ارجاع لوایح به مجمع تشخیص مصلحت نظام

در اثر فشارهای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای مداخله در فرایند تصمیم‌گیری درباره لایح پالرمو و قانون مبارزه با پولشویی، علی لاریجانی رئیس مجلس در نهایت ناگزیر شد لوایح پالرمو و اصلاح را به مجمع ارجاع دهد.علی لاریجانی در نامه‌ای که به همین منظور خطاب به هاشمی شاهرودی، ارسال کرده، گفته است مجلس شورای اسلامی بر نظر خود درباره لوایح و الحاق ایران به کنوانسیون تاکید دارد. اصرار مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی روند الحاق ایران به کنوانسیون، انتقادات زیادی را ایجاد کرده است.
در پی اقدام مجمع و شورای نگهبان برای مداخله مجمع در اخذ تصمیم نهایی درباره موضوع، واعظی رییس دفتر رییس جمهور ورود مجمع را باعث رکود در تصمیم‌گیری و معطل شدن کارها دانسته و تاکید کرده است با توجه به اینکه مسیر قانون گذاری در کشور کاملا روشن است، ضرورتی ندارد که مجمع نیز در این روند حضور یابد و موجب اطاله بررسی قانونی لوایج بشود.
واعظی همچنین با بیان این موضوع که بسیاری از حقوق‌دانان به نحوه ورود مجمع به بررسی لوایح انتقاد دارند، ابراز امیدواری کرده است که مجمع هرچه سریع‌تر به موضوع رسیدگی کند. تصویب لوایح پالرمو در مجلس، یکی از چالشی ترین موضوعات مورد بررسی مجلس در سال‌های اخیر بوده است.
با وجودی که FATF افزودن ایران به لیست سیاه را چهارماه به تعویق انداخته است، نگرانی از احتمال فشار گروه‌های تندرو داخل حاکمیت برای عدم تصویب لوایح و عدم الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، یک چالش جدی دستگاه دیپلماسی کشور در شرایط فعلی است. وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است در صورت عدم الحاق ایران به کنوانسیون، اروپا نخواهد توانست اقدامات لازم برای تعدیل تحریم‌های امریکا علیه ایران را اعمال کند.