روایت تازه حسام‌الدین آشنا از قتل‌های زنجیره‌ای

پس از سپری شدن نزدیک به دو دهه از قتل‌های زنجیره‌ای که شمار قابل توجهی از روشنفکران و فعالان سیاسی و نویسندگان به شکل فجیع و دردناکی به قتل رسیدند، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی حسن روحانی رئیس جمهور ایران، طی یادداشتی در توئیتر، نوشته است متهمان اصلی قتل‌های زنجیره‌ای در طراحی اولیه خود احتمال لو رفتن را پیش‌بینی کرده بودند و به همین دلیل پس از دستگیری همگی وزیر وقت را به عنوان آمرقتل‌های زنجیره‌ای معرفی کردند تا در رسیدگی خط انحرافی ایجاد کنند.
وی همچنین گفته است وزیر اطلاعات وقت از موضوع قتل‌های زنجیره‌ای بی‌اطلاع بوده است و پس از اینکه کاظمی به قتل اعتراف کرده، و وزیر از صحت اعتراف اطمینان حاصل کرده، موضوع را به اطلاع رئیس جمهور وقت رسانده است. آشنا همچنین گفته است متهمان پیش از دستگیری، از طریق یک واسطه با رئیس جمهور ارتباط گرفته‌اند و از طریق مدیریت برداشت، ذهن وی را جهت داده‌اند. مشاور فرهنگی رئیس جمهور همچنین با بیان این موضوع که اطمینان دارد وزیر وقت اطلاعات نه در جنایت دخیل بوده و نه آمر این جنایت بوده است، گفت این پرونده در زمان خودش به سخت‌ترین و بدترین شکل ممکن مورد رسیدگی قرار گرفته است. حسام‌الدین آشنا گفته است اتفاقاتی که در روند رسیدگی به پرونده در نیروهای مسلح رخ داده است، به هیچ وجه کمتر از اصل قتل‌ها نبوده است. ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای ، از شرم‌‌اورترین رویدادهایی هستند که درجمهوری اسلامی رخ داده است. بنا به گفته برخی از تحلیل‌گران، این جنایت بیشتر با هدف تخریب جریان اصلاحات در کشور و از ریشه کن کردن این جریان سیاسی در کشور برنامه‌ریزی و اجرا شده است.
بسیاری از گروه‌های سیاسی منتقد که با روی کار آمدن خاتمی به دولت و جریان اصلاحات امید بسته بودند و تلاش می‌کردند تا راه‌های برای بهبود شرایط کشور و تقویت فرایند‌های توسعه‌بخش در کشور بیابند، با وقوع قتل‌های زنجیره‌ای دولت خاتمی را به عنوان مقصر اصلی این جریان قلمداد کردند و با اتهامی که به وزیر دولت برای آمریت این جریان وارد شد، ‌عملا دولت خاتمی را در صف نخست این اتهام نشاندند و موجب از دست رفتن سرمایه اجتماعی بااهمیت خاتمی در این رابطه شدند.اکنون در حالی که سال‌هاست دری نجف آبادی وزیر اطلاعات وقت که پدر خانم آقای آشنا میباشد به عنوان آمر اصلی قتل‌های زنجیره‌ای معرفی شده، سخنان حسام‌الدین آشنا که خود نیز از افراد وزارت اطلاعات است، پرونده پیچیده جمهوری اسلامی را دشوارتر و دیرفهم‌تر کرده است.