تداوم تحریم‌های امریکا

زمان زیادی تا روز بازگشت مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمانده است.
در این شرایط و در حالی که جامعه در این التهاب قرار دارد که شرایط اقتصادی و اجتماعی و روانی جامعه پس از سیزده آبان چگونه خواهد بود، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از ثبت بسته پیشنهادی اروپا برای ایران تا هفته آینده خبر داده است.
وی همچنین در واکنش به وضعیت اخیر، خطاب به وزیر امور خارجه، به او هشدار داده است تا خود را برای شنا در آب‌های شور آماده کند. فلاحت‌پیشه می‌گوید شرایط سیاست خارجی کشور به گونه‌ای است که برای تامین منافع ملی کشور به عزم و اراده جدی نیاز است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی ایران با بیان این موضوع که آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر با حضور و سرمایه گذاری در شاهراه‌ها و مراکز حساس
اقتصادی، زمام اقتصادی دنیا را در اختیار گرفته‌اند، با بیان خوش‌بینانه‌ای اظهار داشته است اروپایی‌ها با هدف احساس امنیت، عزم جدی برای همکاری با ایران را دارند. وی با این وجود اعتراف کرده است معلوم نیست اروپایی‌ها چقدر بتوانند این عزم را عملیاتی کنند.
فلاحت‌پیشه همچنین به این موضوع اشاره کرده است که روسیه و چین با توجه به نزدیکی ضرب‌العجل آمریکا برای آغاز تحریم‌ها، چراغ سبزی هم به آمریکا نشان داده و سفارش‌های خود را در مورد نفت ایران را به حداقل رسانده‌اند.
بر خلاف دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی که معتقدند چین و روسیه منافع ایران را حفظ می‌کنند و اروپا قابل اعتماد نیست، رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به اهمیت حفظ امنیت از جانب ایران برای اروپا اظهار داشته است موضع کشورهای اروپایی در مواجهه با ایران، با روسیه و چین متفاوت است و آنها
می‌دانند اگر رویکرد مشارکت‌جویانه ایرانی‌ها با واکنش منفی اروپا مواجه شود، ایران وارد فضای چالشی با اروپا خواهد شد و به همین دلیل مسالمت‌جویانه‌تر با ایران برخورد می‌کنند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه اروپایی‌ها می‌دانند تحولات ناامن‌ساز در منطقه خاورمیانه به اروپا هم رسیده است، گفت اروپایی‌ها ایران را به عنوان جزیره ثبات در منطقه می‌شناسند و به همین دلیل می‌دانند با استفاده از ایران می‌توانند از وخیم‌تر شدن شرایط در منطقه جلویگری کنند.
در همین حال، گزارش‌ها حاکی از آن است که بسته پیشنهادی اروپایی‌ها برای افزایش همکاری با ایران در زمان تحریم‌ها، تقریبا آماده است و تا هفته آینده به عنوان سند همکاری ثبت خواهد شد.
دفتر اطلاع‌رسانی سیاست‌های اتحادیه اروپا در امور ایران نیز تأکید کرده است سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای حفظ مبادلات مالی و تجاری با ایران در دست اجراست و اتحادیه اروپا مصمم به حفظ توافق اتمی با ایران است.
البته اجرای سازوکار مذکور مستلزم گشایش یک دفتر در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. این در حالی است که هیچ یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا حاضر نیستند این دفتر در خاک آنها ایجاد شود. چون ممکن است مجازات‌های آمریکا را در پی داشته باشد
فلاحت‌پیشه احتمالا اولین فرد از مقام‌های سیاسی جمهوری اسلامی است که به صورت رسمی و علنی ادعا می‌کند منافع اروپایی‌ها بیش از روسیه و چین با ایران گره خورده است و به همین دلیل، ایران به واسطه اروپا، بیش از چین و روسیه می ةواند به اهداف سیاسی خود در سطح جهانی و بین‌المللی دست یابد. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و به ویژه آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران همواره نسبت به اعتماد به اروپا هشدار داده و تاکید کرده‌اند جمهوری اسلامی بهتر است به جای اروپا به چین وروسیه اعتماد کند و روند تجاری خود را بر اساس مبادلات مشترک با این دو کشور تعریف کند.
افکار عمومی ایران، با مخالفت با روابط تجاری ایران با روسیه و چین، معتقد است این دو کشور معمولا در بزنگاه‌های سیاسی و تجاری، ‌ایران را به نفع منافع ملی خود نادیده می‌گیرند یا کنار می‌گذارند.
مقام‌های اروپایی بارها تاکید کرده‌اند منافع ملی این کشورها و اهمیت امنیت اروپا ایجاب می‌کند که همه تلاش خود را برای حفظ برجام بکند.