ادعای پلیس دانمارک علیه ایران

پلیس دانمارک یک فرد نروژی ایرانی‌تبار را دستگیر و ادعا کرده است وی با سرویس‌های امنیتی ایران همکاری داشته است. بر اساس گزارش پلیس دانمارک ، وی مظنون است که در تلاش برای حمله یه یکی از سران جنبش الاحواز دست داشته است. جنبش الاحواز، یکی از گروه‌های سیاسی با رویکرد نظامی است که در اولین دقایق پس از انجام حملات تروریستی دو ماه‌ قبل در اهواز، مسئولیت این حمله تروریستی را به عهده گرفت. این اقدام با واکنش مثبت امریکا مواجه شده است. مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا در سخنانی این اقدام دولت دانمارک را مورد ستایش قرار داده و از دولت دانمارک تشکر و تقدیر کرده است.
مایک پمپئو گفته است نزدیک به چهل سال است که اروپا اماج حملات تروریستی ایران قرار دارد. وی از شرکای اروپایی خود خواسته است تا به منظور توسعه صلح و امنیت با تهدیدات ایران مقابله کنند.
این اولین بار نیست که ایران برای چنین اقدامات تروریستی متهم می‌شود.
فعالیت‌های تروریستی خودسرانه ایران در خارج از ایران همواره یکی از اتهامات اصلی جمهوری اسلامی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. ایران همواره این اتهام را رد کرده است، با این وصف اطلاعات متقنی وجود دارد که شاخه نظامی سپاه قدس، در سطح بین‌المللی و با هدف حذف مخالفان جدی جمهوری اسلامی، بنا به مورد دست به ترورهای موفق و غیر موفق زده است.
اخیرا در حملات موشکی به محل استقرار سران حزب دموکرات در کردستان عراق، سپاه ایران به طور رسمی و آشکار اعلام کرد دست به این اقدام زده است.
با این وصف، در واکنش به اقدام دانمارک برای دستگیری فرد نروژی ایرانی تبار و نیز اظهارات وزیر امور خارجه امریکا، وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اقدام و اظهارات، ادعای وزیر امور خارجه امریکا توهین آمیز خوانده و تاکید کرده است موضع گیری وزارت امور خارجه در مقابل ایران به علت مبارزات ایران در مقابله با تروریسم و تلاش برای ثبات و امنیت در منطقه است. قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است اقدامات ضد تروریستی ایران در منطقه، موجب شکست برنامه‌های ضدایرانی امریکا شده و آنها را با نگرانی مواجه کرده و به چنین موضوع‌گیری‌هایی علیه ایران واداشته است. سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در بخشی از اظهاراتش،‌سخنان وزیر امور خارجه امریکا در خصوص کاهش رشد اقتصاد ایران را فربیکارانه عنوان کرده و آن را سخنی عوامانه خوانده است. وی گفته است اقتصاد ایران در تمامی سال‌های گذشته همواره رشدی بیش از هشت درصدی داشته است. معلوم نیست قاسمی و دیگر مقامات رژیم اسلامی أمار خود را از چه منعی میگیرند که همواره در تاد ا واقعیتهاست . رشد 8 درصدی و یشتر اقتصاد ایراتن مربوط به دوران پهلوی است و نه دوران ولایت فقیه .
مقام‌های ایران در ماه‌های اخیر بارها تاکید کرده‌اند که تحریم‌های اقتصادی امریکا مشکلات اقتصادی جدی برای ایران ایجاد کرده است.
وزیر امور خارجه ایران نیز بر خلاف اظهارات اخیرش در این خصوص که امریکا نتوانسته به اهداف از پیش تعیین‌شده‌اش برسد، پیش از این گفته بود امریکا تنها در بخش اقتصادی توانسته است مشکلاتی برای ایران ایجاد کند. اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این خصوص که اقتصاد ایران در تمام مقاطع رشد ۸ درصدی داشته در حالی عنوان می شود که بنا بر گزارش‌های رسمی دولت روحانی و نیز اطلاعات آمری و شاخص‌های اقتصادی رسمی جمهوری اسلامی، در موارد متعدد ایران رشد اقتصادی منفی داشته است. رشد اقتصادی مثبت و ادامه‌دار ایران، تنها به دوره دولت اصلاحات بر می‌گردد. در دولت اول روحانی هم رشد اقتصادی، از رشد منفی به تدریج در حال بهبود بود که با بازگشت تحریم‌ها، شاخص‌های رشد اقتصادی مجدد در حال کاهش و منفی شدن هستند.