تفسیر خبر ‎سه شنبه ۱ آبان

به شما سلام میکنیم هرکجا که هستید شمال ، غرب، شرق ، جنوب و در هر کجای دنیا که زندگی میکنید که به دیدن برنامه امشب تفسیر خبر تلوزیون ایران فردا نشسته اید .
نگاهی خواهیم داشت به تحریم های در راه و و پیش بینی تحریمهای تازه یا تحریمهای پیشین که دوباره به اجرا گذاشته اند در برابر برنامه هسته ای ایران وچه پیامد های آن برای سفره مردم ایران دارد و چه کسی یا کسانی مسئول و بانی این مصیبت ها برای مردم است؟
آنچه علی خامنه ای گفته است که حکومت جمهوری اسلامی در صورت ماندگاری در سال ۱۴۴۴ به یکی از قدرتهای جهانی تبدیل خواهد شد!! بر چه اساسی و با کدام درآمدهایی و با کدام شیوه ای ؟؟ و چه منظوری از طرح این موضوع رهبری جمهوری اسلامی دارد و یا مشاوران او دارند؟ آیا دادن اعتماد به نفس به کارگزاران حکومتی است در این زمینه نیز با میهمان امشب برنامه تفسیر خبر آقای سهراب سبحانی دارای درجه دکترا در اقتصاد نفت و بین الملل به گفتگو خواهیم نشست.

چالنگی :آیا ایران با ثروت هایی که دارد حتی با ثروت خود استان کرمانشاه توانایی این را ندارد که به وضع زلزله زدگان رسیدگی کند؟ چرا این مادر ارجمند ایرانی در گورستان زندگی کند که حالا مجبور به جابجایی شود ؟

سبحانی : شکی نیست که در دنیا زلزله و وقایع طبیعی خیلی اتفاق میافتد در ژاپن فاجعه عظیمی اتفاق افتاد در همین آمریکا هم زلزله باعث فاجعه بزرگی شد اما بعضی دولتها بدلیل اینکه اهمیت بیشتری به رفاه مردم میدهند این مسائل حل میشود ، متاسفانه این خانم و اشخاصی مثل این خانم یا در کرمانشاه یا در هرکجای ایران که آسیب دیده اند و دولت ایران نتوانسته درد این مردم را حل بکند. و باعث تاسف است ایران مملکتی است با ذخائر غنی نفت، مس، گاز و انواع سرمایه های دیگر ، باعث تاسف است که این هموطن در این شرایط باید زندگی کند.

چالنگی: ایت الله خامنه ای آمده و گفته ما در سال ۱۴۴۴، چرا حالا این رقم؟ رقم خیلی شسته رفته ای است که ما به یکی از ابر قدرت ها تبدیل خواهیم شد. این گفته ها را چگونه تفسیر میکنید ؟ وضعیت موجود و سیاست های کنونی در صورتی که ادامه پیدا بکند آینده راشما چطور میبینید؟

سبحانی: سئوال بسیار خوبی است که بر میگردد به ماهیت جمهوری اسلامی به تخریبی که و به زجری که در ۴۰ سال گذشته به مردم ایران تحمیل شده است ، اجازه بدهید به آماری اشاره بکنم چون آقای خامنه ای نه سواد حسابی دارد و نه سواد اقتصادی، در سال ۱۹۷۷ اقتصاد ایران ۸۰/۶ بیلیون دلار بود ، اگر این آقایان سر کار نمی آمدند و یا ایران دست آدمهای وطن پرستی بود ، دست کسانی که بلد هستند کار تولید بکنند و اقتصاد را رشدش بدهند امروز اقتصاد ایران حجمش میشد حدود ۳/۶ تریلیون دلار یعنی قدرت چهارم دنیا میشد.
اشاره میکنم یعنی اگر این چهل سال اقتصاد ایران رشدش ۱۰ درصد می بود، امروز مردم ایران میتوانستند افتخار بکنند که اقتصادشان چهارم در دنیا است ، اما آخوند که در راسش خامنه ای نشسته، بلد نیست، بنیانگزار جمهوری اسلامی هم بلد نبود، و بجایش مملکت را به پس رفت بردند، حال اگر اقتصاد ایران در طی این ۴۰ سال رشد نمی کرد بگیریم ۸ در صد رشد میکرد باز ایران نهمین کشور دنیا میشد و اقتصادش برابر بااقتصاد ایتالیا میشد، این فاجعه طی این چهل سال متوجه مردم ایران شده است .
چالنگی : رقم رشد اقتصاد در پیش از انقلاب زمانی دو رقمی بود، نبود؟

سبحانی : اگر در نظر بگیریم که پادشاه فقید ایران و وزرای ایشان این اقتصاد را با نفت بشکه دو دلار به آنجا رساندند این آقایان در شرایطی که نفت به ۷۰ یا ۸۰ دلار ۱۰۰ یا ۱۱۰دلار در هر بشکه بوده نتوانسته اند اقتصاد را به جایی برسانند که کار برای مردم تولید شود و رفاه برای مردم در پی داشته باشد و آن خانمی که در آن گورستان با آن شرایط باشد.
چرا من خط رشد را ۱۰ در صد گذاشته ام اگر اقتصاد کره جنوبی را در نظر بگیریم ، کره جنوبی در سال ۱۹۷۷ اقتصادش ۳۶/۲ بیلیون دلار ، امروز بعد از ۴۰ سال اقتصادش هست ۱/۵ تریلیون دلار ، یعنی ۹/۵ درصد رشد سالانه داشته این کشوری است که نه نفت داره و نه گاز داره وقتی من میگویم ایران میتوانست ۱۰ در صد رشد سالانه داشته باشد این رقم معقول است،.
چالنگی : بله اگر کمتر از ۱۰ در صد باشد اقتصاد ایران میشود ایتالیا که عملا ما همین الان به یک شکلی شبیه ایتالیا شدیم فقط از ایتالیایی بودن باند های مافیایی رو داریم آنهم مافیای ده بیست، سی، چهل، بهر حال حالا پیش از انقلاب دولتهای وقت تصمیم داشتند که در مسیر کشور بروند و وعده ای که داده شده بود رسیدن به تمدن بزرگ بود ،حال چه دستهایی در کار بود که آن وعده تمدن بزرگ سر از وضعیت کنونی در آورده ایم ؟ حالا خامنه ای وعده ۱۴۴۴ و ابر قدرت شدن ایران را می دهد.
آینده نفت ایران وگاز ایران را چطور می بینید ؟

سبحانی:من معتقد هستم که ثروت مهم و اصلی و همیشگی ایران مردم ایران هستند با سواد و وطن پرست ، و اینها هستند که اقتصاد ایران را رشد خواهند داد ……….

با ما باشید و برنامه تفسیر خبر را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید.منتظر شنیدن نظرات شما پیرامون این برنامه هستیم

یوتیوب فایل صوتی فایل صوتی کم حجم گوگل درایو