ایران در رسانه های جهان جمعه۱۳ مهر

 

وبسایت لوبلاگ: جنگ با ایران رژیم آن را دیکتاتورتر می‌کند

وبسایت تحلیلی لوبلاگ در آمریکا می‌نویسد یک احتمال قوی وجود دارد که دولت ترامپ به‌سوی یک جنگ جدید در خاورمیانه گام برمی‌دارد و آن با ایران است، و در صورت وقوع آن، رژیم حاکم بر ایران دیکتاتورتر می‌شود.

لوبلاگ می‌نویسد: «اگر ترامپ واقعاً قصد جنگ با ایران را ندارد، پس دولت او به‌راستی و خیلی ماهرانه ادای آن را درمی‌آورد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایک پمپیو وزیر خارجه آمریکا در سخنان خود در مورد ایران و رژیم آن همان جملاتی را به‌کار می‌برند که زمانی در مورد عراق و رژیم صدام گفته می‌شد. آنها حکومت ایران را متهم می‌کنند که با القاعده و داعش ارتباط دارد و هر روز تنش با ایران را به یک سطح بالاتر می‌برند.

همانطور که میشل پلیتنیک کارشناس امور ایران در نشریه فارین پالیسی گفته است، ترامپ در سخنان خود در سازمان ملل به دنبال یک اجماع جهانی بر علیه حکومت ایران بود و حتی موانع جدیدتر و بزرگتری را هم بر سر راه هرگونه رفع اختلافات صلح‌آمیز میان آمریکا و ایران گذاشت.

این تنش‌ها در روزهای آینده که تحریم‌های نفتی علیه ایران آغاز می‌شود شدیدتر و بدتر هم خواهد شد.

تنها نتیجه‌ی احتمالی آنها یک انفجار شرایط به رسیدن به نقطه یک برخورد نظامی می‌باشد. اما جنگ با ایران یک فاجعه دردناک و بیهوده خواهد بود. هزینه‌های آن چند صد تریلیون دلاری خواهد بود و اقتصاد جهانی را به آشوب می‌کشد و حتی امکان یک خطر گسترش سلاح‌های اتمی را بیشتر می‌کند. از آن گذشته به برپایی یک دولت مردمی، دموکراتیک و هوادار غرب منجر نخواهد شد و برعکس، یک رژیم بدتر، دیکتاتورتر و ضدآمریکایی‌تر از آنچه که اکنون هست را در ایران بر سر کار خواهد آورد.»

Trump’s March to War with Iran

آمریکن اسپکتیتور: اتریش تهدیدهای ایران را لاپوشانی می‌کند

خبرگزاری آمریکن اسپکتیتور می‌نویسد دولت اتریش همزمان با سرکوب اسلامگرایان تندروی سنّی، تهدیدهایی را که از سوی رژیم ایران و شیعیان هوادار دولت آن در این کشور وجود دارد نادیده می‌گیرد.

در گزارش این خبرگزاری آمده است: «در ماه ژوئن امسال دولت اتریش اعلام کرد که تصمیم گرفته است هفت مسجد سنّی‌های سَلَفی و وابسته به دولت ترکیه را ببندد و بیش از 60 تن از امام جمعه‌ها و مسئولان آنها را از کشور اخراج کند.

این تصمیم در راستای قانون سال 2015 گرفته شد که دریافت کمک‌های مالی مراکز مذهبی از کشورهای خارجی را ممنوع می‌کند و از سازمان‌های آنها می‌خواهد تا برای ادغام اقلیت‌ها در جامعه بزرگتر اتریش فعاليت‌های مثبت اجتماعی داشته باشند.

این تصمیم دولت اتریش با استقبال گسترده‌ای روبرو شد اما در آمریکا رسانه‌های عمومی آن را محکوم کردند. کمتر کسی متوجه این موضوع شده است که درحالی که در اتریش تندروهای سنّی‌مذهب زیر فشار و کنترل دولت آن قرار گرفته‌اند، تندروهای شیعه بدون هیچگونه تنبیهی به انتشار افکار افراطی خود ادامه می‌دهند و حتی آزادی عمل بیشتری هم پیدا کرده‌اند.

آیت‌الله بوشهری امام جمعه قم، شهری که مرکز اصلی شیعه‌گری در ایران می‌باشد، هفته گذشته مراسم عزاداری شیعیان را در شهر وین اداره می‌کرد.

مردم شهر وین حتماً با دیدن این عزاداران در خیابان‌های شهر تعجب کرده بودند که چگونه ممکن است که این جمعیت هنوز بعد از ده‌ها سال سیاست دولت برای درهم آمیختن فرهنگی مسلمانان با مردم اتریش آنها در کشورشان فریادهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر دشمنان آیت‌الله خامنه‌ای بشنوند.

قدر مسلّم شبکه‌ای از شیعیان اتریشی که از سوی حکومت ایران اداره می‌شوند در نقض قانون 2015 عمل می‌کنند و هیچ گامی در همسو کردن خود با جامعه بزرگتر اتریش برنمی‌دارند. ممکن است که شیعیان اتریش در خیابان‌های این کشور خود را با قمه و زنجیر زخمی بکنند، اما زخم اصلی متوجه مقامات اتریشی می‌شود.»

Austria Ignores Threat of Iranian Islamism

نیویورک تایمز: طرح اروپا برای دور زدن تحریم‌های ایران بسیار خطرناک است

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی می‌نویسد طرح کشورهای اروپایی برای ایجاد یک کانال ویژه انجام معاملات مالی و تجاری با ایران، که از تحریم‌های آمریکا دور بماند، برای هر دوی ایران و اروپا بسیار خطرناک است.

نیویورک تایمز می‌نویسد: «فدریکو موگرینی دیپلمات ارشد امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید این اتحادیه اکنون یک راهکار ویژه نقل و انتقالات مالی را برای ادامه تجارت میان اروپا و ایران ایجاد کرده است که تجار آنها را در مقابل تحریم‌های اقتصادی آمریکا محافظت خواهد کرد.

اما پرسش‌های بزرگ و مهمی بر سر راه ایجاد و کارکرد این سیستم نقل و انتقالات مالی وجود دارد. از میان آنها می‌توان گفت آیا این راهکار ویژه می‌تواند به ادامه سطح قابل توجهی از تجارت میان ایران و اروپا کمک کرده و آن را ثابت نگه دارد؟ آیا این راهکار قادر خواهد بود از تنبیهات اقتصادی دولت آمریکا خود را مصون نگه دارد؟ و آیا برای ادامه کار واقعی آن، روسیه و چین دو دشمن اصلی آمریکا، حتماً باید جزو آنها باشند؟

به‌نظر می‌رسد این سیستم حاوی خطرات بزرگی برای هر دوی ایران و اروپا باشد. زیرا دولت ترامپ مسلماً با هرگونه تلاش برای کمک‌های مالی به ایران مقابله خواهد کرد. وزارت خزانه‌داری آمریکا در واکنش به ایجاد این کانال با ارسال ایمیلی اعلام کرده است ‘ما به‌دقت به‌وجود آمدن هرگونه آلترناتیو یا کانال مالی را که قصد داشته باشد تحریم‌های آمریکا را دور بزند زیرنظر خواهیم داشت و مطمئن هستیم که می‌توانیم فعالیت آنها را متوقف کنیم’.

مایک پمپیو نیز در این مورد گفته است ‘مکانیزم اتحادیه اروپا برای انجام معامله با ایران یک سیاست فاجعه‌آمیز است’.»