایه بازتر شود و بازار فعال‌تر شود. در یک اقتصاد مصرفی مثل اقتصاد ایران، وجود تحریم‌ها، به خصوص در مورد تحریم‌های ایران که شامل تحریم‌های بانکی و مالی و ارزی و تجاری هم می‌شود، تحریم‌ها نه تنها موجب افزایش فعالیت بازار سرمایه نمی‌شود، ‌بلکه هم قدرت خرید را کاهش می‌دهد و هم آنکه موجب توقف فعالیت‌های تجاری و کاهش تعامل تجاری که زیربنای روابط تجاری در ایران است،‌ می‌شود. روحانی همچنین با بیان این موضوع که بانک‌ها و امور بانک‌ها باید اصلاح شوند اظهار داشت بانک‌ها باید به جایی برسند تا بتوانند به دولت کمک کنند، نه اینکه برای دولت بحران ایجاد کنند.
وی اظهار داشت اولین اقدام برای اصلاح نظام بانکی خارج کردن بانک‌ها از بنگاه‌داری است. وی همچنین با انتقاد از تعدد شعب بانک و وجود سرمایه‌های منجمد بانکی گفت بانک‌ها رقابت ناسالمی برای تصرف جاهای حساس شهر برای تاسیس شعب بانک بین خود ایجاد کرده‌اند.
در سال‌های اخیر تقریبا تمام نمای خیابان‌ها به تصرف بانک‌ها درامده است. در حالی که بنا بر تمام قواعد شهرسازی، استقرار شعب بانکی در محلات باید از قاعده و محدودیت خاصی پیروی کند، اما در ایران و شهرهای بزرگ و به ویژه در تهران،‌ بخش اصلی خیابان‌ها به تصرف بانک‌ها درآمده است. به اذعان کارشناسان املا و مالی، در بعضی از مناطق،‌ بانک‌ها و به ویژه بانک‌های خصوصی یکی از عوامل جدی افزایش قیمت بی‌رویه ملک در بسیاری از مناطق شهری بودند، که با ایجاد رقابت‌های کاذب برای تصرف املاک مرغوب، موجب افزایش سرسام‌آوری در حوزه املاک در برخی مناطق شدند.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این موضوع که تاریخ از سیف به نیکی یاد خواهد کرد اظهار داشت یکی از اقدامات مثبت سیف تعطیلی موسسات غیرمجاز بود.
این در حالی است که تعطیلی موسسات مالی غیرمجاز نه ناشی از تدبیر سیف، بلکه به خاطر فشار اجتماعی گسترده‌ای بود که در پی اعتراض‌های سراسری دی ماه و در پی مشکلات مالی مردم با موسسات مالی غیرمجاز ایجاد شد و هم دولت را مجبور کرد تا ده‌ها هزار میلیارد تومان از منابع مالی و عمومی خود را به این منظور اختصاص دهد و هم اینکه فشار اجتماعی و اعتراض ها موجب شد تا برای تعدیل فضا ی سیاسی و فضای آشوب در جامعه، اقدام به برخورد قانونی با دیگر موسسات مالی بکند.
موسسات مالی پیش از ورود دولت به موضوع تخلفات آنها، مقادیر هنگفت پول مردم را کلاهبرداری کردند و دولت برای تعدیل فضای اعتراضات در جامعه، ناگزیر شد دیون موسسات مالی غیرمجاز را به عهده بگیرد و به مال‌باختگان پرداخت کند.
در ادامه سخنانش روحانی اظهار داشت ایران با افتخار اعلام می‌کند تحریم‌های امریکا را دور خواهد زد و به امریکایی‌ها با زبان روشن تفهیم خواهد کرد با زبان زور، فشار، تحریم و تهدید نمی‌توان با مردم ایران حرف زد و گفت آمریکایی‌ها باید برای ابد تنبیه شوند. روحانی همچنین با بیان این موضوع که امریکا چهار کشور بزرگ را برای ملاقات با رئیس جمهور فعلی آمریکا واسطه کرده خطاب به امریکایی‌ها گفت این موضوع نیاز به واسطه ندارد و اگر امریکا به تعهداتش عمل کند و به آن احترام بگذارد زمینه برای مذاکره بعدی فراهم می‌شود. روحانی همچنین موافقت امریکا برای مستثنی شدن ۷ کشور در خرید نفت از ایران را نشان‌دهنده پیروزی ایران و شکست و عقب نشینی امریکا دانست و گفت این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که امریکا پیش از این بارها گفته بود صادرات نفت ایران به به صفر خواهد رساند.
روحانی گفت هیچ زمانی در تاریخ ایران نیست که ایران یک طرف باشد، و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمان ملل، معاهدات بین‌المللی، اتحادیه اروپا، آسیا و آفریقا کنار ایران باشند و به جز سه چهار کشور، تمام دنیا کنار ایران باشد و آمریکا تنها مانده باشد.وی افزود امریکا می‌خواهد ایران را تضعیف و ملت ایران را ناامید کند، اما به هیچ‌کدامش نمی‌رسد، نه ملت ایران، ناامید و خسته می‌شود و نه ایران شکسته و تضعیف می‌شود.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت دولت در سال ۹۲ که کار را شروع کرده، تورم سالانه حدود ۳۲.۸ بود، اما در سال ۹۳ رقم ۳۲ به ۱۴.۶ تبدیل شد و در ۹۴ به رقم ۱۱.۱ رسید و در سال‌های ۹۵ و ۹۶ تک رقمی شد. وی اظهار داشت الان مجدد کشور وارد تورم دو رقمی شده است که باید تلاش شود که این تورم مهار شوداظهارات روحانی در خصوص دو رقمی شدن تورم در حالی ابراز می‌شود که تورم در مورد برخی از کالاها در ایران سه رقمی شده است و در بیشتر موارد و به خصوص اقلام غذایی ضروری قیمت کالاها تا ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.