علی خامنه‌ای و تایید تاثیرات تحریم های خارجی

علی خامنه‌ای رهبر رژیم اسلامی ایران برای اولین بار پس از تحریم‌های امریکا علیه ایران، چهارشنبه شب در دیدار با سران قوای سه‌گانه، ضمن اشاره به مشکلات شدید اقتصادی کشور، و گرانی شدید و کاهش قدرت خرید مردم، تحریم‌های ظالمانه امریکا را یکی از دلایل مشکلات پیش‌آمده اخیر در حوزه اقتصادی دانست.
وی همچنین خاطرنشان کرد مشکلات شدید اقتصادی، معیشت بخش زیادی از مردم بویژه طبقات ضعیف را دچار تنگنا کرده است.
خامنه‌ای در دیدار با سران قوا در چهارشنبه شب، همچنین وظیفه اصلی شورا متشکل از رؤسای قوا و اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی را تصمیم‌گیری‌های کلان و راهگشا در عرصه اقتصاد دانست، و با اشاره به اینکه
شرایط کنونی کشور موجب شده تا نخبگان و فعالان دلسوز احساس مسئولیت مضاعف کنند و ظرفیت‌ها و داشته‌های علمی و تجربی خود را به مسئولان عرضه کنند، از شورا خواست تا قدر این فرصت را بداند و از پیشنهادهای فعالان دانشگاهی و اقتصادی استفاده کامل کند.
وی البته در ادامه سخنانش تاکید کرد هیچ بن‌بست و مشکل غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد و ایران با فعال کردن ظرفیت‌ها و منابع ممتاز کشور، خواهد توانست بر مشکلات درونی و تحمیلی فائق آید.
اظهارات خامنه‌ای در خصوص تاثیر تحریم‌های امریکا بر تشدید مشکلات اقتصادی جاری در کشور، اظهارنظری تقریبا جدید از جانب وی است. وی همواره بر بی‌اثربودن تحریم‎‌ها بر مردم ایران تاکید کرده و سخنان قبلی او در این خصوص که تحریم‌های ایران مشکلی برای مردم ایران و اقتصاد کشور ایجاد نکرده، موجب شد تا در روند رسیدگی به شکایت ایران در دادگاه لاهه، وکیل امریکایی پرونده دعوی ایران علیه امریکا با استناد به سخنان رهبر ایران در خصوص بی‌اثربودن تحریم‌ها، ادعای ایران در زمینه‌ی به خطر افتادن جان ایرانیان به خاطر تحریم‌ها را غیرقابل پیگیری عنوان کند.