ظربف و رد تبعات منفی تحریمها

ظریف در سفر اخیر خود به ترکیه و در حاشیه نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در استانبول، ادعا کرده است آمریکایی‌ها با تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش‌بینی شده خود نرسیدند.وی همچنین با بیان این موضوع که کشورهایی مثل ترکیه اجازه نمی‌دهند روابط‌شان با ایران به خاطر خواسته یک کشور دیگر خدشه‌دار شود،‌ خاطرنشان کرده است برخی شرکت‌های بخش خصوصی ممکن است در روش کار خود با ایران تغییراتی دهند. ظریف افزود هر دو کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان از مواضع ایران در خصوص تحریم‌ها حمایت و تاکید کرده‌اند همکاری‌های خود را با ایران ادامه خواهند داد.
وی همچنین گفته است قرار است هفتمین نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان سال آینده به میزبانی ایران برگزار شود.اظهارات ظریف در خصوص عدم دستیابی امریکایی‌ها به اهداف از پیش تعیین شده خود در حالی عنوان می‌شود که مشکلات اقتصادی در ایران، فشار اقتصادی زیادی به جامعه وارد می‌کند و دولت ایران بارها ادعا کرده است مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم، شکلات زیادی را به ایران وارد کرده است.
ایران همین دو ماه قبل با این ادعا که تحریم‌های اقتصادی امریکا زندگی مردم ایران را به خطر انداخته و سلامت آنها را مورد تهدید قرار داده و شرایط ناامنی را از نظر غذایی، هوایی و دارویی برای ایرانیان فراهم کرده به دادگاه لاهه شکایت کرده بود.
به علاوه دولت روحانی بخش عمده مشکلات اقتصادی و بحران‌های ارزی فاجعه بار پیش‌آمده در ایران را به تحریم‌های امریکا نسبت داده و طرفداران دولت روحانی نیز بارها ادعا کرده‌اند که مشکلات اقتصادی بر خلاف آنچه که گروه‌های اصول‌گرا و تندرو و مخالف دولت در ایران می‌گویند، ربط زیادی به سوءمدیریت دولت ندارد و بیشتر و عمدتا ناشی از مشکلاتی است که تحریم‌های امریکا برای ایران ایجاد کرده است.
اکنون اظهارات عجیب وزیر امور خارجه ایران مبنی بر اینکه امریکا نتوانسته است به اهداف از پیش تعیین‌شده خود برسد، معلوم نیست به چه موضوعی استناد دارد. هدف امریکا از تشدید تحریم‌های ایران ایجاد مشکلات دامن‌گیر اقتصادی برای ایران بوده و در بخش‌های مهمی موفق به این کار شده است.
گرچه دولت ایران ادعا می‌کند ذخایر ارزی کافی در خزانه دولت وجود دارد، اما محدودیت صادرات نفت و مشکلاتی که در پی این محدودیت برای ورود ارز به کشور ایجاد خواهد شد، مشکلاتی واقعی و غیرخیالی هستند که به نتیجه رسیدن تلاش‌های امریکا برای ایجاد مشکلات اقتصادی در ایران را موجب شده‌اند . جان بولتون چندی پیش ادعا کرده بود با توجه به بررسی‌هایی که در ایران انجام شده، وضعیت اقتصادی در ایران بیش از آنچه که مورد انتظار ایالات محده بوده‌، آسیب دیده و بحرانی شده است.