ظریف ونقد اقدامات آمریکا در منطقه خاورمیانه

محمد جواد ظریف روز گذشته در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی بی اس نیوز گفت تصمیماتی که در این منطقه گرفته شده غلط بوده اند و این چیز جدیدی نیست. انتخاب هایی همچون حمایت از صدام حسین، حمایت از القاعده، طالبان و داعش.
ظریف در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد می خواهید بگویید عربستان، متحد بدی برای آمریکا بوده است و ایران می توانسته برای آمریکا بهتر باشد، گفت نه، حرف من این نیست. من می گویم انتخاب های آمریکا در منطقه غلط بوده و این انتخاب ها به بروز فاجعه در منطقه ما منجر شده است.
وی افزود با اینکه صدام حسین دشمن ما بود، ما می دانستیم که حملهآمریکا به عراق انتخاب غلطی بوده است. با اینکه طالبان دشمن ما بود، ما می دانستیم که حملهآمریکا به طالبان انتخاب غلطی بود. ما می دانستیم که حمله و بمباران یمن انتخاب های غلطی بوده است.
وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد اما آمریکا به طور مداوم و با اصرار می خواهد که در طرف غلط باشد، چه در موضوع یمن، چه در زندانی کردن نخست وزیر یک کشور دیگر و چه در واقعه غم انگیز و تاسف بار در استانبول. خبرنگار سی بی اس پرسید پس به نظر شما حمایت از عربستان و به طور خاص محمد بن سلمان باعث شده که سعودی ها جرات انجام چنین کارهایی را داشته باشند. ظریف اظهار کرد من فکر می کنم حمایت بی چون و چرایی که آمریکا از سعودی و اسراییل دارد، به آنها اجازه داده که اقداماتی را انجام دهند که بدون این حمایت کورکورانه و بی چون و چرا، هرگز اتفاق نمی افتادند.
ظریف در این موارد به اقدامات اشتباه ایران در تولید تنش با عربستان ازجمله حمله به سفلرت عربستان و اشغال پان اشاره نمی کند .